Jak zabavit nemocné dítě? Uvařte si domácí modelínu

Když nemoc odezní, ale dítě ještě nemůže do kolektivu, často se doma nudí. Máme pro vás tipy, které pobaví nejen dítě, ale i rodiče.

32-shutterstock_2244422495-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nejdřív o něj máte strach. Má horečku, oči se mu lesknou a jenom leží, jeho obvyklé skotačení, pobíhání a zlobení je pryč. Ale pak zaberou léky a nemocnému se uleví. Malý rošťák je zpět a řádí jako černá ruka. Za normálních okolností berou rodiče děti v takové situaci ven, aby na procházce či hřišti vybily svou přebytečnou energii. Ale nemocné dítě na hřiště nemůže a je třeba zabavit jej doma.

Jistě, nejsnazší je posadit dítě k pohádkám. Moderní doba naštěstí přeje unaveným, vyčerpaným či zaměstnaným rodičům. Ti totiž mohou dítěti pustit ať už na televizi, tabletu či notebooku pohádky z internetu téměř kdykoliv. Rozhodně nedoporučujeme, aby dítě strávilo u „animáků“ celý den, ale v případě nemoci je možné povolený čas na počítači či u televize natáhnout. I tak je ovšem dobré činnosti střídat, aby si dítě a jeho oči odpočinuly.

My ale chceme, aby dítě trávilo čas kreativně, aby se rozvíjelo a zlepšovalo. V době nemoci nelze dítě přetěžovat, ale učit se přeci může i hrou.

Vzpomínejte

Vytáhněte z knihovny album nebo pamětní knihu dítěte a společně je prolistujte. Vyprávějte o jeho dětství. Děti nemají z prvních let žádné vzpomínky, a tak si jistě rády poslechnou, jaké to bylo, když se narodily, nebo co uměly jako první, co měly rády a podobně. Přemýšlení o dobrých časech může odvést jejich pozornost od bolestí v krku nebo nevolností.

Zavřete oči a poslouchejte

Pokud se dítě necítí na náročnější aktivity, zkuste poslouchat audio knihy. Vyberte si oblíbený příběh a vyslechněte jej nově nebo vyzkoušejte nejnovější knihu, o které všichni mluví. Internet je audio knih plný, některé jsou zdarma, za jiné si zaplatíte. U této aktivity můžete dítěti dělat společnost a odpočinout si, stejně tak může ale knihy poslouchat třeba v kuchyni, zatímco vy budete vařit.

Dárek pro lepší náladu

Až budete příště v hračkářství, myslete na další nemoc a nakupte různé drobnosti, hry nebo třeba dočasná tetování. Doma vše  uschovejte, a až bude vaše dítko příště nemocné, dejte mu nějaký drobný dárek pro lepší náladu. V této tajné zásuvce mohou být i další aktivity, které v případě nemoci vytáhnete.

Super tipem jsou fixy, s nimiž lze malovat na sklo. Dítě se promění v malého umělce, a až nemoc skončí, vy okna jednoduše umyjete tak, jak jste zvyklí.

Cestujte prstem po mapě

Zabavit starší dítě může být těžší, ale proměna ve virtuální cestovatele nadchne i děti školou povinné. Povídejte si o místech, kam byste se jednou chtěli podívat, a zatím je můžete společně navštívit virtuálně. Starší děti už mohou naplánovat trasu, najít letenky, připravit seznam nezbytných věcí a podobně.

Nevíte–li, kam na výlet, určitě najdete inspiraci na stránkách National Geographic.

Čtěte dále:

Když už nemusí být nutně v posteli

Maminky se shodují, že udržet v posteli dítě, které už se necítí nemocné, nejde. Taková snaha často končí vyčerpanou matkou a zpruzenými potomky. Je lepší ten fakt přijmout a dětem vymyslet činnost, při které budou v klidu. Důležité ovšem je pořádně potomky obléknout, aby byli v teple, v případě studených podlah nezapomeňte na bačkůrky či teplé ponožky.

A jakmile dítě může z postele, nabízí se další široká škála aktivit.

Zahrajte si na nemocnici

Je dobré, když se dítě seznámí s nemocí i s druhé strany, a tak uložte všechny plyšáky do postele jako pacienty a starejte se o ně jako v nemocnici. Nechte dítě pracovat jako sestřičku a můžete je tak nenásilnou formou připravit na všechny možné druhy úrazů a nemocí, které jej v životě potkají.

Jděte do lázní

Napusťte vanu teplou vodou, přidejte pár kapek esenciálního oleje a posaďte do ní na 15 minut dítě. Klidně se vykoupejte společně. Teplý, vlhký vzduch pomůže zmírnit kašel a uleví nosu a plicím. Navíc jsou zamlžená zrcadla skvělým plátnem pro začínající Rembrandty. Po teplé koupeli je mnohem příjemnější zase se v pyžamu zachumlat do peřin.

Uvařte si domácí modelínu

Udělejte si domácí modelínu a nechte dítě tvořit. Základní recept pracuje s moukou, olejem, solí, práškem do pečiva a vodou. Pro větší zábavu přidejte potravinářské barvivo, aby dítě nemělo jen šedou hmotu. A aby se při hraní dítěti ulevilo, vmíchejte do hotové hmoty pár kapek vonného oleje. Zkuste mátu, eukalypt nebo levanduli, které pomohou vyčistit a zklidnit dýchací cesty.

Nebo něco upečte

Pozvěte dítě do kuchyně a společně upečte něco dobrého, čím potěšíte tatínka a sourozence. I malé dítě zvládne míchat suché suroviny v míse, většina dětí miluje rozbíjení vajíček (i když skořápky z těsta pak musíte vyndat vy) a také zdobení hotového produktu můžete klidně nechat v jejich režii. Hodně zábavy si užijete například s takovými muffiny.

Vydejte se na lov

V závislosti na věku dítěte můžete proměnit hru na lov. Po bytě či domě schovejte 10 oblíbených hraček a dejte dítěti čas je najít. Může mít nápovědu, ale také nemusí. Můžete vytvořit mapu. Můžete nechávat stopy…

Nebojte se procházek

Není nemoc jako nemoc a při některých z nich studený vzduch vyloženě prospívá. Důležitým ukazatelem je teplota. Je-li přítomná, zůstaňte doma. Nemá-li dítě teplotu, ale jen kašel a rýmu, můžete bez obav ven. Při rýmě se venku dětem lépe dýchá, při kašli si lépe odkašlou.

Maminky, které mají dítě v kočárku, to mají jednodušší. Stačí dítě teple obléknout, zabalit do fusaku a vyrazit na procházku. I starší děti je třeba dobře obléknout, aby neprochladly, a také by měly mít v teple nohy. Procházka by měla trvat maximálně hodinu a dítě by nemělo příliš běhat a zadýchat se. Doma ale zůstaňte za deště, větru či silného mrazu.

28.2.2024 5:20 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek je sestaven na základě tipů zkušených rodičů Babywebu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist