Jak si zajistit mateřskou, když pracuji na živnostenský list?

Pracujete na živnostenský list, jako „OSVČ“ (Osoba samostatně výdělečně činná) a uvažujete o tom, že si pořídíte miminko? Nezapomeňte si zajistit mateřskou.
Nejprve se musíte přihlásit k nemocenskému pojištění na příslušné OSSZ ( PSSZ). Nárok na čerpání nemocenských dávek vzniká po třech měsících účasti na tomto pojištění.

Podmínky

Pokud jako OSVČ plánujete mateřství, musíte dopředu počítat s tím, že pro nárok na PPM (peněžitá podpora v mateřství) musíte splňovat podmínku 270 dnů pojištění za poslední 2 roky, ale zároveň s tím ještě podmínku 180 dnů nemocenského pojištění vcelku, a to nejdéle v den před dnem nástupu na PPM.

Výše pojistného

Výše měsíčního pojistného (respektive výše vyměřovacího základu, ze kterého se počítá) rozhoduje o výši vaší mateřské. Od loňského roku musí OSVČ platit pojistné na nemocenské ze stejného vyměřovacího základu jako zálohy na sociální pojištění. V praxi to znamená, že navýšení pojistného na nemocenskou automaticky znamená také výrazné navýšení záloh na sociální pojištění – bez možnosti navrácení přeplatku za sociální pojištění.

Ukažme si to na konkrétních příkladech. Pokud byste chtěla jako OSVČ například pobírat mateřskou ve výši dvanácti tisíc měsíčně, musela byste si celý předchozí rok platit nemocenské pojištění ve výši čtyři sta korun a sociální pojištění přesahující pět tisíc měsíčně. Pokud byste chtěla mateřskou ve výši patnácti tisíc, musela byste celý rok platit za nemocenské pětistovku a za sociální víc než šest tisíc měsíčně.

Mám nárok?

V případě, že by nebyly splněny podmínky na výplatu PPM, ale na nemocenskou ano, pak lze čerpat nemocenskou v souvislosti s porodem 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu.

Dle čerpání nemocenské nebo PPM pak rodič čerpá rodičovský příspěvek dle své volby. Po dobu čerpání rodičovského příspěvku je OSVČ veden na OSSZ jako vedlejší.

Pokud nejste jako OSVČ nemocensky pojištěna, pak nemáte nárok na nemocenskou ani na PPM a rodičovský příspěvek budete čerpat od data narození miminka v pomalé variantě (4leté) čerpání.

6.8.2009 12:32

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist