Hlen napoví, kdy máte ovulaci

Tělo se během menstruačního cyklu mění. Jedním z ukazatelů, kdy má žena ovulaci a plodné dny, je poševní hlen. Přečtěte si, jak můžete poznat podle hlenu, že právě teď je nejlepší čas pro početí.

woman-g9c14d5b56_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Vysledovat plodné dny a ovulaci můžete pozorováním hlenu, který během cyklu vychází z pochvy.

Sledování hlenu

Soustředíme se na charakter hlenu vylučovaného z děložního hrdla. Tento hlen můžeme zjišťovat v poševním vchodu.

Ve dnech bezprostředně po menstruaci je hlen hustý, tvoří se v menším množství, často jej mezi stydkými pysky nemůžeme nalézt. Proto také se tomuto období říká „suché dny“.

Když se blíží ovulace, stává se hlen řidším, vodnatým, vysoce kluzkým a tažným. Uvolňuje se z děložního hrdla ve větším množství, takže je dobře hmatný mezi stydkými pysky, ulpívá na toaletním papíru a je ho možno vytahovat mezi prsty až na vzdálenost několika centimetrů.

Tyto změny jsou nejvíce patrné právě tři dny před ovulací a dva dny po ní a představují tak nejplodnější období v celém menstruačním cyklu.

Potom se vlivem hormonu žlutého tělíska charakter hlenu zase změní a nastupují opět suché dny.

Před ovulací

Během dnů bezprostředně po menstruaci má žena zřetelný pocit suchosti poševního vchodu a dotyk toaletního papíru například v souvislosti s močením nezanechává žádné stopy hlenu.

Při prvním objevení nemá sice hlen ještě vysloveně tažný charakter, ale i nález hustšího a méně kluzkého hlenu svědčí o tom, že pomenstruační suché dny končí. Tato změna nastává průměrně šest dní před ovulací. Někdy se udává ovšem období většího rozptylu – od prvního objevení hlenu zbývá do ovulace 3–10 dní. Jen zcela výjimečně bylo někdy zaznamenáno období delší.

Když se pak ovulace blíží, žena má stále vlhčí pocit spojený s určitou kluzkostí. Stydké pysky po sobě vzájemně lépe kloužou, na prstě se objeví značně pružný, tažný a podstatně řidší hlen. Vzhledem se tento hlen podobá syrovému vaječnému bílku. Někdy je uprostřed cyklu ještě mírně narůžovělý, což je dáno mikroskopickým krvácením, které někdy ovulaci provází.

Suché dny

Poslední den výskytu tohoto řídkého a tažného hlenu označujeme jako „hlenový vrchol“. Není to tedy den, kdy se vyskytuje největší množství hlenu, ale poslední den výskytu.

Následující den se hlen stává opět hustým a méně tažným, eventuálně se objevují „suché dny“ trvající až do následující menstruace.

Je ovšem nutno zdůraznit, že na změny hlenu může působit zánětlivé onemocnění pochvy provázené výtokem, nebo i sexuální vzrušení, při kterém se většinou v poševním vchodu zvýšené zvlhčení taky projevuje.

Zápis pozorování hlenu

Pozorování hlenu by se proto mělo dít ve vyhovujícím čase, většinou když jde žena ráno na toaletu. Po vymočení někdy bývá patrná dokonce visící nitka takzvaného „plodného hlenu“.

Každodenní pozorování se může zaznamenávat do menstruačního kalendáře písmeny H = hlen a S = sucho nebo různými barvami.

Vyplatí se také hlen označit ještě dalším znamením jiné pozorované kvality jako například hustý, lepkavý, čirý, tenký, kluzký, bílý apod. Změny hlenu nastávají u každé ovulující ženy, mají však často individuální charakter, kterému se naučí porozumět právě žena sama.

Vrchol tažnosti, řídkosti a hojnosti hlenu se do kalendáře nápadně označí a od následujícího dne se pak dny číslují 1, 2, 3. V případě, že se v průběhu těchto dnů objeví znovu tažný hlen, označí se znovu a dny se počítají od začátku.

Čtěte dále:

Sex podle hlenu

Pokud se hlenová metoda používá k antikoncepčním účelům, je možno mít nechráněný pohlavní styk bezprostředně po menstruaci, kdy se zpravidla objeví první suchý den.

Jakmile se však objeví první stopy vlhkosti nebo je-li možno objevit stopy hlenu na toaletním papíru, případně mezi prsty, žena by se měla pohlavního styku zdržet. I v průběhu suchých dnů se doporučuje pohlavní styk pouze obden, protože zbytek mužského semene může být následujícího dne zaměněn za začátek ovulačního hlenu.

Po dni vrcholného výskytu hlenu se doporučuje sexuální abstinence ještě tři dny (označované v kalendáři 1, 2, 3) a od následujícího dne je pak možná nechráněná soulož až do začátku následující menstruace.

Historické okénko

Propagace periodické sexuální abstinence s využíváním zejména hlenové metody je také velikým ústupkem katolické církve, která dříve přísně zakazovala jakékoliv intimní dotyky a jejíž přísná opatření byla dokonce i na úkor normální hygieny.

Přivítejme proto skutečnost, že i kněží již vysvětlují ženám, jak správně pátrat prsty mezi stydkými pysky, vytahovat mezi prsty hlen nebo hlubokými hmaty si vyšetřovat tvrdost či měkkost děložního čípku.

Kratší cyklus je komplikací

Ještě však existuje jedna komplikace hlenové metody. Občas totiž suché dny v první polovině menstruačního cyklu chybějí. To se může stát zejména u žen, které mají cyklus značně kratší (25 dní a méně).

První fáze cyklu je tak zkrácena a ovulace se dostavuje dříve. V takovém případě se doporučuje nechráněný styk až v druhé polovině cyklu, tedy až čtvrtý den po výskytu ovulačního vrcholu.

Další metody, jak zjistit plodné dny a ovulaci

Kdy máte ovulaci můžete také zjistit měřením teploty, kombinovanou symptotermální metodou. Pozorování vlastního těla si pak zapisujete do kalendáře. Trošku zkratkou je on-line ovulační kalendář, který přinese výsledek okamžitě bez dlouhých pozorování.

6.3.2023 5:05 | autor: MUDr. Radim Uzel | zdroj: Článek byl napsán na základě klinických zkušeností MUDr. Radima Uzla.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist