Cvičte se svými miminky. Budou zdravější a šikovnější

Děti, jejichž rodiče je už od útlého věku vedou k pohybu, mají oproti nesportujícím vrstevníkům velkou výhodu. Podle odborníků totiž nejsou tolik ohroženi úrazy a celkově budou zdravější a šikovnější.

„Všestranný a přiměřený pohyb má u dětí pozitivní vliv na jejich zdraví, což se projevuje především ve správném vývoji kosterního a svalového aparátu. Ovšem sportující děti jsou i méně nemocné, protože jsou většinou celkově otužilejší a jejich imunitní systém lépe funguje. Bývají také obratnější než jejich vrstevníci, kteří nesportují, takže umí i ,lépe padat‘, proto je tak často nevídáme v našich ordinacích,“ konstatuje dětský chirurg a traumatolog MUDr. Ladislav Plánka. Zároveň také připomíná další důležitý a pozitivní fakt, který sportování dětí přináší. „U pravidelně cvičícího dítěte se dají mnohem dříve odhalit případné vady pohybového ústrojí a jsou tak i lépe řešitelné.“

Počet obézních dětí stoupá

O nárůstu dětské obezity se v poslední době mluví hodně. Podle průzkumů u nás trpí nadváhou každé čtvrté dítě, přičemž strmý nárůst začíná ve chvíli, kdy se z batolete stává předškolák. Do školy pak už nastupuje s nadváhou téměř čtvrtina všech dětí.

Není tedy divu, že především lékaři bijí na poplach a volají po zvýšené prevenci, která by se měla přesunout hlavně do předškolního věku. Začít se však musí už výchovou v rodinách a měla by být postavena především na správných stravovacích návycích a pravidelném pohybovém režimu.

Jako reakce na nepříliš povzbudivou situaci ve výskytu dětské obezity u nás vznikl i projekt „Česko se hýbe ve školách plných zdraví“, s nímž přišel Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz a který se snaží zábavnou formou učit děti vhodným návykům v duchu zdravějšího životního stylu.

I s miminkem můžete do tělocvičny

Dříve bylo zvykem, že děti začaly navštěvovat sportovní kroužky až v době, kdy nastoupily do mateřské školky. Dnes se ale ukazuje, že s pohybem u dětí je možné a také velmi žádoucí začít mnohem dřív. Nejlépe krátce po narození.

„Náš mozek funguje jako dokonalý počítač – v centrálním nervovém systému máme zakódované vrozené pohybové vzory. Pokud s novorozencem cvičíme, dítě si pohyby rychleji zautomatizuje,“ říká Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym, tělocvičen zaměřených na děti od 6 měsíců do 7 let. „Cvičení s nejmenšími dětmi od půl roku do tří let probíhá vždy za účasti rodičů a jeho cílem je rozvíjet základní pohybové návyky, podpořit koordinaci celého těla a rovnováhu, zaměřit se na rozvoj lezení, chůze a překonávání menších překážek.“

U předškoláků je potom vhodné začít cvičit i s pomůckami a speciálním nářadím. V tomto věku bývají děti velmi živé, proto je třeba jejich přebytečnou energii využít a nasměrovat tím správným směrem.

Čtěte také:

Cvičení musí být hravé a zábavné

Pozor však na cviky posilovací nebo vytrvalostní. Ty mohou dětem v předškolním věku vyloženě uškodit. „V této vývojové fázi ještě není dětský organismus připraven na velkou zátěž, proto by mu posilovací cviky, ale i extrémní rozsahy pohybů v kloubech, vytrvalostní běhání nebo doskoky z větší výšky mohly ublížit,“ upozorňuje Kristýna Přibylová, autorka speciálního cvičení pro děti podle psychomotorického vývoje a doporučuje: „Předškolákům bychom měli dopřát všestrannou a vyváženou pohybovou aktivitu zahrnující rozvoj hrubé i jemné motoriky, základní gymnastické a míčové dovednosti, různé sportovní hry, s důrazem na celkovou koordinaci pohybů a závěrečné protažení. Důležitý je správný přístup, kdy dítě ani nepozná, že cvičí, ale pohyb je pro něj zábavnou hrou. Kromě běžných cvičebních pomůcek se dobře osvědčilo speciální cvičební nářadí, které poskytuje více možností pohybových aktivit a děti velmi baví.“

Jak často by měly děti cvičit?

Podle odborníků je doporučení následující:

  • 3–4 hodiny denně by měly děti strávit přirozeným pohybem
  • 2x týdně 60 minut by měly cvičit pod dohledem vzdělaných a zkušených instruktorů

Klíčové programy zacílené na prevenci dětské obezity by měly být nejúčinnější ve věku dítěte 2,5 roku a 9 let.


Zdroj: www.monkeysgym.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist