Neplatí vám partner výživné? Rady, jak se bránit

Odsouzených neplatičů výživného je nejméně za posledních 10 let, i přes to dluží Češi na alimentech v souhrnu přes 10 miliard korun. Někteří samoživitelé se i s dětmi kvůli nepravidelně příchozím penězům ocitají pod hranicí chudoby.

profimedia-0186671827-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

V roce 2018 odsoudily soudy 5249 lidí za neplacení výživného. Od roku 2013 jde o výrazný pokles, tehdy šlo o 11 tisíc lidí. To ale bohužel neznamená, že by v praxi skutečně klesal počet lidí, kteří na své děti odmítají platit. Dlužníci si jen našli cestu, jak se současným zákonům vyhnout.

„Lidí, kteří se na nás obrací o pomoc, je naopak čím dál víc,“ uvedla v pořadu Studio 6 České televize ředitelka Asociace neúplných rodin a ředitelka projektu Vaše výživné Eva Novotná. Podle ní jsou důvody dva. „Rodiče jsou více informování o možnostech, jak se penězům, které jim právem náleží, domoci. Jednou z možností je využití takzvaného asistenčního programu, jako je ten náš, protože my pomůžeme dlužné výživné vymoci exekučně. Rodiče už nechodí podávat trestní oznámení na policii, a proto množství této trestné činnosti klesá,“ vysvětluje Novotná.

Druhým důvodem pak je skutečnost, že se dlužníci naučili pravidla obcházet a účelně platí tak, aby druhý rodič nemohl podat trestní oznámení. Protože rodiče mohou podat trestní oznámení za neplacení výživného až v okamžiku, kdy čtyři měsíce nepřijdou žádné peníze. Toto pravidlo nahrává nepoctivým rodičům, kteří například pošlou alimenty jen jednou za tři měsíce.

Rodič, jemuž zůstalo v péči dítě a kterému druhý rodič neposílá pravidelně alimenty, musí mít v ruce rozsudek o stanovení výše výživného. Musí se tedy obrátit na opatrovnický soud. „Nestačí mít v ruce nějakou vzájemnou dohodu rodičů, ta není dostatečně právně závazná. Bohužel na ni právně méně vzdělaní rodiče často spoléhají,“ varuje Novotná.

V případě, že dojde na prodlení se splácením výživného, je nutné situaci okamžitě začít řešit. Rodiče se mohou obrátit na asistenční program, který může pomoci zahájením exekuce, nebo se mohou obrátit přímo na soud, který rozsudek o výživném vydal. „První možnost je efektivnější, protože exekutor může hned zastavit majetek, zatímco soud vydá například opatření o srážkách ze mzdy,“ doporučuje Novotná.

V případě exekuce musí dlužník počítat s tím, že nezaplatí jen dlužnou částku – ta bude navýšena o odměnu exekutora, paušální náhradu hotových výdajů a daň z přidané hodnoty. Hrozba vyšších nákladů tak občas zafunguje a dlužník alimenty raději zaplatí.

Další možností je obrátit se i na Klub svobodných matek ať už na jejich webovkách nebo na facebookové stránce. Maminky si tam vzájemně radí a pomáhají, ale také tam právničky klubu pomáhají řešit různé sporné situace. Některé služby jsou poskytovány i zdarma.

Průměrná výše výživného v ČR v roce 2017

 Plátce muž  3020 Kč
 Plátce žena  1492 Kč
Zdroj: MSČR

Jako účinná možnost potrestání viníků se také ukázalo zabavování řidičských průkazů. Exekuční řád umožňuje exekutorovi pozastavit řidičské oprávnění dlužníkům, kteří neplatí výživné na nezletilé děti do 18 let nebo na zletilé dítě do 26 let, pokud studuje. Člověk, který řidičák potřebuje, raději peníze na výživné pošle, než aby riskoval, že o průkaz přijde. „Nově proto uvažujeme i o zabavování rybářských lístků či zbrojních průkazů. To by mohla být účinná cesta, jak neplatiče donutit – sáhnout jim na to, co potřebují,“ myslí si mluvčí Ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Co všechno bere soud v úvahu při vyměřování alimentů

Výživné na dítě je průměrně 2000 korun, ale více než 10 procent rodin má určené výživné méně než 1000 korun. „Setkáváme se i s tím, že rodičům bylo vyměřeno výživné skutečně v řádu stokorun nebo dokonce nulové,“ uvedla ředitelka Asociace neúplných rodin.

Opatrovnické soudy řeší vysoké množství případů a nemohou se tedy každému jednotlivě věnovat tak podrobně, jak by bylo potřeba, aby výživné bylo nastaveno skutečně spravedlivě. Při rozhodování se soudce opírá o doporučené tabulky Ministerstva spravedlnosti a zajímají ho majetkové poměry obou rodičů. Dítě by se po rozpadu rodiny mělo mít stejně jako oba rodiče.

Aby děti netratily na neshodách rodičů, snaží se je český právní systém chránit. Když se rozhoduje o dětech, pracují soudy ve zrychleném režimu a na svou práci mají 6 měsíců. „Vymožené peněžní prostředky na výživné mají přednost před jinými dluhy dlužníka. Byla rozšířena možnost postihu zabavení řidičského oprávnění a s Ministerstvem práce a sociálních věcí v rámci rodinného balíčku chystáme například i možnost dohody o výživném stvrzenou u notáře,“ popisuje mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Lze alimenty vymáhat zpětně?

Výživné jako takové nemá promlčecí lhůtu, ale jednotlivé splátky výživného ano. Promlčecí lhůta je podle současného občanského zákoníku tři roky, je tedy třeba začít dlužné výživné řešit neprodleně. Soudem stanovené dlužné výživné má pak promlčecí dobu 10 let. Pravdou ale je, že čím je větší dluh na výživném, tím je menší šance, že se výživné podaří vymoci. A to i přesto, že dlužníkům hrozí trest odnětí svobody.

13.3.2019 4:46 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist