10 rad pro pohodové kojení

Mateřské mléko je tím nejcennějším, co můžeme svému dítěti dát. Ne vždy jde ale kojení podle našich představ. Jak se vyhnout problémům a co dělat, když už se nějaký vyskytne? Pomoci může rada zkušené laktační poradkyně.

„Je dobré se o kojení dozvědět pár informací už v průběhu těhotenství. Kojení je naprosto přirozený biologický proces, a pokud k němu ženy takto přistupují, stává se milým a příjemným okamžikem. Jestliže přece jenom dojde k nějakým nesrovnalostem, může být v tomto ohledu velmi cenná rada a pomoc zkušené laktační poradkyně,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

1. Přizpůsobte se miminku

Po narození dítěte se celá rodina s novým životním rytmem seznamuje a zjišťuje, kde je komu příjemně. „Co se týká kojení, neurčujte hodiny vy. Snažte se pochopit své dítě a prs mu nabídněte dle jeho libosti. Netlačte na pilu a věřte, že symbióza se v průběhu šestinedělí sama dostaví,“ uklidňuje Štěpánka Štrougalová.

2. Najděte si nejlepší polohu pro kojení

Každá maminka si najde svoji optimální polohu, která je jí i miminku příjemná. Poloh vhodných na kojení je ale nepřeberné množství. Pokud nastane při kojení nějaká rozladěnost, řešením může být právě změna polohy. Svá specifika má kojení dvojčat i trojčat.

3. Miminko k prsu správně přikládejte

Pokud maminka dovolí dítěti přisát jenom bradavku, může dojít k bolestivému poškození. Při kojení má mít dítě v ústech celý dvorec.

 

4. Střídejte prsy

Pokud vám vyhovuje, klidně kojte z jednoho prsu, pak z druhého a zase se vraťte k prvnímu a opětovně k druhému. Střídání prsou se doporučuje i pro zvýšení laktace.

5. Nevěřte informaci, že máte málo mléka

„Tyto poplašné zprávy většinou přicházejí v období prvních dnů pobytu miminka doma, během 3. až 6. týdne a během 3. až 9. měsíce jeho života. Jedná se o 2 až 4 dny. Je to období tzv. růstového spurtu dítěte. Situace má ale jednoduché řešení – stačí přikládat dítě častěji k prsu.

To tak ukojí své zvýšené potřeby a zároveň se zvýší laktace. Kojit můžete klidně každé dvě hodiny. Je to období trvající jenom pár dnů a určitě stojí za to ho zvládnout,“ radí laktační poradkyně Štěpánka Štrougalová.

6. Nebraňte se kojení s vpáčenými bradavkami

Nejprve je zapotřebí konzultovat s gynekologem, zda je váš pocit oprávněný. A pokud se skutečně jedná o vpáčené bradavky, světe, div se, existuje řešení. Formovače bradavek. Doporučují se používat již v těhotenství.

A každá zkušená laktační poradkyně vám doporučí vhodnou polohu na kojení, právě s přihlédnutím ke stavu vašich bradavek.

7. Kojte i při teplotě

Ano. Žádnou paniku. Maminka může kojit i při velmi zvýšené horečce. Jenom je důležité pomoci jí samotné. Kojit může, ale nejspíš bude mít jen poskrovnu sil na péči o dítě.

Čtěte také:

8. Předcházejte bolestivosti bradavek

Nemocná bolavá prsa – ragády, syndrom bělavé bradavky, kandida. I přes tyto neduhy se může samozřejmě kojit. Základem ale je, aby byl pro maminku pocit kojení příjemný, a ne doprovázený bolestí a utrpením. Vše má řešení. „Bolístky nevznikly tím, že dítě neumí sát, ani tím, že by maminka měla špatná prsa. Hlavní příčina bývá v poloze při kojení. Jenom změna polohy může mamince během pár vteřin pomoci,“ radí odbornice.

9. Vsaďte na obklady

Jenom se musí precizně diagnostikovat, jaké nepohodlí se řeší. Potřebujete dítěti pomoci a spustit mléko? Přikládejte teplé obklady nebo si dopřejte teplou sprchu. Bolestivé nalití prsou? Chladný obklad mezi kojením může být první pomocí. Více si přečtěte v článku: První pomoc při městnání mléka i zánětu prsu

10. Dostatečně pijte

Ovšem není potřeba vypít 6 litrů tekutin denně. Kojící maminka by měla pít dle svých potřeb. A pokud vypije doporučené 2 litry, může být zcela v klidu.

Osvědčené triky laktační poradkyně:

 • Pokud je v období kojení doba, kdy to nejde zcela podle představ, zkuste dítě přikládat častěji v noci, kdy lépe spolupracuje.
 • Chcete-li kojit, nenabízejte dítěti během šestinedělí dudlík. Princip používání dudlíku a sání z prsu je naprosto rozdílný. Je škoda si dobrovolně dávat překážky na cestu k pohodovému kojení. Nevěříte? Zkuste jednoduchý test. Nejprve cucejte svůj palec. A pak zkuste nasát kůži vlastní ruky na hřbetu. Cítíte ten rozdíl?
 • V prvních dnech života dítěte si vytvořte příjemnou atmosféru na kojení – intimní osvětlení, hudbu… V tomto období je náročné vzájemné hledání se, ale stojí to za to.
 • Nebojte se kojit „tělo na tělo“. A vyzkoušejte i kojení ve vaně s teplou vodou.
 • Nepodceňujte u čerstvě narozeného miminka období hledání a samopřisátí. Nikdy na dítě nespěchejte.
 • Milujeme babičky, tchyně i zkušené kamarádky-matky. Ale opatrně na jejich rady „Za nás se to dělalo tak a tak. U mě fungovalo to a to.“ Někdy mnoho dobře míněných rad a zmatečných informací škodí. Při nerozhodnosti opravdu volejte Horkou linku kojení.
 • Pokud máte drobně poničené dvorce a bradavky, stává se zázračným lékem samotný vzduch nebo pomáhá, když je po kojení potřete odstříkaným mlékem.

Kojení v číslech

V současné době se Světová zdravotnická organizace shoduje v těchto informacích:

 • První hodina po porodu je důležitá – snažte se o přiložení dítěte k prsu co nejdříve.
 • Ideální je výlučné kojení do šestého měsíce věku dítěte.
 • Příkrmy je možné zařadit od šestého měsíce a pokračovat přitom v kojení do 2 let dítěte, dle libosti i déle.
 • Pro uchovávání mateřského mléka platí: Uchovávejte ho 4 až 6 hodin při pokojové teplotě, v ledničce při teplotě 4 °C 3 dny, v mrazicím boxu při teplotě –18 až –20 °C vydrží 6 až 12 měsíců. Po vyjmutí z mrazicího boxu mléko skladujte nejvýše 10 hodin a NIKDY ho znovu nezmrazujte!

V případě jakýchkoliv dotazů můžete ve svém městě vyhledat laktační poradkyni. Seznam a podrobné informace naleznete na stránkách Laktační ligy www.kojeni.cz


Zdroj: Baby Club Juklík, www.juklik.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist