Co všechno víme o výživném?

Rozcházíme se se životním partnerem a před námi stojí zásadní otázka: O jakou částku výživného si mohu říci? A na co mám nárok podle zákona?

Co je výživné:

Je to finanční částka, kterou povinná osoba zajišťuje výživu oprávněné osoby, a to buď zcela nebo částečně, případně uspokojuje její další životní potřeby.

Do výživného nepatří dárky, kapesné a jiná příležitostná plnění.

Výše výživného:

Výši výživného určuje soud, a to dle odůvodněných potřeb oprávněného (žadatele) a z ověřené schopnosti, možnosti a majetkových poměrů povinného (plátce).

Na straně plátce soud zkoumá, zda se záměrně nevzdal výhodného zaměstnání (výdělečné činnosti) nebo majetkového prospěchu, případně zda plátce nepodstoupil nepřiměřená majetková rizika (výpověď bez důvodu a nahlášení na úřad práce apod.).

Platba výživného:

Výživné se platí pravidelně v měsíčních splátkách. Lze ho u soudu požadovat zpětně za dobu tří let od zahájení řízení pouze na nezletilé dítě, v ostatních případech lze výživné požadovat jen ode dne podání žaloby.

Pokud se zásadním způsobem změní výdělková či osobní situace plátce, je možno se obrátit na soud a požádat o úpravu částky výživného (např. výpověď ze strany zaměstnavatele a následná evidence na úřadu práce, dlouhodobá pracovní neschopnost anebo naopak zlepšení životní úrovně a zvýšení příjmů plátce).

Pravidla neexistují!

V současnosti žádné tabulky pro výpočet výživného a postupy pro tento výpočet nebo omezení dobou, po kterou není možno výživné upravovat, NEEXISTUJÍ! To, co probíhá v tisku, jsou jen návrhy, kterými by se měli naši zákonodárci zabývat.

Když neplatí

Pokud plátce neplní vyživovací povinnost, může se žadatel obrátit na soud s návrhem na výkon rozhodnutí nebo na určení soudního exekutora. Pokud má plátce zaměstnání, výdělečnou činnost nebo pobírá důchod, je možné navrhnout výkon rozhodnutí srážkami z těchto příjmů.

Pokud plátce takové příjmy nemá, je možné výživné vymáhat exekučními prostředky, jako je prodej majetku ve vlastnictví apod., a to v souladu se zákonem.

Platné právní předpisy: Zákon č.94/1963 Sb. o rodině, v pozdějších úpravách, Zákon č.97/1963 Sb., o mezinárodním právu soukromém a procesním

 

31.8.2010 6:32
Více o tématu: zaměstnání

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist