Jak se v Čechách žije maminkám, které zůstaly s dětmi samy

Chcete vědět, jak se žije samoživitelkám v Čechách a s čím nejvíc bojují? Máme pro vás tipy na to, kde sehnat bazarové oblečení, věci do domácnosti či jídlo zcela zdarma.

Až 31 % maminek se musí obejít bez výživného

Nedávný výzkum sdružení Klubu svobodných matek potvrdil, že maminky, které zůstaly s dětmi samy, to opravdu nemají v našich končinách jednoduché. Tím hlavním důvodem je problém s výživným. Z průzkumu vyplynulo, že pouze 56 % maminek pobírá pravidelně výživné, 13 % dostává peníze na své děti nepravidelně a zbylých 31 % se musí bez výživného obejít úplně. Problém je hlavně v tom, že výživné se od dlužníků poměrně těžko vymáhá a průměrná částka se pohybuje jen kolem 2 000 Kč.

Podpůrné skupiny pro matky samoživitelky

Maminky, které mají leckdy v péči 2–3 děti, si musí vystačit s průměrným výdělkem, který se pohybuje někde mezi 10 a 20 000 Kč měsíčně. Některé samoživitelky dokonce hospodaří jen s podporou hluboko pod touto hranicí. Naštěstí v České republice funguje několik pomocných skupin, do kterých mohou lidé přispívat ať už penězi nebo formou darů, které směřují právě na pomoc těmto maminkám, které zůstaly na děti samy. Jedná se například o programy Women for women, Fandi mámám nebo facebookovou skupinu Pomoc maminkám v nouzi.

V České republice je stále málo částečných úvazků

Jednoduchá situace není bohužel ani na trhu práce. Stále je u nás málo sdílených pracovních míst nebo zkrácených úvazků, které by byly ideální právě pro maminky. Některé firmy je sice nabízejí, ale pořád je jich například oproti situaci ve skandinávských zemích žalostně málo. Právě kvůli nedostatku flexibilních úvazků má až třetina maminek příjmy nižší než 10 000 Kč měsíčně.

Kam se obrátit, když vás překvapí nenadálé výdaje

Pokud patříte mezi matky, které mají pravidelný příjem a nějakým způsobem s ním měsíčně vycházejí, i tak se může stát, že přijde nenadálý výdaj. Nejčastěji se jedná o nějaký výlet nebo pomůcku do školy, kterou děti potřebují. Nárazově si můžete půjčit menší obnos peněz například od nebankovní instituce Via SMS. Aby vám krátkodobá půjčka ihned neudělala medvědí službu, musíte vědět, že jste schopné z další výplaty dluh uhradit.

Znáte Vinted, Dumpster Diving nebo Vše a za odvoz?

Kromě podpůrných skupin, kde mohou maminky žádat o příspěvky od lidí v podobě různých darů, fungují ještě bazarové skupiny nebo aplikace, které vám pomohou ušetřit nemalé peníze nebo v rámci nich získáte věci úplně zdarma.

Například v mobilní aplikaci Vinted můžete vyměnit nebo za pár korun pořídit oblečení pro sebe i své děti, a to nejenom použité, ale také zcela nové. Najdete tu obuv, kosmetiku, ale i kočárky, jídelní židle, stolky a další věci pro děti. Další zajímavou skupinou je Dumpster Diving. Právě díky této skupině se dostanete zadarmo k jídlu, které vyřazují supermarkety. V neposlední řadě se vám může hodit ještě Vsezaodvoz.cz, a to hlavně v případě, že potřebujete dovybavit domácnost.

23.9.2019 10:24 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist