Cena umělého oplodnění

Přestože je léčba mimotělním oplodněním v České republice poměrně finančně náročnou záležitostí, všechny tuzemské zdravotní pojišťovny tento zákrok hradí v jeho základní podobě v plné výši. Poplatky u lékaře, které se u nás od nového roku zavádějí, by se měly odrazit jenom v doplatcích za některé léky.

Za zákrok platí pojišťovna

„Všechny české pojišťovny v současnosti hradí pacientkám mimotělní otěhotnění zpravidla třikrát, některé i čtyřikrát za život klientky. Pacientky musejí samozřejmě vyhovět několika kritériím, jako jsou například věk pod čtyřicet let a garance léčby v akreditovaném středisku,“ vysvětluje pracovnice centra reprodukční medicíny Gest na Praze 5 Kateřina Červeňáková. „Ovšem léčbu s takzvanými kryalizovanými embryi už pojišťovny nehradí,“ dodává.

Další výdaje

Pokud se tedy rozhodnete postoupit jen základní léčbu mimotělním oplodněním, snižujete tak možnost dalšího oplodnění a také otěhotnění prostřednictvím kryalizovaných embryí. Šanci na úspěch též ovlivňují léky, které se používají ke stimulaci vaječníků. Za nejlepší léky tohoto druhu počítejte s výdaji, jelikož pojišťovny je nehradí v plné výši. „Chceme-li dosáhnout maximální úspěšnosti, doporučujeme kromě mražení přebytečných embryí doplnit alespoň prodlouženou kultivaci, v ideálním případě pak i asistovaný hatching,“ říkají odborníci z Gestu.
(Asistovaný hatching je mikromanipulace s embryem těsně před jeho přenosem do dělohy, při které se uměle naruší obal embrya ve snaze zvýšit jeho šanci na uhnízdění v děložní sliznici.)

Léčba ICSI je zpoplatněna

V případě, že spermiogram je výrazně patologický, přistupují lékaři povětšinou k využití metody ICSI, za niž klienti platí z vlastní kapsy. Cena se většinou navyšuje v závislosti na množství oplodňovaných ovocytů (vaječných buněk). Za jeden ovocyt se vybírá částka kolem 2 000 Kč, nepřesáhne-li jejich počet patnáct, zaplatíte částku do 8 000 Kč. Cena umělého oplodnění se tedy odvíjí podle toho, jak zdravý je váš partner, co se týče jeho pohlavních buněk. Stále je však třeba mít na paměti, že kdybyste měli celý zákrok hradit ze svého v plné výši, museli byste si našetřit částku přesahující 70 000 Kč.

Cykly s kryalizovanými embryi

Vzhledem k tomu, že cykly s kryalizovanými embryi (takzvané IVF cykly) nejsou zahrnuty do plateb zdravotních pojišťoven, počet embryií není nijak omezen. Stanovuje se podle aktuálního stavu a možností konkrétní pacientky. Ani výsledky spermiogramu zde cenu neovlivňují. V závislosti na druhu a ceně potřebných léků a množství embryií, která jsou podrobena hatchingu, se stanovuje i celková cena zákroku. Minimální částka, již za metodu IVF zaplatíte, se pohybuje kolem 4 000 Kč, pokud se rozhodnete pro nejdražší variantu, počítejte minimálně s 10 000 Kč.

Platba úvěrem

Nemáte-li zrovna našetřeny peníze na úhradu mimoděložního oplodnění, můžete využít nabídek některých bankovních domů a léčbu hradit skrze spotřebitelský úvěr. Například společnost Home Credit nabízí speciální půjčku MEDIFIN, jejímž účelem je právě pokrytí nákladů spojených s metodou IVF.

 

18.2.2009 12:18 | autor: Kateřina Bártová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist