Holka nebo kluk? Je dobré znát pohlaví dítěte před porodem?

Mám znát pohlaví našeho děťátka? Ultrazvuk nás staví před volbu, kterou naši prarodiče řešit nemuseli. Jaká jsou pro a proti?

holka_nebo_kluk-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pokud to poloha dítěte umožňuje, lze na ultrazvuku zjistit pohlaví dítěte od 15. týdne těhotenství.

„Dneska ale už se na ultrazvuku většinou neptají rodičů tak jako dřív, jestli chtějí znát pohlaví miminka, ale spíš naopak, jestli ho vědět nechtějí,“ říká zkušený francouzský pediatr Alain Benoît.

A doporučuje těm, kteří si chtějí nechat překvapení až na porod, aby na to při vyšetření předem upozornili, aby se nedozvěděli, co nechtějí, a nebyli zklamaní. Ovšem málokdo dokáže odolat zvědavosti. Především budoucí tatínkové mají rádi konkrétnější informace.

Někteří rodiče chtějí být informovaní také proto, aby mohli připravit starší děti na to, jestli se jim doma objeví bratříček nebo sestřička. Aspoň ve Francii chce znát pohlaví dítěte zhruba 80 procent rodičů. Častěji to je u toho prvního dítěte, u druhého si spíš rádi dopřejí překvapení.

Připraví se o část radosti

Na první pohled to může vypadat, že z praktického hlediska je lepší pohlaví dítěte znát. Už je jasné, pro koho pořizujeme miminkovské věci, můžeme vybrat i jméno. Zkrátka už se o něm mluví jako o člověku, jako by bylo na světě. Tím se ale dvojice poněkud ochuzuje o část procesu, v němž se mění na rodiče.

Rodina i přátelé také nejsou tak napjatí a pak překvapení, až se dítě narodí. Už to není tak velká událost. Navíc se hůř snáší zklamání z reality, protože miminko nikdy není takové, jak jsme si ho představovali. A pokud známe jeho pohlaví, má jméno, tak chtě nechtě už si k němu přiřazujeme, i jak by mělo vypadat.

Skousnout to, že je mrně jiné, je pak těžší, než když musíme zpracovávat překvapení z toho, jakého je dítě pohlaví. „V tu chvíli je nám jedno, jestli je to malinká holčička a my jsme chtěli pořádného kluka, prostě dítě je na světě a my se o ně musíme postarat,“ říká pediatr.

Ovšem pokud se rodiče, kteří si toužebně přejí kluka, dozvědí již v těhotenství, že to bude holka, tak tato „špatná“ zpráva může vyvolat negativní emoce. Navíc ještě je tu jeden zádrhel, a to že i při ultrazvuku může dojít k mýlce.

Čtěte dále:

Když druhé pohlaví děsí

„Hlavně aby to bylo zdravé,“ řekne si většina rodičů. Existují však i takoví, kteří si nedovedou představit, že by se jim narodilo miminko jiného pohlaví, než si přejí. S takovými případy se setkává Séverine Dagan-Berteau specializovaná na perinatální psychologii.

Měla v péči ženu, kterou pronásledovaly obavy, že se jí narodí kluk. Pak se zjistilo, že měla bratra, jenž ji tyranizoval. Naopak jiná její klientka měla hrůzu z toho, že čeká holčičku. Měla totiž problematické vztahy se svou matkou, která ji podle ní nikdy nemilovala. „Vidíte, ta malá mě taky nemá ráda, pořád mě kope,“ stěžovala si na svou nenarozenou holčičku. Její negativní pocity se sice psycholožce odstranit nepovedlo, to ani není možné, ale podařilo se je zmírnit.

V takto extrémních případech je pomoc odborníka důležitá. Stejně tak i po porodu dítěte, pokud přetrvává zklamání z toho, že je opačného pohlaví, než jsme si přáli. Když se deziluze nerozplyne, rodiče ji navíc potlačují, tak se sami málokdy z toho začarovaného kruhu dostanou.

Někdy ale pomůže čas. „Když mi řekli, že je to chlapeček, tak jsem se zklamáním málem rozbrečela,“ svěřila se Marie. „A dneska jsme moc ráda, že mám kluka, a kdybych měla mít druhé dítě, tak by to měl být zase chlapeček.“

Přátelům to prozradíme dortem

Z Ameriky si razí cestu do Evropy i typ oslavy, při níž nastávající rodiče odhalí originálním způsobem příbuzným a známým pohlaví miminka, které čekají. „Trendy“ maminky už o „gender reveal party“ nebo „gender cake party“ asi slyšely. Zvolit se dá několik způsobů, jak tuto důležitou událost oznámit.

Pokud chtějí zažít překvapení i sami rodiče, nechají si napsat na ultrazvuku pohlaví dítěte na lísteček, který zalepí do obálky. Pak si ji mohou otevřít sami ve dvou třeba při nějaké slavnostní večeři nebo romantickém okamžiku v soukromí.

Chtějí-li se podělit o tajemství s přáteli, uspořádají oslavu a obálka se otevře až tam. Případně sdělí pohlaví dítěte ještě rafinovanějším způsobem, a to tak, že se servíruje dort, jehož zdobení napoví. Pokud bude laděný do růžova, tak to bude holka, modrý zvěstuje kluka.

27.4.2023 4:15 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: Rozhovory s rodiči.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist