Pod vlivem měsíce: proměny ženy během menstruačního cyklu

Měsíc byl odnepaměti v mnohých kulturách spojován s ženskou energií. Jak se proměňujeme v rámci jednoho měsíčního cyklu? A co má ženský cyklus společného s fázemi měsíce?

shutterstock_1432850873-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ženský cyklus má stejně jako fáze měsíce (nov a úplněk) dva vrcholy, kterými jsou menstruace a ovulace, a dvě mezifáze – předovulační a poovulační (přibývající a ubývající měsíc).

Průběh a charakteristické projevy těchto fází jsou u všech žen podobné. Nejlépe je můžeme vysledovat v případě zdravého menstruačního cyklu neovlivněného léky a užíváním hormonální antikoncepce.

Předovulační fáze – dynamická energie

Tělo ženy se připravuje na ovulaci. V děloze roste nová výstelka, v jednom z vaječníků dozrává vajíčko.

Energie před ovulací

Předovulační období je velmi aktivní, jsme připravené vrhnout se do světa a konfrontovat se s ním. Tato doba je plná optimismu, zaměření se na nové cíle. Vznikají a rostou v nás nové plány a nápady. Obvykle nepotřebujeme tolik spánku jako v jiných fázích cyklu, lépe hubneme, jsme společenské a fyzicky výkonné.

Sexualita

Naše sexuální potřeby rovněž velmi dynamické. Jsme nakloněné flirtu a zábavě, připravené k experimentům a novým zážitkům. Spíše než hluboký prožitek hledáme v sexu hravost a změnu.

Toto období si můžeme představit jako čas panny, mladé bezstarostné dívky, která ještě není připravená stát se matkou, ale aktivně vstupuje do světa, poznává ho a užívá si.

Ovulační fáze – tvořivá touha a péče o druhé

Ovulace nastává zhruba dva týdny před začátkem menstruace. Vajíčko zraje a připravuje se na oplodnění.

Tvořivé období

Tato fáze je naplněná zráním, tvořivou touhou (která je vlastně symbolem touhy po oplodnění, tedy stvoření nového života), emoční stabilitou, trpělivostí, pečováním o druhé.

Žena je přitažlivá a půvabná

Tělo je připravené na početí a to ovlivňuje naši sexuální touhu, která je v období kolem ovulace nejvyšší. V tomto období si často připadáme přitažlivé a dokonce díky působení hormonů skutečně jsme nejpřitažlivější a nejpůvabnější za celý cyklus. Sex se mění v milování, je motivován touhou po spojení a posílení vztahu.

Stáváme se matkou, ať už doslova, pokud dojde k oplodnění vajíčka, nebo v přeneseném smyslu – často dochází k početí a zrodu nových snů a vizí a také k jejich naplnění. Naše energie je láskyplná, pečující a zaměřená spíše na druhé než na sebe samu.

Přečtěte si také:

Poovulační (předmenstruační) fáze – kreativita a citlivost

Vajíčko putuje do dělohy. Pokud není oplodněno, pak spolu s děložní sliznicí odchází z těla ven.

Náladové dny

Předmenstruační období vnímá mnoho žen velmi silně. Jsme přecitlivělé, náladové, špatně soustředěné, často netrpělivé či dokonce výbušné a vzteklé a nebo naopak depresivní a bez energie.

Frustrace, napětí a zadržovaná agresivita se derou na povrch, někdy třeba v podobě nutkavé potřeby uklízet či jinak změnit uspořádání věci kolem sebe.

Tato potřeba ke změně je touhou kouzelnice měnit svět. Můžeme začít tím, že začneme měnit věci v sobě, provedeme generální úklid našeho nitra, využijeme vzrůstající míry intuice a poddáme se potřebě snění.

Tak se nám může podařit skutečně začít kouzlit díky kreativitě a velké tvůrčí síle, která se v nás v tomto období probouzí a neklidně čeká na to, abychom jí poskytli prostor k vyjádření.

Protichůdné sexuální pocity

Sexuální touha v tomto období může být divoká a zároveň odmítavá, potlačovaná projevy premenstruačního syndromu. Pokud se jí poddáme, můžeme prožít extázi v živočišném a vášnivém sexu.

Menstruační fáze – klid, ponoření sama do sebe, spiritualita

Menstruace je spojená s krvácením, kdy se děloha zbavuje své výstelky. Tělo se pročišťuje a připravuje na další menstruační cyklus, na novou příležitost k otěhotnění.

Klid a ponoření se do vlastního nitra

V tomto období se noříme samy do sebe, zklidníme se, zpomalíme a stáhneme. Fyzická energie je nižší, tělo bývá bolavější a zadržuje vodu. Potřebujeme více odpočívat, být samy se sebou více než s ostatními.

Pokud se dokážeme oprostit od požadavků vnějšího světa, odložit vše, co není nezbytně nutné, ztišit se a spočinout samy v sobě, otevíráme si v této fázi cyklu spojení s intuicí a instinkty.

Věcí vnímáme tak trochu jinak, mnohem citlivěji a na hlubších úrovních. Často proto přehodnocujeme to, co v našich životech již ztratilo svou funkci – ať už jsou to věci, projekty či vztahy – a máme se potřebu toho nefunkčního zbavovat.

Snížená úroveň energie je časem staré ženy, báby, zkušené vědmy, která se neobrací ke světu, ale sama do sebe.

Sex během mestruace?

Mnoho žen se obává mít v tomto období sex, nebo je od sexuální aktivity odrazují předsudky spojené s krvácením. Milování v tomto období však může být velmi intimním a hlubokým prožitkem.

Naše proměnlivost může být výzvou, již se pokusíme překonat a bojovat s ní. Anebo se můžeme naučit s lehkostí surfovat na svých cyklických vlnách, využívat jejich sílu ke svému prospěchu, sladit rytmus našeho těla s našimi rodinnými povinnostmi, prací i sexuálními potřebami.

Jediné, co pro to musíme udělat, je naučit se pozorovat samy sebe, sledovat změny, které se v nás odehrávají, a pocity, které v nás tyto změny vyvolávají. Možná díky tomuto času strávenému samy se sebou, získáme nečekanou odměnu v podobě poznání potenciálu, který v nás celou dobu dřímal a vyčkával, až ho necháme ožít ve stříbřitém svitu měsíce.

„Skutečná podstata ženy je princip inspirujícího chaosu. Její vlastností je nestálost mimo zákony logiky. Nedá se s tím nic udělat, je třeba se uvolnit a zamilovat si to.“ Lena Leontěvová

Zajímavé knihy a dokumenty o měsíčním cyklu ženy

  • Miranda Gray: Rudý měsíc. Jak chápat a používat tvůrčí, sexuální a spirituální dary menstruačního cyklu, DharmaGaia, 2011
  • Miranda Gray: Cyklická žena aneb jak využívat svůj lunární cyklus k dosažení úspěchu a naplnění, Osule, 2012
  • Diana Fabiánová: Měsíc v nás (Moon Inside You), filmový dokument, 2009
  • Dillonová, Mary a Barclayová, Shinan: Rozkvétající žena. Příběh zasvěcení dívky v ženu, DharmaGaia 2006
  • Anita Diamantová: Červený stan, Knižní klub, 2002
20.2.2023 4:52 | autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: Článek byl zpracován na základě konzultace s gynekologem a psychologem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist