Nejlepší řešení pláče miminka

Dětský pláč. Pro mnoho čerstvých maminek něco extrémně stresujícího. Proč pláče? Co mu chybí? Má hlad? Bolí ho něco? Co mám dělat?

brecici_dite-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Věděli jste, že všechen pláč miminka nezní stejně? Tak jak miminko pláče z různých důvodů, jsou různé i odstíny pláče.

V našem starším článku Rozeznejte 5 odstínů dětského pláče se je naučíte rozeznávat. Ukázky pláče v něm už bohužel nejsou dostupné, ale v tomhle rozhovoru si je můžete poslechnout.

Zopakuji pět nejčastějších důvodů pláče miminka:

  • hlad
  • bolest bříška (prdíky)
  • únava
  • nespokojenost (mokro, vedro, zima, strach…)
  • potřeba si odříhnout

Už vím, proč miminko pláče, ale jak s tím naložit?

Možná se vám to zdá jako hloupá otázka – vždyť je to jasné: Pokud má miminko hlad, nakrmím ho. Pokud je ospalé, uspím ho. Pokud si potřebuje odříhnout, umožním mu to.

Ale jak vyřešíte nepohodlí a bolest bříška? Co když masáž nepomůže a děťátko stále pláče?

Ve skutečnosti totiž existuje jedna univerzální věc, kterou nám příroda nadělila a která je odpovědí na pláč ze všech příčin.

Nemusíme totiž složitě a zdlouhavě pátrat po tom, jaký je přesný důvod pláče. (Co když miminko trápí víc než jedna věc? A co když jsme nezareagovali včas a pláč přešel do neutěšitelného?)

Kojení řeší pláč z jakékoliv příčiny

Tou věcí je kojení. Lépe řečeno kojení v savčí pozici. (Že nevíte, jak taková pozice vypadá? Tady se o ní dozvíte víc.)

O pláči z hladu nemá jistě nikdo pochyb. Jak pomůže v ostatních případech?

Sací pohyb úst miminka při kojení mu způsobuje pocity blaženosti. Jednoduše tak zmírní bolestivost z jakékoliv příčiny. Navíc v savčí (nebo také přirozené) pozici je bříško miminka nahříváno tělem matky a tím se zlepšuje peristaltika střev.

Díky tomu, že je miminko v savčí pozici téměř vzpřímené, jednodušeji se mu odříhává přímo při kojení – po kojení v savčí pozici není vůbec potřeba dávat miminko odříhnout.

Pokud je miminko kojeno v plném kontaktu kůže na kůži, matčino tělo mu reguluje teplotu, takže mu přestane být zima/horko.

Při pláči z únavy je opět kojení tou nejjednodušší cestou, jak miminko uspat. I to je jedna z funkcí kojení.

Čtěte dále:

Co když ale miminko pláče z jiného důvodu?

Existují situace, kdy miminko potřebuje vyplakat prožité události ze sebe ven. Pokud se tak děje v matčině náručí, není takový pláč pro jeho tělo škodlivý. Může jít třeba o zpracování těžkého průběhu porodu. Nebo o zažité trauma z odloučení od maminky v prvních hodinách po narození. Nebo jen o přemíru vjemů z celého dne.

Pak opět kojení v savčí pozici, ideálně v kontaktu kůže na kůži, pomáhá k utišení miminka. I když se v tu chvíli nebude chtít kojit, fyzický kontakt s maminkou je léčivý a urychluje proces uklidnění.

Novopečené maminky se v šestinedělí často dostávají do situací, kdy má jejich miminko zdánlivě všechno, co potřebuje, ale přesto pláče.

V takovém případě vřele doporučuji vysvléct se do půl těla, miminko svléknout do plenky (nebo klidně úplně) a zalézt spolu do postele – lehnout si na záda, vypodložit si horní část těla polštáři a miminko si položit na hrudník. Takový domácí bonding. Pokud vám nebyl v porodnici umožněn, dopřejte ho miminku během šestinedělí často.

Pokud miminko pláče i přesto dál a pláč je naprosto neutěšitelný, ani se nesnižuje jeho intenzita, zvažte návštěvu pohotovosti. V plném kontaktu kůže na kůži s možností kojení by se miminko, pokud je zdravé, mělo uklidňovat.

Co mám dělat, když nekojím?

Nekojící maminky mají situaci těžší. Vždy musí zvážit, jestli jde o pláč z hladu nebo z jiné příčiny. Mateřským mlékem se přejíst nedá (obsahuje v sobě látky, které regulují pocit sytosti). Překrmit miminko umělým mlékem samozřejmě jde.

Pokud si je maminka jistá, že děťátko nemá hlad, může si pomoci klasicky dudlíkem (miminko opět uklidní sací pohyby) anebo může zkusit přirozenější způsob – kontakt kůže na kůži.

Stejně tak jako kojící maminky si může děťátko položit na nahý hrudník a nechat působit tlukot svého srdce, teplo svého těla a vůni své kůže. O tyto vjemy nemusí své dítě ochuzovat ani při krmení z láhve, stačí se pro to rozhodnout.

Pokud je miminko krmeno umělou výživou, protože se kojení nepodařilo, je dost možné, že se při takovém domácím bondingu jako zázrakem podaří. Obzvlášť pokud je praktikovaný často. Takové případy existují a dokazují, jak moc je v našich tělech kojení zakódováno.

Ať patříte ke kojícím nebo nekojícím maminkám, mějte na paměti, že pláč je prostředek komunikace – jediný, který novorozenec má. Nepodceňujte ho proto a berte ho vážně.

1.2.2024 6:45 | autor: Lucie Machutová | zdroj: Autorkou článku je Lucie Machutová (Zažraná máma) propagátorka respektující výchovy dětí.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist