Zoubková víla

Dceři nedávno vypadl první zub, ze školky už věděla, že některým dětem za tyhle zoubky něco nosí víla, které se říká Zoubková nebo Zubnička. S manželem vždy řešíme, co dětem říkat v situacích, jako je tahle. Lhát, nebo říct pravdu? Zhodnotili jsme situaci jako neškodnou a rozhodli se tajně vyměnit zoubek za dárek od Zoubkové víly. Byli jsme na tu situaci dosti nepřipravení, protože zatímco dcera ze školky věděla, že jí za zub dá víla dárek, my jsme o ní nevěděli téměř nic. Vy na tom budete po přečtení tohoto článku líp.

shutterstock_661352737-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Také jste si mysleli stejně jako my, že Zoubková víla je výmysl z Disneyovských kreslených pohádek? Chyba lávky. Je to bytost, která má velkou tradici v leckterém koutě světa, hlavně v Anglii, Americe a Evropě. Za Husákovými dětmi nechodila, protože se kvůli embargu na vše ze západu nedostala přes hranice. Za dnešními dětmi ale chodí běžně.

Po nocích se plíží do jejich pokojíčků a odnáší si vypadané mléčné zoubky. V každé rodině je za ně jiná odměna, někde se dávají mince či větší peníze, jinde drobné dárečky, někde se odměňuje jen první mléčný zoubek, jinde třeba všechny.

Pohanské tradice pohřbívání zubů

Pohani věřili, že kdyby se vypadlé zuby dostaly do rukou čarodějnic, mohly by vás tyto zlovolné bytosti uhranout. Strach rodičů o děti byl v době s vysokou dětskou úmrtností zcela pochopitelný. Lidé kdysi vypadané zuby pohřbívali pod zem, aby se na ně zlé mocnosti nedostaly. Jinde se zas první zoubky a první ustřižené vlasy schovávaly po celý život, pak se ukládaly do rakve spolu se zemřelým a měly tak zajistit, aby duše měla tělo v kompletní podobě.

Zoubková víla jako byznys

Cokoli je in, jde to zpeněžit. Stejně tak i Zoubková víla. I u nás už si na internetu můžete koupit pytlíčky na první zoubky nebo speciální viktoriánské zoubkové polštáře s kapsou na zuby. Prodávají se pohádkové knížky s Vílou Zubničkou, hračky, dokonce existuje i speciální Barbie s touto tématikou.

Pro dospělé existují trička s vtipnými potisky strašidelných Zoubkových vil s baseballovou pálkou a obřím krvavým zubem v ruce, o Zoubkové víle se už natočil nespočet filmů pro malé i velké. Hlavní roli ve filmu Víla Zuběnka z roku 2010 hraje muž, herec a bývalý slavný wrestlingový zápasník zvaný „The Rock“. Hraje hokejistu, který všem vyráží zuby, tak ho bytosti z pohádkové říše za trest promění na týden ve Vílu Zuběnku.

Zoubková víla je výborná prevence před zubním kazem. Když vaše děti věří na Zoubkovou vílu a vy jim řeknete, že si odnáší jen zdravé, nezkažené zoubky, bude mnohem jednodušší děti přesvědčit, aby si zuby pravidelně čistily.

Co Zoubková víla se zuby dělá?

Existuje celá řada variant, takže je z čeho vybírat. Podle jedné verze z nich staví hrad. Podle další si z nich navléká náhrdelník, vykládá mušle nebo je nosí dětem, kterým zoubky ne a ne růst.

Čtěte také:

Jak vypadá a kde žije?

Nemá jedinou jasnou podobu, každé dítě si ji představuje jinak. V knihách Terryho Pratchetta o Úžasné Zeměploše žije Víla Zubnička v nejvyšším patře Věže zubů. Kolem se rozprostírá její říše, která vypadá tak, jak si ji představují děti. Nebe má jasně modrou barvu, všude rostou výrazně rudá jablka a nemáme si všímat mezery mezi nebem a zemí. Tuhle část světa malé děti prostě nekreslí.

Pratchettova Zubnička moc nepracuje, dělají pro ni lidi, kteří mají své investiční portfolio, díky němuž si zuby nakupují. Zaplacené zuby předávají prostředníkům, kteří je dopravují do věže víly Zubničky. Víla je mladá dáma s mizerným platem. Protože musí vzít všechny zuby, které jsou pod polštářem, radí lidem, nespat s hlavou pod polštářem. Když je ve skluzu, bere totiž Zubnička i její pomocníci všechno.

29.9.2021 12:45 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist