Nosítko Ergobaby Adapt vs. Ergobaby Original

Připravila jsem srovnání nosítek Adapt (na úvodní fotce vlevo), což je vlastně junior mezi Ergobaby nosítky, a Original, které naopak představuje zkušeného seniora. Oba typy nosítek mám doma a ještě stále je s Martínkem aktivně využívám.

01-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Co už jsem vám všechno o nošení dětí napsala? Jak jsem se s ergonomickým nosítkem sžila. Jak mi nošení pomohlo zachránit Martínkovy kyčle. Kromě svých příběhů vám ukazuji nošení dětí z trochu jiného úhlu pohledu. Skrze módu. Co nosím, když nosím Martínka. S čím tedy přicházím dnes? Světe div se, s článkem až nechutně praktickým. Tedy na mé poměry. Pojďte se se mnou podívat na zoubek dvěma nosítkům jedné značky. Mé srdcové záležitosti. Ergobaby.

Pro které děti jsou tato nosítka určena? Miminka? Batolata?

Právě v tomto tkví zásadní rozdíl mezi nosítky Adapt a Original.

Nosítko Adapt je díky možnosti nastavení velikosti samo o sobě použitelné pro malá miminka i velká batolata. Není tedy nutné do něj přidávat novorozeneckou vložku. Ergobaby udává věkový rozsah 0-48 měsíců. Podstatnější je ovšem váha a výška. Minimální doporučená váha je totiž 3,2 kg a výška 50,8 cm (Ergobaby je americká značka, takže pokud vás zaráží hodnota výšky, nezapomeňte, že vznikla převodem mezi jednotkami). Maximální nosnost je 20 kg.

S nosítkem Original je to v porovnání s Adaptem o něco málo složitější. Samo o sobě je vhodné pro děti ve věku 4-48 měsíců. Minimální váha miminka je 5,5 kg. Maximální nosnost je také 20 kg. S použitím novorozenecké vložky se ovšem možnosti nosítka Original rozšiřují. Vložka je určena pro miminka od 3,2 kg do 5,5 kg. Její součástí je malý podsedák, který je možné použít v nosítku samostatně. Tato varianta je vhodná pro miminka, která už udrží sama hlavičku, ovšem nosítko bez vložky by pro ně bylo ještě příliš velké.

Má zkušenost: Když jsem se odhodlávala k nákupu svého prvního nosítka, typ Adapt ještě nebyl na světě. Má volba tehdy padla právě na Original. Pokud bych kupovala první nosítko dnes, s největší pravděpodobností by vyhrál Adapt. Jelikož byl ovšem náš prvorozený jedním z nejmenších miminek v celé porodnici, plaval by během prvních týdnů v jednom i druhém nosítku. A proto tajně doufám, že Ergobaby opět zařadí mezi své výrobky elastické šátky jako kdysi, abych byla jednou na dalšího trpaslíka stoprocentně připravena, aniž bych pátrala mezi výrobky dalších značek.

Pozice nošení

Oba typy nosítek jsou určeny k nošení dítěte ve třech možných pozicích, a to vpředu čelem k sobě, na zádech a na boku. Pozice na boku a na zádech je doporučena pro děti od šesti měsíců a o váze zhruba 7,8 kg.

Má zkušenost: Vyhýbám se nošení na boku. Myslím, že jsem ho snad nikdy ani nezkoušela. Kvůli nerovnováze svalů na zádech jsem si uhnala lehkou skoliózu, které se ještě, jak doufám, zbavím. Ať už mám Martínka na břiše nebo na zádech, nutí mě nosítko i jeho obsah stát rovně a nevystrkovat břicho, což je pro mé tělo docela velké plus.

Novorozenecká vložka

02_0-1101x619.jpg

Jak už jsem zmínila o pár řádků výš, nosítko Adapt se díky možnosti úpravy velikosti používá i pro malá miminka bez novorozenecké vložky. Pokud chcete používat nosítko Original a novorozeneckou vložku, máte dvě možnosti. Vložka se prodává samostatně nebo přímo v sadě s nosítkem – tzv. Bundle of Joy (uzlíček štěstí).

Samostatně prodejné vložky Original se prodávají ve dvou barvách – Nature a Grey. Sady Bundle of Joy jsou dostupné pro vybrané vzory nosítek – momentálně to jsou Galaxy Grey, Marine a Black Camel.

03.jpg

Má zkušenost: Přiznám se, že s novorozeneckou vložkou jsme si příliš do oka nepadly. Martínek se narodil na jaře a nosítko jsem si pořídila na začátku léta, kdy byl Martínek ještě velmi drobný. Proto jsem si koupila rovnou sadu Bundle of Joy. První dojmy byly poměrně rozpačité a musím říct, že se mi hodně ulevilo, jakmile Martínek trochu povyrostl a vystačil mu pouze podsedák z vložky. Na druhou stranu si myslím, že pro podzimní nebo zimní miminko by nosítko Original s novorozeneckou vložkou mohlo být dobrým pomocníkem, obzvlášť pokud by šlo o nošení venku.

Zádová opěrka

Zádové opěrky odlišuje především možnost jejího nastavení u Adaptu, které je díky tomu vhodné i pro malá miminka. Šířka spodní části, která zasahuje až pod nožičky, se upravuje pomocí suchého zipu na bederním pásu. Volíte ze tří možností podle výšky dítěte. Na zádově opěrce potom z vnější strany nastavíte pomocí pásků s patentkami její další šířku, abyste u nošeného dítěte dosáhli správné ergonomické polohy. Poslední možnost nastavení představuje polstrovaná opěrka hlavičky. Opět se nabízí tři polohy. Jedna z vnitřní strany a dvě z vnější. Na zádové opěrce u Originalu nenastavujete vůbec nic a její velikost je tedy neměnná.

Má zkušenost: O nošení miminek v Adaptu vám z vlastní praxe zatím bohužel nic neřeknu, ale už při prvním vyzkoušení s Martínkem jsem si říkala, že mi pro větší batole připadá vhodnější. Polstrovaná opěrka a možnost manipulovat s ní se mi moc líbí a díky ní je celá zádová opěrka asi o 9 cm delší než ta u Originalu, což je velké plus.

Bederní pás

Bederní pás má u obou nosítek stejný rozsah obvodu 66-140 cm a je v obou případech dostatečně široký a polstrovaný, aby umožňoval co největší pohodlí nejen pro nošené děti, ale také pro ty, kdo je nosí. Pojistka v podobě gumičky, kterou provlečete sponu před jejím zapnutím, je také shodná. Jinak se ovšem pásy liší.

04.jpgBederní pás EB Original

Pás u Originalu má standardní jednoduchý tvar, se kterým se až na detaily a odchylky v rozměru můžete setkat také u jiných značek, a je možné upravit jeho velikost pouze v jednom místě.

05_0.jpgBederní pás EB Adapt

S příchodem Adaptu došlo k určitému vylepšení a modernizaci. Polstrovaná část pásu je u Adaptu dvakrát – vpředu a vzadu (během nošení na boku budete mít polstrovanou část pásu samozřejmě v jiných místech) a je možné nastavit jeho obvod ve dvou místech. Spona zůstává jedna. Navíc najdete na pásu také malou kapsičku.

Má zkušenost: Na první pohled i vyzkoušení mě změna bederního pásu u Adaptu trochu zaskočila. Chvilkami jsem totiž měla pocit, že se musím během přikládání pásu na tělo více soustředit. O něco málo jednoduše se mi posouvá pás, když chci mít Martínka posazeného na zádech. Na druhou stranu musím uznat, že nakonec je právě nošení na zádech s vylepšeným pásem také o něco příjemnější, protože díky té druhé polstrované části se mi už nic nezabořuje do, bohužel ještě stále povoleného, břicha. Ve výsledku bych ocenila už jen přidání zipu na tu malou kapsičku.

Popruhy a spony

S Adaptem přišla zásadní změna nejen v případě bederního pásu. Rozdíl mezi oběma nosítky je především v umístění spon u ramenních popruhů. Original je má u konců popruhů tak, jako to bývá i na batozích. Oproti tomu na Adaptu je najdete vpředu nosítka, na zádové opěrce. Adapt má popruhy také o něco málo užší a pěna použitá v polstrování mi připadá měkčí. Díky tomu je možné nosit popruhy u Adaptu také zkřížené přes sebe. Rozsah délky ramenních popruhů se pohybuje zhruba od 70 do 120 cm. Rozdíly v rozsahu jsou minimální a liší se většinou v závislosti na převodu jednotek.

06-1101x619.jpgVlevo EB Original, vpravo EB Adapt

Má zkušenost: Spony u ramenních popruhů snad nikdy nerozepínám a jen si podle potřeby upravuji délku popruhů. Jelikož nosítko nevyužívám zdaleka tak často, jako když byl Martínek miminko, a nenosím ramenní popruhy zkřížené přes sebe, není pro mě tato změna příliš zásadní. Protože ovšem střídám Adapt s Originalem, musím se občas na vteřinu zastavit a sama si pro sebe říct, které to nosítko zrovna mám, abych se natáhla kvůli nastavení popruhů na správné místo.

Kapuce

Obě nosítka mají integrovanou kapuci, kterou můžete použít jako ochranu miminka i batolete před sluncem, větrem nebo jen jako oporu hlavičky během spánku. Adapt a novější verze Original mají kapuci dokonce z materiálu s UV ochranným faktorem. Další rozdíl je v místě, kde je kapuce přišita k nosítku a tvaru kapsy, do které ji můžete schovat. Adapt má kapuci všitou v kapse, Original na okraji zádové opěrky a tedy nad kapsou. Kapsa na Originalu je jednoduchá ve tvaru čtverce, kdežto Adapt ji má hlubší a ve tvaru písmene V. Poslední detail a rozdíl je v možnosti nastavení délky kapuce – jelikož je na Originalu umístěna výš, můžete ji pomocí dvou krátkých popruhů ještě zkrátit. Na obou nosítkách se připíná patentkami na ramenní popruhy.

07.jpgVlevo EB Adapt, vpravo EB Original

Má zkušenost: Místo přišití kapuce k nosítku a tvar kapsy je podle mě lépe vyřešený na Adaptu, protože se mi během používání tohoto nosítka málokdy sama z kapsy vysune. Během nošení v Originalu je to naopak spíš pravidlo, že je kapuce neustále venku. Nikdy mi to ovšem nijak nevadilo. Co se týče četnosti použití, já osobně jsem ji připnula jen párkrát. Ve většině případů to bylo navíc až v době, kdy byl Martínek batole a usnul mi třeba v lese na zádech.

Co mají nosítka Adapt a Original (ještě) společné?

Co jsem zatím nezmínila a obě nosítka to spojuje? Jsou to například stejné přísné testy, ať už se jedná o kvalitu materiálu a spon nebo jejich bezpečnost. Všechna nosítka Ergobaby jsou ergonomická a srovnávané typy nejsou samozřejmě výjimkou. Dokonce jsou uznána Mezinárodním institutem dysplazie kyčelního kloubu jako vhodná a zdravá pro dětské kyčle. Zesílené švy a vyztužené vnitřní spoje v místech vyšší zátěže najdete opět u všech nosítek Ergobaby. Adapt a Original také stejně váží – 600 gramů.

Kapsa na klíče?

Podívejte se znovu na úvodní fotku. Vidíte ten rozdíl? Zádová opěrka Adaptu má na sobě pouze kapsu s kapucí. Kdežto Original má vlastně kapsu s kapucí na kapse s bočním zipem. Nečekejte žádný velký zázračný prostor. Navíc nezapomeňte, že věci v ní budou přímo na zádech nošeného dítěte. Adapt má jako náhradu malou kapsičku na bederním páse, což jsem vám už ostatně napsala.

08.jpgVlevo EB Adapt, vpravo EB Original

Má zkušenost: Kapsu se zipem na Originalu jsem využívala docela ve velkém. Na kroužku s klíči od domu mi nevisí žádné klíčenky, takže jsem je mohla bez problémů schovávat během procházek právě tam. Většinou jsem si tam schovala taky kapesník a nějaké drobné nebo platební kartu. Telefon jsem tam mohla dávat v době, kdy jsem neměla tak velký jako dnes. S Adaptem jsem toho venku zatím moc nenachodila, ale už teď vím, že mi na té malé kapsičce bude zip chybět.

Barvy a vzory

09.jpg

Adapt Grey / Azure Blue / Admiral Blue / Black

Nosítko Adapt je zatím dostupné ve čtyřech základních barvách a jedné variantě z limitované edice, která vznikla spojením Ergobaby a legendární žirafy Sophie.

10_0.jpg

Adapt Sophie la girafe – festival

Nosítko Original je dostupné v mnoha barevných variacích. Celkový počet se pohybuje okolo patnácti vzorů, včetně nových i doprodávaných.

Současná limitovaná edice tohoto typu nosítka je v prodeji pouze v USA. Vznikla spojením Ergobaby s největší světovou organizací na podporu boje s rakovinou prsu – Susan G. Komen. Část výtěžku z prodeje limitované edice bude samozřejmě věnována právě této organizaci.

11_0.jpg

Original Vintage Blue

12-1101x619.jpg

Original Galaxy grey / Teal

13.jpg

Original Indigo Mint Dots / Dewdrop / Blak Twill

red.jpg

Original Marine / Sailor / Red

14.jpg

 

Original Natural Linen / Moonstone / Love Notes / Black Camel

Má zkušenost: Právě design byl jedním z důvodů, proč jsem se při nákupu svého prvního nosítka rozhodla pro Ergobaby. Jsem ráda, že jsem nepodlehla nabídce nosítek s divoce barevnými vzory, přestože se mi stále líbí. Na první pohled. Jenže pak si vždycky uvědomím, že to vlastně není pro mě. Pokud vás zajímá stálost barev, mám k ní dvě poznámky – mé nejstarší nosítko není nijak vybledlé a zároveň ani barvu nepouští – což beru ovšem jako samozřejmost, když při nošení dochází ke kontaktu s dětskou pokožkou a použitý materiál musel projít povinnými atesty pro výrobky určené dětem do tří let. Pokud ovšem žijete většinu roku mimo střední Evropu a budete tak nosítko vystavovat slunci mnohem více než já, doporučuji zvolit některý ze světlejších vzorů. Kamarádka Kateřina žijící v Egyptě, která hostovala na mém blogu, má tmavě modré nosítko a sluníčko se na něm bohužel trochu podepsalo. Ani kvalitní materiály totiž nejsou zázračné a jak mi sama Kateřina řekla, nebere to s ohledem na podnebí jako vadu.

Doplňky

Doplňky, které můžete k nosítkům dokoupit, jsou univerzální. Jsou to chrániče ramenních popruhů, pláštěnka nebo její zimní verze 2 v 1.

15.jpg

Má zkušenost: Doma mám (zatím) pouze chrániče ramenních popruhů, které jsem si koupila už spolu s prvním nosítkem. Věřte mi, že je určitě oceníte, protože neustále poslintané popruhy by vás vážně nebavily.

Údržba

Oba typy nosítek je možné prát v pračce na 30°C. Vyhněte se pouze bělení, suchému čistění a žehlení. Na nosítku Original je uvedeno, že ho můžete dát i do sušičky na nízkou teplotu, nosítko Adapt nikoli.

Má zkušenost: Osobně do sušičky nedávám ani jedno z nosítek, protože mám trochu strach, abych v nepozornosti nezvolila špatný program. Praní v pračce se ale nevyhýbám, i když dávám přednost programu ruční praní. Vždy poctivě zapnu všechny spony a na nosítku Original zapnu také zip na kapsičce. Pokud používáte síťku na prádlo, klidně do ní dejte i nosítko, spony se tak budou v pračce méně otloukat. Prací prášek použijte stejný jako pro prádlo vašich dětí, ať už dáváte přednost speciálním dětským práškům nebo perete jednoduše vše v jednom a tom samém.

Rada na závěr

Rozhodli jste se pro některé z nosítek Ergobaby a stále váháte třeba právě mezi typem Adapt a Original? Sami pro sebe si zodpovězte několik otázek. Chcete nosit už malého novorozence nebo až (skoro) batole? Chcete nosítko jako pomocníka při domácích povinnostech nebo taky jako parťáka na procházky? Odpovědi na tyto otázky vám napoví, jak dlouho a jak často budete nosítko využívat. Pokud se vidíte jako dlouhodobý nosič, doporučila bych vám Adapt. Pokud chcete naopak pokrýt jen dobu, než začne vaše dítě například chodit, vystačíte si s Originalem.

Bojíte se velkého výdaje? Já jsem se bála taky. Váhala jsem. Až zbytečně dlouho. Dnes nákupu ani trochu nelituji. Nosítko mi vlastně zachránilo nervy. Nebyl to tedy výdaj, byla to investice.

Chcete to podložit počty? Pokud si koupíte například nosítko Adapt a budete jej využívat (pouhý) jeden rok, váš výdaj vaše investice bude asi deset korun za den. To už nezní tak děsivě, že?

Stále váháte nebo chcete poradit? Klidně mi napište. Mrk, mrk.


 

Pokud by vás zajímalo, která z nosítek Ergobaby mám momentálně doma já, poslední obrázek je přímo pro vás. Jsou to nosítka Adapt Azure Blue, Original Galaxy Grey – Bundle of Joy, Original Vintage Blue a Black Twill – u tohoto vzoru pozor, protože je lehce do zelena a málokdo si toho na obrázku všimne.

16.jpg

Připomínám, že se ke mně můžete přidat ve facebookové skupině Milujeme Ergobaby CZ&SK.

 

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist