Další 2 stolní hry pro předškoláky

V předešlých dvou dílech jsem vám představila celkem 12 her, které si můžete zahrát se svými „školkovými“ dětmi. Otestovala jsem další dvě: Želví závody a Activity pro děti. Testeři jsou opět moje dvě děti (Jáchym: 3 roky a Berta: 6 let) a jejich stejně staří kamarádi.

1. Activity pro děti

Když jezdíme s kamarádkami bez dětí někam na víkend či dovolenou, vždycky s sebou bereme stolní hru Activity pro dospělé. Je u toho fakt zábava. Po hracím poli uhání všichni účastníci do cíle, co kolo, to jedna karta se slovem, které musíte nakreslit, zahrát pantomimou nebo vysvětlit slovy bez použití kořene toho daného slova. Čím těžší slovo, tím více bodů za něj hráč dostane. Co bod, to krok po herním plánu směrem do cíle.

Dětské aktivity jsou podobné, jen herní plán vypadá jako prales a místo figurek tu o vítězství bojují dva dřevění sloni. Pro zjednodušení mohou děti herní plán lehce zkrátit a samy volit, jak se jim to které slovo bude vyjadřovat nejlépe. Zda ho chtějí „okecávat“, kreslit nebo zahrát tělem beze slov. Tato verze je vhodná pro děti už od 4 let.

Zatímco u dospělácké verze hry musí hráči umět číst, dětská verze „Activity děti“ má na každé kartě obrázek i popis. Někdy kombinujeme malé a velké hráče do dvou týmů, aby v každém ti nejstarší pomáhali těm mladším.

activity_2.jpegU dospěláckých Activit se karty tahají z jednoho balíčku a na kartě si pak hráč přečte, co má v té které části hracího plánu dělat. Dětská hra je jednodušší, v pralese jsou tři barvy sloních stop, na které slon potřebuje šlápnout, takovou barvu karty si otočí. Když ostatní uhodnou, co jim předvádí či vysvětluje, jeho slon může postoupit o krok dopředu.

Varianty hry Activity

  • Activity děti (pro děti od 4 let)
  • Activity Junior Turbo (pro děti od 8 let, obsahuje časovač, který hru dost zdramatizuje)
  • Activity kompakt (malá cestovní verze pro dospělé)
  • Activity original (rozšíření karet pro dospělé)

activity_3.jpeg

2. Želví závody

Hra pro děti od 5 let. Je velmi svižná, za 20 minut je hotovo. Jak název napovídá, závodí tu želvy. No a ty jsou vcelku pomalé, přesto se alespoň jedna brzy dostane do cíle.

Opět i tady je herní plán (tenhle má 10 políček, která je potřeba zdolat), dřevěné figurky (5 různobarevných želv) a karty, které rozhodují o každém dalším kroku. Zatímco u „Activity děti“ šli sloni pralesem, tady „uhánějí“ želvy na druhý konec louky na šťavnatý zelený salátek.

Na začátku hry se pomocí dalších čtvercových kartiček rozhodne, kdo bude mít jakou barvu želvičky. V návodu radí dělat to utajeně, aby byla hra napínavější, zkušenosti z našeho hraní ale říkají, že pro ty nejmenší je pak hra poněkud nepochopitelná. Proto hrajeme přiznaně a všichni vědí, kdo je kdo.

Čtěte také:

Na začátku se každému rozdá 5 karet, které určují škálu možností, jak táhnout. Při každém tahu hráč jednu kartu vybere, podle ní táhne a po tahu ji dá dospod a zase si lízne novou kartu z hromádky.

zelvi_zavody_2.jpeg

Jsou tu karty s barvami jednotlivých pěti želv, které určí, která barva želvy v tom tahu půjde a o kolik a jakým směrem. Když je na kartě plus, jde dopředu, když dvě plus, jde o dvě políčka dopředu, když minus, couvá. Když přijde želva na již obsazené políčko, prostě si vyleze na záda želvičky, která tam už byla. Když pak spodní někam jede, veze s sebou všechny želvy, které má na svém krunýři. Ty pod ní na políčku zůstávají.

Kromě barevných kartiček jednotlivých želv jsou tu i duhové želví karty, u těch mohou hráči volit libovolnou barvu, libovolnou želvu, se kterou potáhnou vpřed za salátkem či naopak dozadu. Vyhrává ta želva, která se jako první dostane do cíle. Pokud do cíle dorazí více želv na sobě, vyhrává ta spodní, co je veze, druhá je ta nad ní a tak dále.

Ze začátku mě mátlo, že duhové želvičky mají dva rozdílné znaky, pluska/minuska a šipky, šipky znamenají, že postupuje jen nejpomalejší želva, ale my s nimi hrajeme stejně jako s ostatními kartami, protože duhová želva přeci může pohybovat jakoukoli želvou, čili i tou vzadu. Dětem to co nejvíc zjednodušujeme, aby je to nemátlo.

29.6.2016 12:50 | autor: Alice Kavková
Více o tématu: aktivitydětihravíkendzáda

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist