Děti se smějí už v bříšku

Opravdu lze vidět první úsměv dítěte až po několika týdnech od narození?

shutterstock_1904907157-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Možná jste slyšeli, že děti se dokážou smát, až když dovrší druhý měsíc svého života, a že všechno, co do té doby vypadá jako smích, je vlastně jen takové šklebení, které nemá se skutečným smíchem nic společného.

Úsměv odhalí ultrazvuk

Ve skutečnosti se děti dokážou smát hned, jak se narodí a dokonce i dřív. Na ultrazvuku se čas od času ukazuje, že děti se usmívají už ve třetím trimestru. Není ovšem jasné, čemu se v bříšku smějí.

„Podle výzkumů se ukazuje, že děti se v děloze smějí nejčastěji ve chvílích, když usínají a když se budí,“ říká profesor psychologie Alan Fogel z univerzity v Salt Lake City v Utahu. „Pobyt v děloze je pro miminka pravděpodobně tak příjemný, že své blažené pocity prostě vyjadřují úsměvem.“

První úsměv po porodu

Je ovšem pravda, že až v druhém měsíci se děti začínají smát v reakci na něco nebo na někoho z okolí. Po porodu si tedy budete muset ještě chvilku počkat, než vám miminko váš úsměv vrátí.

Čtěte dále

Po dvou měsících už máme doma smíška

Ve třetím a čtvrtém měsíci se děti začínají smát opravdu výrazně a dokonce i nahlas. Možná se vám bude takový smích zdát tak báječný, že se budete snažit miminko rozesmívat, co to jen půjde.

Dejte přitom pozor, abyste malého človíčka nepřetěžovali. Miminka potřebují hodně klidu a příliš stimulů pro ně může být zátěží. Věřte, že vaše mimi má před sebou šťastné roky, při kterých si smíchu užije až až a vy také.

21.4.2023 5:29 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán na základě rozhovoru s gynekologem a dětským lékařem., https://www.parents.com/baby/development/laughing/when-do-babies-start-smiling/, https://www.thenationalnews.com/health/2022/09/21/unborn-babies-smile-and-grimace-when-mothers-eat-certain-foods/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist