Užíváte v těhotenství listovku? Ne? Hazardujete!

DOTAZ TÝDNE Jsem na začátku těhotenství a lékař mi doporučil zvýšit příjem kyseliny listové. Prý je to důležité. Jaký má pro těhotné význam a ve kterých potravinách je nejvíce obsažena? Čemu vlastně pomáhá nebo brání dostatek kyseliny listové? Nejde jen o zbytečný humbuk farmaceutických firem?
foto: istock.com

Redakce Babyweb.cz odpovídá:

Jde o vitamin B, který si lidský organismus neumí sám vyrobit, přitom je nezbytný pro tvorbu červených krvinek a snižuje riziko srdečních onemocnění. Nedostatek kyseliny listové vede k chudokrevnosti, zažívacím potížím, poruchám hybnosti a v těhotenství může vést k vrozeným vývojovým vadám plodu (zejména nervové trubice), ale také ke zpomalenému vývoji plodu či předčasnému porodu. Proto je důležité dodávat tělu tento vitamin během těhotenství pravidelně.

V těhotenství je denní potřeba kyseliny listové je 3–4krát vyšší než obvykle, tj. 600–1 000 mikrogramů. Doporučuje se užívat již 2–3 měsíce před otěhotněním, aby se vytvořila dostatečná hladina v těle už pro první dny těhotenství, kdy se tvoří základy všech orgánů a uzavírá nervová trubice, a dále po celou dobu těhotenství.

Partnerem článku je

Kyselina listová se vyskytuje v tmavozelené listové zelenině, jako je špenát (200 g špenátu je jedna denní dávka), dále ji najdete například v brokolici, kapustě, chřestu, fazolích, sójových bobech, kořenové zelenině (ředkvičky), ořeších, jižním ovoci (citrusy), lesních plodech, droždí, snídaňových cereáliích aj. Důležité je však zmínit, že až polovina žen není schopná běžnou listovku v těle zpracovat a přeměnit na aktivní formu, tzv. metafolin. Příčinou je porucha enzymu MTHFR, který je za tuto přeměnu zodpovědný.

Většina prenatálních vitaminů obsahuje 400–800 mikrogramů kyseliny listové, což je pro správný vývoj plodu dostatečné množství. Většina prenatálních vitaminů obsahuje 400–800 mikrogramů kyseliny listové, což je pro správný vývoj plodu dostatečné množství u žen, které nemají poruchu zpracování. Ženám, které mají nebo měly plod s vrozenou vývojovou vadou nervové trubice v předchozím těhotenství nebo užívají léky proti epilepsii, se doporučuje dávka až 4 mg kyseliny listové. Dostatečný příjem tohoto vitaminu je obzvláště důležitý u žen, které trpí vrozenou poruchou krvetvorby, tzv. trombofilií (větší náchylnost k tvorbě krevních sraženin), jež se projevuje opakovanými potraty.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Brala jsem v těhotenství Folgravid, ten obsahuje kyselinu listovou a další látky, které jsou potřebné pro zdravý vývoj miminka. 

Obrázek uživatele Šípěnka
Šípěnka

Mně předepsal doktor kyselinu listovou hned na začátku těhotenství. vím, že se často bere i před otěhotněním. I když se snažím jíst pestře, v potravinách bych takového množství asi nedosáhla. Nic jiného zatím brát nemusím, tak jedna tableta denně není tak hrozné :-)

Obrázek uživatele Šípěnka
Šípěnka

Mně předepsal doktor kyselinu listovou hned na začátku těhotenství. vím, že se často bere i před otěhotněním. I když se snažím jíst pestře, v potravinách bych takového množství asi nedosáhla. Nic jiného zatím brát nemusím, tak jedna tableta denně není tak hrozné :-)

Obrázek uživatele Agnes
Agnes

chtěla bych se zeptat, je možné že když jsem v tehotenství brala kyselinu listovou- vitamíny co se daj koupit v lékarne...... ale ne vždy jsem ji brala... s tím že jsem občas zapoměla..... je možné by by dítě mohlo mít hemofiliii i když já jsem trombofilik.. a manžel má krev  v pořádku?..... děkuji

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Bohužel bydlím v panolovém domě, takže vlastní zahrádka opravdu nehrozí :( CHodím kupovat zeleninu přes léto na trhy. Ale v těhotenství jsem kupovala kyselinu listovou od elastiq, hodně mi pomohla na nevolnosti.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ten titulek mi příjde až nadnesený. Pravidelný přísun vitamínů a minerálů je důležitý, ale důležitá je také pestrá strava a jíst co nejvíce syrové zeleniny nejlépe z vlastní zahrádky.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené