Čekáte na vyplacení mateřské? Situace se zlepší, slibují na ministerstvu

Výplaty mateřské a rodičovské v některých krajích stále přicházejí se zpožděním. Z jakého důvodu? A lze tomu nějak předejít či získat finanční odškodnění? Zeptali jsme na Ministerstvu práce a sociálních věcí:

Zpoždění výplat mateřské a rodičovské je již několika měsíčním problémem. Co je jeho hlavní příčinou?
Výplaty dávek nemocenského pojištění se zpožďují pouze v Praze. Hlavní příčinou je velký počet organizací s více než 25 zaměstnanci a specifické uspořádání Pražské správy sociálního zabezpečení, která se člení na řadu územních pracovišť.

Je to skutečně pouze nedostatkem zaměstnanců, jak znějí nejčastější vysvětlení?
Ano, hlavním důvodem je skutečně nedostatečný počet zaměstnanců v souvislosti se zavedením zcela nového a technicky náročného systému zpracování dat a údajů pro výplatu dávek nemocenského pojištění.

Mohou tomu rodiče nějak předejít?
Prvním předpokladem je, aby rodiče, kteří žádají o výplatu mateřské a rodičovské vždy včas a kompletně poskytli veškerou dokumentaci příslušné OSSZ pro přiznání těchto dávek. Podrobnější informace vám poskytne ČSSZ.

Mají rodiče nárok, při zpoždění výplat, na nějaké penále za prodlení? Stejně tak, jako když se běžný občas opozdí s jakoukoli platbou státu?
Pouze, když prokážou škodu, která jim v důsledku opožděné výplaty vznikla.

Mají rodiče na nárok nějakou zálohu, v případě krizové rodinné situace (samoživitelky, apod.?)
Zálohový systém není zaveden. Zálohu nelze poskytnout, dokud není prokázán nárok na dávku. Je-li žádost o dávku ve vyřizování tak daleko, že je nárok prokázán, výplata bezprostředně navazuje. Zálohami by se systém jen komplikoval a zdržovalo by se vyřizování dalších žádostí.

Co udělalo ministerstvo pro zamezení podobných situací?
Podobné situace by již neměly nastat. Nebude se opakovat zavádění nového a tak složitého systému nemocenského pojištění. Ministerstvo práce a sociálních věcí má připravený materiál do vlády, řešící složitou personální situaci na ČSSZ v oblasti provádění nemocenského pojištění.

18.7.2009 5:01 | autor: Jarmila Jelínková
Více o tématu: pojištění

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist