Pod vlivem měsíce: proměny ženy během menstruačního cyklu

Měsíc byl odnepaměti v mnohých kulturách spojován s ženskou energií. Proměny měsíce během jednotlivých fází symbolizovaly změny ženského těla i ženské duše během jednoho menstruačního cyklu. Menstruační cyklus ženy a fáze měsíce mají mnoho společného. Pravidelnost, cykličnost a neustálou změnu podléhající skrytému řádu.

Ženský cyklus má stejně jako fáze měsíce (nov a úplněk) dva vrcholy, kterými jsou menstruace a ovulace, a dvě mezifáze – předovulační a poovulační (přibývající a ubývající měsíc).

Průběh a charakteristické projevy těchto fází jsou u všech žen podobné. Nejlépe je můžeme vysledovat v případě zdravého menstruačního cyklu neovlivněného léky a užíváním hormonální antikoncepce.

Předovulační fáze – dynamická energie

Tělo ženy se připravuje na ovulaci. V děloze roste nová výstelka, v jednom z vaječníků dozrává vajíčko.

Předovulační období je velmi aktivní, jsme připravené vrhnout se do světa a konfrontovat se s ním. Tato doba je plná optimismu, zaměření se na nové cíle. Vznikají a rostou v nás nové plány a nápady. Obvykle nepotřebujeme tolik spánku jako v jiných fázích cyklu, lépe hubneme, jsme společenské a fyzicky výkonné.

Naše sexuální potřeby rovněž velmi dynamické. Jsme nakloněné flirtu a zábavě, připravené k experimentům a novým zážitkům. Spíše než hluboký prožitek hledáme v sexu hravost a změnu.

Toto období si můžeme představit jako čas panny, mladé bezstarostné dívky, která ještě není připravená stát se matkou, ale aktivně vstupuje do světa, poznává ho a užívá si.

Ovulační fáze – tvořivá touha a péče o druhé

Ovulace nastává zhruba dva týdny před začátkem menstruace. Vajíčko zraje a připravuje se na oplodnění.

Tato fáze je naplněná zráním, tvořivou touhou (která je vlastně symbolem touhy po oplodnění, tedy stvoření nového života), emoční stabilitou, trpělivostí, pečováním o druhé.

Tělo je připravené na početí a to ovlivňuje naši sexuální touhu, která je v období kolem ovulace nejvyšší. V tomto období si často připadáme přitažlivé a dokonce díky působení hormonů skutečně jsme nejpřitažlivější a nejpůvabnější za celý cyklus. Sex se mění v milování, je motivován touhou po spojení a posílení vztahu.

Stáváme se matkou, ať už doslova, pokud dojde k oplodnění vajíčka, nebo v přeneseném smyslu – často dochází k početí a zrodu nových snů a vizí a také k jejich naplnění. Naše energie je láskyplná, pečující a zaměřená spíše na druhé než na sebe samu.

Přečtěte si také:

Poovulační (předmenstruační) fáze – kreativita a citlivost

Vajíčko putuje do dělohy. Pokud není oplodněno, pak spolu s děložní sliznicí odchází z těla ven.

Předmenstruační období vnímá mnoho žen velmi silně. Jsme přecitlivělé, náladové, špatně soustředěné, často netrpělivé či dokonce výbušné a vzteklé a nebo naopak depresivní a bez energie.

Frustrace, napětí a zadržovaná agresivita se derou na povrch, někdy třeba v podobě nutkavé potřeby uklízet či jinak změnit uspořádání věci kolem sebe.

Tato potřeba ke změně je touhou kouzelnice měnit svět. Můžeme začít tím, že začneme měnit věci v sobě, provedeme generální úklid našeho nitra, využijeme vzrůstající míry intuice a poddáme se potřebě snění. Tak se nám může podařit skutečně začít kouzlit díky kreativitě a velké tvůrčí síle, která se v nás v tomto období probouzí a neklidně čeká na to, abychom jí poskytli prostor k vyjádření.

Sexuální touha v tomto období může být divoká a zároveň odmítavá, potlačovaná projevy premenstruačního syndromu. Pokud se jí poddáme, můžeme prožít extázi v živočišném a vášnivém sexu.

Menstruační fáze – klid, ponoření sama do sebe, spiritualita

Menstruace je spojená s krvácením, kdy se děloha zbavuje své výstelky. Tělo se pročišťuje a připravuje na další menstruační cyklus, na novou příležitost k otěhotnění.

V tomto období se noříme samy do sebe, zklidníme se, zpomalíme a stáhneme. Fyzická energie je nižší, tělo bývá bolavější a zadržuje vodu. Potřebujeme více odpočívat, být samy se sebou více než s ostatními.

Pokud se dokážeme oprostit od požadavků vnějšího světa, odložit vše, co není nezbytně nutné, ztišit se a spočinout samy v sobě, otevíráme si v této fázi cyklu spojení s intuicí a instinkty. Věcí vnímáme tak trochu jinak, mnohem citlivěji a na hlubších úrovních. Často proto přehodnocujeme to, co v našich životech již ztratilo svou funkci – ať už jsou to věci, projekty či vztahy – a máme se potřebu toho nefunkčního zbavovat.

Snížená úroveň energie je časem staré ženy, báby, zkušené vědmy, která se neobrací ke světu, ale sama do sebe.

Mnoho žen se obává mít v tomto období sex, nebo je od sexuální aktivity odrazují předsudky spojené s krvácením. Milování v tomto období však může být velmi intimním a hlubokým prožitkem.

Naše proměnlivost může být výzvou, již se pokusíme překonat a bojovat s ní. Anebo se můžeme naučit s lehkostí surfovat na svých cyklických vlnách, využívat jejich sílu ke svému prospěchu, sladit rytmus našeho těla s našimi rodinnými povinnostmi, prací i sexuálními potřebami.

Jediné, co pro to musíme udělat, je naučit se pozorovat samy sebe, sledovat změny, které se v nás odehrávají, a pocity, které v nás tyto změny vyvolávají. Možná díky tomuto času strávenému samy se sebou, získáme nečekanou odměnu v podobě poznání potenciálu, který v nás celou dobu dřímal a vyčkával, až ho necháme ožít ve stříbřitém svitu měsíce.

„Skutečná podstata ženy je princip inspirujícího chaosu. Její vlastností je nestálost mimo zákony logiky. Nedá se s tím nic udělat, je třeba se uvolnit a zamilovat si to.“ Lena Leontěvová


Doporučujeme číst a zhlédnout:

  • Miranda Gray: Rudý měsíc. Jak chápat a používat tvůrčí, sexuální a spirituální dary menstruačního cyklu, DharmaGaia, 2011
  • Miranda Gray: Cyklická žena aneb jak využívat svůj lunární cyklus k dosažení úspěchu a naplnění, Osule, 2012
  • Diana Fabiánová: Měsíc v nás (Moon Inside You), filmový dokument, 2009
  • Dillonová, Mary a Barclayová, Shinan: Rozkvétající žena. Příběh zasvěcení dívky v ženu, DharmaGaia 2006
  • Anita Diamantová: Červený stan, Knižní klub, 2002
22.8.2018 7:52 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist