Nošení v šátku – ano či ne?

Pro dítě je v nejranějším období nejdůležitější vazba na matku. Kvalita rané komunikace a jistota její přítomnosti je pro duševní vývoj směrodatná. Dětem se nošení na těle rodiče nepochybně líbí. A jaké výhody to přináší rodičům?

Pozitivní přínos pro rodiče:

  1. Mobilita a bezbariérovost – matka se cítí nezávislejší, není odkázána na pomoc kolemjdoucích. Dostane se téměř všude, kam potřebuje (úřady, obchody s úzkými uličkami či zákazem vstupu s kočárkem, na schody, do autobusu).
  2. Volné ruce – s plačícím dítětem v náručí nemůže žena udělat všechnu práci, kterou potřebuje. V šátku se dítě uklidní a práce jde pak od ruky. Pokud dítě již chodí, nemusí vláčet kočár pro případ, že by se unavilo a chtělo spát.
  3. Minimalizace sociální izolace – žena se může zapojovat do společenského dění. V některých zemích chodí matky po šestinedělí do zaměstnání a svou ratolest si nosí v šátku s sebou. Jediným omezením je, že si musí najít čas vždy, když dítě potřebuje nakojit nebo přebalit.
  4. Setrvání u svých koníčků – s miminkem v šátku se dají podnikat pěší túry, výlety do přírody, navštěvovat výstavy, galerie, cukrárny a mnohá další místa, kde si maminka s miminkem odpočine. Hlavní pravidlo je nepřecenit své síly, abychom neohrozili zdraví dítěte.

Nošení v šátku má i svá také negativa:

Komplikace z neznalosti správné techniky úvazů – úvaz musí být dostatečně těsný, aby dítě bylo co nejblíže k těžišti matky. Pokud tomu tak není, brzy se ozvou bolesti zad a únava. Ztrácí se také jistota v konání, protože matka cítí, že se dítěti nedaří nejlépe. K nošení dítěte v šátku je potřeba vybudovat potřebnou kondici – tedy začít hned a dítě nosit pravidelně. Matka si nemá kam odložit věci, které musí nosit na svých bedrech spolu s dítětem.

Specifika ročních období:

V létě se matka i dítě nadměrně potí a v zimě jsou nepříjemné přechody z vytopených prostor ven do mrazu. V mokru a blátě lze jen obtížně šátek při vázání venku nezašpinit.

Kam bez šátku

S šátkem raději nechodit tam, kde není kam dítě odložit, na oběd do restaurace, do čítárny v knihovně, ke kadeřníkovi apod. V takových případech je vhodnější použít kočárek.
Nošením se rodiče učí dotýkat se dítěte, hladit ho a reagovat na každý jeho projev. Kolik lidí se dnes nedokáže s přítelem, kamarádem, ba ani s rodiči obejmout, protože se to nikde nenaučili? Šátek tedy pomáhá budovat citové vztahy od nejútlejšího věku.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 7
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Koupili jsme nosítko Mei Tai, nemáte s tím někdo zkušenosti??? Malému jsou 4 měsíce, je už poměrně velký (63 cm, 7kg) a nevím, jak mu do nosítka složit nožičky, stále ještě na žabičku nebo okolo mého pasu? Díky za odpovědi :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

My sice nemáme šátek, ale manducu a malému už se přestává líbit v kočárku (a to tam byl vždy spokojený!)-zjistil, že v manduce má větší přehled. Šátky a podobá nosítka fakt doporučuji!

Obrázek uživatele Aquadi
Aquadi

nemůžu než souhlasit ,o)) sice nenosím od porodu, ale mrňous si rychle zvykl... protože bydlím na vesnici, jezdím s kočárem, ale šátek patří do naší běžné výbavy, protože mrňous je strašně zvědavej a když leží v kočárku, nevidí a vzteká se... tak ho dám do šátku a jen spokojeně žvatle a motá hlavičkou ze strany na stranu ,o))

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

My šátek používáme skoro denně a je to paráda, prcek je strašně rád že může koukat okolo a když se mu chce spinkat jen mu padne hlava na mě a je to. Do města opradvu ideální a o lese ani nemluvím!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A jak je to s baby vaky?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A jak je to s baby vaky?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A jak je to s baby vaky?

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené