Jak funguje ovulační kalendářová metoda?

Chcete zjistit, kdy máte ovulaci a nevadí vám troška výpočtů? Pak kalendář do ruky a jdeme na to.

shutterstock_751130107-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Při snaze vysledovat, kdy máte během cyklu plodné dny, kdy ovulaci, a kdy naopak můžete mít nechráněný styk, je skvělým pomocníkem kalendář. Můžete si do něj zapisovat výsledky měření bazální teploty či pozorování hlenu, nebo jej využít k nejjednoduší kalendářové metodě.

Kalendářová metoda

Nejjednodušší z metod při periodické sexuální abstinenci je tzv. prostá kalendářová metoda, která byla dříve velmi doporučovaná. Sama o sobě ovšem představuje ne příliš spolehlivý způsob určování termínu ovulace.

Je tomu tak především proto, že u většiny žen nejsou ani dva po sobě následující menstruační cykly úplně stejné jak do celkové délky, tak co do načasování ovulace.

Nicméně existuje určité procento žen, u nichž chodí menstruace i ovulace zcela pravidelně jako hodinky. U takové ženy samozřejmě i prostá kalendářní metoda funguje k naprosté spokojenosti.

Termín ovulace

Tato metoda vychází z pozorování, že ovulace nastává 12–16 dní před prvním dnem následující menstruace. Na tomto základě se podle délky předcházejícího cyklu dá usuzovat na termín ovulace v cyklu následujícím.

K tomu je ovšem ještě třeba počítat s životností vajíčka a spermie. Čím více předcházejících cyklů je bráno v úvahu, tím je metoda spolehlivější. Zkušení autoři doporučují, aby bylo bráno v úvahu nejméně šest předcházejících a po sobě následujících menstruačních cyklů.

Jednoduchý výpočet

  • Počet dnů nejkratšího cyklu minus 20 = první plodný den.
  • Počet dnů nejdelšího cyklu minus 10 = poslední plodný den.

Například délky posledních šesti menstruačních cyklů byly 28, 26, 28, 29, 27 a 29 dní. Pak platí:

  • 26 – 20 = 6
  • 29 – 10 = 19

Počítáno od prvního dne menstruace se žena musí zdržet pohlavního styku od 6. do 19. dne, tedy plných 14 dní. Někteří autoři připouštějí místo čísel 20 a 10 odečíst čísla 18 a 11, tedy:

  • 26 – 18 = 8
  • 29 – 11 = 18

Žena může souložit ještě o dva dny déle před ovulací a začít o jeden den dříve po ovulaci. Doba doporučené sexuální abstinence se tedy zkrátí o tři dny, místo 14 dní trvá jen 11 dní, ale je to už na úplné hranici bezpečnosti metody.

Čtěte dále:

Ovulační kalendář on-line

Nechce se vám složitě počítat? Použijte naši praktickou kalkulačku pro zjištění dne vaší ovulace.

9.3.2023 4:52 | autor: MUDr. Radim Uzel | zdroj: Článek byl napsán na základě klinických zkušeností MUDr. Radima Uzla.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist