Zjistěte měřením teploty, kdy máte ideální dny pro početí

Víte, že teplota těla se během menstruačního cyklu mění? A jak toho využít při plánování těhotenství?

shutterstock_609655850-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jednou z metod, jak určit, kdy má žena plodné dny a kdy ovuluje, je měření bazální teploty. Kromě ní můžete ještě sledovat stav poševního hlenu během cyklu, využívat ovulační kalendář, anebo vše kombidovat do tzv. symptotermální metody.

Sledování teploty během cyklu

Po uvolnění vajíčka z vaječníku uprostřed menstruačního cyklu vzniká na vaječníku takzvané žluté tělísko, které vyrábí hormon progesteron. K

romě toho, že řídí proměnu děložní sliznice tak, aby byla připravena k přijetí a uhnízdění oplodněného vajíčka, způsobuje tento hormon také zvýšení tělesné teploty o 0,2–0,4 °C.

Tato zvýšená teplota se udržuje prakticky po celou druhou polovinu menstruačního cyklu až do následujícího menstruačního krvácení. Zvýšení teploty svědčí také o tom, že ovulace proběhla.

U více než 80 % případů teplota stoupne ze dne na den, u ostatních se zvyšuje stupňovitě v průběhu dvou až tří dnů. Tam, kde ovulace z jakéhokoliv důvodu nenastává, zůstává teplota na stejné úrovni po celou dobu cyklu.

Jak správně teplotu měřit?

Důležitý je způsob měření této teploty, je totiž závislá také na příjmu potravy, především teplých nápojů. Proto teplotu měříme za standardních podmínek ráno bezprostředně po probuzení, vždy na stejném místě, a to v ústech, v konečníku nebo v pochvě.

Ačkoli běžný lékařský teploměr ukáže konečnou hodnotu už asi za půl minuty, doporučuje se pro jistotu měření nejméně tři minuty v konečníku nebo v pochvě a čtyři až pět minut při měření v ústech.

Teplota se zapisuje do speciálního menstruačního kalendáře s označovanou stupnicí, takže v typických případech od menstruace k menstruaci vykáže takzvanou dvoufázovou křivku.

V první polovině cyklu bývá tato křivka nižší, ve druhé polovině pak o 0,2–0,4 °C vyšší, přičemž drobné jednodenní výkyvy nejsou podstatné.

Čtěte dále:

Kdy nastávají neplodné dny

Pro výpočet neplodných dnů je nejbezpečnější takzvané pravidlo „tři po šesti“. Jestliže se totiž naměří ve třech po sobě následujících dnech teplota vyšší než v šesti dnech předcházejících, znamená to nástup neplodného období až do začátku příští menstruace.

Opět připomínáme, že se jedná o průměry naměřených hodnot a epizodické jednodenní výkyvy je možno přehlédnout. Teprve po těchto třech dnech zvýšené bazální teploty můžeme spoléhat na to, že v ženských rodidlech už s největší pravděpodobností nepřežívá vajíčko schopné oplození.

 

2.3.2023 4:33 | autor: Radim Uzel | zdroj: Článek byl napsán na základě klinických zkušeností MUDr. Radima Uzla.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist