Náušničky pro princeznu. Kdy píchnout ouška?

Kdy je nejlepší doba k propíchnutí oušek, jaké jsou možnosti, píchnout po narození nebo počkat? Váháte-li a zvažujete pro a proti, možná vám vaše rozhodování usnadníme.

nausnicky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Tradice na ústupu?

Ještě v nedávné minulosti bylo propichování oušek dívek běžné už v porodnici, ale na západ od našich hranic byla tato praxe už dávno spíše výjimečná.

Ke změně došlo postupem času i u nás. Propichování oušek právě narozeným miminkům je čím dál vzácnější. Jistou roli v tom sehrály i výsledky výzkumů z nedávné doby, které vyvracejí fámy o tom, že novorozenci necítí bolest. Studie ukázaly, že malé miminko neumí bolest dostatečně intenzivně projevit. Na základě těchto poznatků i vlastní intuice začaly maminky váhat, zda toto zbytečné stresování děvčátek podstupovat.

Dalším argumentem proti je počet akupunkturních bodů, které se nacházejí na ušním boltci. Při nesprávném propíchnutí mohou dítě poškodit.

Tlak okolí ale bývá silný, zvláště babičky rády dopředu vybírají náušnice a obdarovávají jimi miminka. Rozhodnutí je ale na rodičích. Ti rozhodnou, zda píchnout, a pokud ano, tak kdy a čím – jestli klasicky jehlou či nastřelením.

Propíchnutí ouška jehlou

Klasická roky používaná metoda je v současnosti na ústupu. Ouška běžně propichují pediatři, chirurgové nebo lékaři na oddělení ORL. Náušnice na propíchnutí si přinesete s sebou. Měly by být ze zlata případně chirurgické oceli a 24 hodin před nasazením by se měly dezinfikovat namočené v lihu.

Kdy je nejlepší čas? Nejčastější odpověď zní: „Čím dříve, tím lépe.“ Většinou se ale doporučuje počkat do doby, až je miminko očkované proti tetanu, tedy po třetím měsíci věku.

Jste-li definitivně rozhodnutí pro, neotálejte příliš dlouho. Miminko starší 4 měsíců by se za ouška chytalo, tahalo za náušnice a zbytečně by se tak prodloužilo hojení.

Jak to probíhá?

Připravte se na velký pláč, tomu se nevyhnete nikdy. Ouško se před píchnutím vydezinfikuje a propíchne jehlou. Používá se jehla klasická nebo dutá. Při použití duté jehly je výhoda, že se do ní dá vložit konec náušnice a při vytahování jehly zůstane náušnice v uchu, nemusí se tedy nasazovat ručně a vše je hotovo rychleji.

Při použití klasické jehly se náušnice navleče po jejím vytáhnutí. Pokud chcete proces zjednodušit a urychlit, vyberte typ se zapínáním vepředu. Takové se totiž dají vtlačit do dírky současně s vytáhnutím jehly. Když je po všem, ouška se překryjí gázou, opatrně se natáhne čepička a je hotovo. Vás pak čeká ošetřování bolavých míst – asi 3x denně se dírka otírá lihem zepředu i zezadu, neopomíná se náušnice v uchu.

Je možné, že vám lékař preventivně předepíše Framykoin, kterým budete místo vpichu potírat. Důležité je chránit až do zahojení ouška před vodou a náušničky v žádném případě nevytahovat!

Často se stává, že místo vpichu zhnisá. Maminky si také často při aplikaci tohoto způsobu propichování stěžují na nesouměrnost vpichu, ale to je problém spíše kosmetický. Ojediněle se stane, že se propíchne chrupavka.

Cena je 400–800 Kč.

Čtěte také:

Nastřelení náušnic

Metoda nastřelování je stále populárnější, a to hned z několika důvodů – trvá kratší dobu, je méně bolestivá a hygieničtější. Nastřelování se provádí v kosmetických salonech, u lékaře, v tetovacích salonech nebo i zlatnictvích.

S nastřelením se čeká obvykle do šesti měsíců, protože dítě by mělo sedět, aby mohla nastřelovací pistole správně fungovat. Existují ale i pistole, které se používají i u mladších dětí, pak není podmínka „sezení“  nutná. Doporučení počkat na dobu po očkování proti tetanu platí i v tomto případě.

Jak probíhá nastřelení?

Místo vpichu se zaměří a označí fixem, to trvá nejdéle. Následuje samotné nastřelení, při kterém je současně do ucha vpravena i náušnice. Jde ale jen o tzv. „hojící náušnici“, tedy dočasnou, vyrobenou z chirurgické oceli, případně pozlacenou. Novinkou je použití náušnic z bioplasmu, po nichž sáhnou maminky, které se bojí alergické reakce na nikl.

Asi za pět týdnů po dokonalém zahojení se vyjmou a nahradí se klasickou náušnicí podle našeho výběru. Tento způsob je méně bolestivý, nekrvavý a přesnější. Děti se ale obvykle leknou zvuku pistole.

Po nastřelení čeká na rodiče stejné ošetřování jako v případě propíchnutí. I tady se může stát, že nezhojená ranka začne hnisat. Některé nastřelovací náušnice jsou velmi velké a mohou dráždit pokožku. Maminky také podléhají pocitu, že dírky jsou příliš malé a rychle zarůstají.

Cena nastřelení se pohybuje od 800 Kč asi do 1500 Kč, a to včetně nastřelovacích náušnic.

26.1.2024 5:49 | autor: Mgr. Eva Ondrášeková | zdroj: Autorkou článku je Mgr. Eva Ondrášeková.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist