Dotek potřebujeme víc než vitaminy

Někdy ve snaze zabezpečit dětem co nejlepší podmínky k životu zapomínáme na to nejdůležitější – že čerstvě narozený človíček víc než všechny lékařské i materiální vymoženosti světa potřebuje jedno – láskyplnou pozornost a přítomnost matky. Chcete důkaz?

denisa1-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Jako novopečená maminka chcete pro své miminko to nejlepší. V dnešní době se před námi otevírá tolik možností v péči o děťátko. Jsme zaplaveny informacemi, jak svůj malý poklad oblékat, v čem ho vozit a nosit, jak a čím ho později krmit. Jaké mu dát hračky a jak nejlépe nastavit spánkový režim. Jaké mu vybrat plenky, nebo zda zvolit bezplenkovou metodu…? Budou mu lépe sloužit hračky dřevěné, látkové či plastové? Dáme mu dudlíka, a pokud ano, tak nejlépe ortodontický a z ekologických materiálů…? A jaký kočárek…? Jakou matraci vybrat do postýlky…? Jaké vitaminy a doplňky pro vyváženou výživu…?

Ne že by výše uvedené položky nebyly důležité. Ale co naše miminko potřebuje nejvíc, je naše přítomnost a dotek. Možná si teď říkáte, že jste s miminkem od rána do noci a dotýkáte se ho v jednom kuse. Myjete, přebalujete, oblékáte, krmíte…

Čtěte také:

Podělím se s vámi o příběh Estery, naší známé z Varšavy. Před pár lety pro nás organizovala v Polsku semináře. Jeden z nich se jmenuje Umění doteku a je to smyslový masážní rituál, při kterém tělo rozmazlujeme nejen olejovou masáží, ale také hladíme kožešinkou a peříčky, prohříváme horkými žínkami a podobně. Estera měla plné ruce práce s miminkem, kterému v té době bylo pár měsíců. Seminář se konal v jejím velkém domě a ona se se svým mužem střídala v patře v pokoji u miminka, které prý mělo v posledních dnech nekontrolované záchvaty pláče a strachu.

A pak je napadlo, že svého mrňouska také vezmou na masáž. Malý Leo si užíval péči a pozornost obou rodičů, kteří pokrývali jeho tělo láskyplným dotekem. Estera s námi pak sdílela, co si při masáži malého uvědomila. Svěřila se, že běžně se ho dotýká jen mechanicky. Přebalit. Umýt. Obléct. Nakrmit. „Všimla jsem si, že se ho dotýkám bezmyšlenkovitě a bez citu. Tak jako se mě dotýkala moje matka. Při masáži mi došlo, jaký je to rozdíl, když dotek vědomě prožívám a vkládám do něj lásku a cit. Sama jsem to tak jako dítě nezažila. Je to pro mě nové, a učím se to.“

Malý ještě ten den přestal plakat. Díky láskyplné pozornosti a doteku se uklidnil a přestal mít strach. Opět dobře spal.

V Indii a řadě dalších zemí je běžné, že rodiče své děti masírují už hned od porodu. Pravidelná masáž významně podporuje rozvoj dítěte. Tělo i smysly se rozvíjejí mnohem rychleji, než kdyby dítě zůstalo ležet bez dotekových impulzů.

Vůbec není nadsázka, když řeknu, že dotek je pro nás životně důležitý. Obzvlášť v takto raném věku. V kritických případech je skutečně otázkou života a smrti. Před pár lety Ameriku obletěla zpráva o matce, jež porodila mrtvé dítě. Zoufalá žena si u personálu porodnice vyprosila, aby jej hned neodnesli. Tiskla na sebe narozené tělíčko, hladila ho a objímala. A k milému šoku všech začalo děťátko náhle jevit známky života! K tomuto „zázraku“ by zajisté nedošlo, kdyby miminko bylo matce odebráno.

Další studie dokládá, že děti, které jsou bezchybně živeny, ale bez fyzického kontaktu, neprospívají zdaleka tak dobře jako děti, které jsou objímány a dotýkány. Děti bez doteku jsou často nemocné, plačtivé či vzteklé. Tělesný kontakt je pro miminko zcela nezbytnou „výživou“. A neméně důležitý je pro nás i v dalších fázích dětství i dospělosti.

www.denisapaleckova.cz

22.12.2017 2:14 | autor: Denisa Říha Palečková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist