15 aktivit pro pohodu celé rodiny

Děti nemusí mít radost jen z nákladných darů. Rodiče je mohou vést k tomu, aby se těšily z obyčejných věcí, her a činností, na nichž se může podílet celá rodina. Podle psychologů to i pozitivně působí na duševní rozvoj dítěte, na jeho vnitřní harmonii. 15 tipů, jak na to.

profimedia-0003887005-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

  1. Pytlík úkolů

Napíšeme na malé lístky jednoduché úkoly. Vycházíme z toho, že ten, který je plní, by jimi měl někoho potěšit, pomoct mu (usmát se na pokladní, dát kamarádovi dáreček, pomoct staré paní donést nákup atd.). Ráno si každý z rodiny vytáhne poslepu lístek s úkolem, který má přes den splnit. Až se rodina večer sejde, tak si popovídají o tom, jak při plnění svého úkolu dopadli. Vede to děti k empatii a na druhé straně posiluje jejich sebedůvěru.

  1. Žrout ošklivostí

Princip této hry? „Když se dítě setká s něčím negativním, napíše nebo nakreslí na papírek, co ho potkalo, a hodí to do krabice, třeba od bot,“ říká psycholožka Élisabeth Couzon. Pomůže to dítěti pojmenovat, co ho trápí, a zároveň se ostřihnout od té nepříjemnosti, zahodit svůj strach.

  1. Ďábelský stroj

Při téhle hře se bude bavit jak roční dítě, tak pětileté. Spočívá v tom, že dospělý funguje jako stroj, který dítě spouští. Když ho zatahá za pravé ucho, zvedne levou paži, když zmáčkne nos, vyplázne jazyk. Fantazii se meze nekladou, naopak. Smích bývá nejlepším prostředkem k duševní pohodě.

  1. Moje počasí

Řekneme dítěti, ať si představí, že je televizní rosničkou, a požádáme ho, ať předpoví počasí podle své nálady, tedy zda je sluníčko, zamračeno atd. „Naučí se tak pojmenovávat své emoce, což mu pomůže lépe je ovládat,“ říká psycholožka. Doporučuje rodičům, aby s dítětem tuto hru hráli i několikrát denně, aby si uvědomilo, jak je lidská nálada proměnlivá.

  1. Zásobárna lásky

Tento rituál se hodí pro dobu před spaním. Požádejte dítě, aby vám povyprávělo, co hezkého ho za ten den potkalo, v čem bylo úspěšné, jakého se mu dostalo ocenění. Z toho povídání poznáme, čeho si nejvíc cení, ale taky co mu chybí v citové oblasti. Na každé dítě zabírá jiný emoční stimul. Na některé platí mazlení, pro jiné povzbudivá slůvka a ocenění, jiné slyší na dáreček. Je důležité to vědět a respektovat.

  1. Poukaz na radost

Dítě se potřebuje čas od času ujistit, že rodiče na něj nezapomínají, že je pro ně tím nejdůležitějším na světě. V tom mu může pomoct, když mu darujeme vlastnoruční poukázky třeba na pusu, malou hračku, vyprávění pohádky. Schováme mu je třeba pod polštář, dítě si pak může vybrat svou odměnu podle chuti.

  1. Kniha o mně a pro mě

Jaký jsem? Co mám ráda? Lépe se v sobě vyznat pomůže dítěti lapbook, tedy „kniha“ z různých skládaček, kterou si dítě vytvoří samo a průběžně ji bude doplňovat. Začít může tím, že si tam nalepí svůj portrét, vedle jméno, věk, barvu vlasů, očí, své zájmy atd.

  1. Pozdrav stromu

Posadíme se s dítětem pod stromem, pořádně si ho prohlédneme, jeho tvar, barvy, osaháme, pozdravíme. „Stromy jsou zdrojem energie, kterou na nás mohou přenášet,“ říká Élisabeth Couzon. Na návštěvu ke stromu můžeme chodit už s těmi nejmenšími.

  1. Relaxační míček

Stojíme naboso, pod chodidlem jedné nohy máme tenisák nebo podobný míček. Přejíždíme po něm od prstů až po patu, různě kroužíme, abychom promasírovali celou plosku nohy. Pokud cítíme na nějakém místě bolest, zaměříme se na ně, a po chvíli se tam ještě vrátíme. Po třech až pěti minutách přestaneme s masáží, postavíme se na obě chodidla a sledujeme rozdílné pocity v obou nohou. Pak to samé zopakujeme na druhém chodidle. Toto cvičení pomáhá stimulovat nervová zakončení a zároveň slouží k celkovému uvolnění. Hodí se pro děti od tří let.

  1. Listy úspěchů

Zavázal si boty úplně sám. Rozdělil se o svačinu se spolužákem, který ji zapomněl. Škála činů, které si zaslouží pochvalu, je pestrá. Aby se na ně nezapomnělo, nakreslíme na čistý papír strom bez listů a pokaždé, když se dítěti něco důležitého podaří, tak tam  přilepíme lístek, na který si napsalo nebo namalovalo, o co šlo. Zhmotnit svůj úspěch dodává dítěti sebedůvěru.

  1. Přesýpací hodiny uklidní

Ve chvílích, kdy je dítě vybuzené, má za sebou nějakou náročnou aktivitu a bylo by dobré, aby se zklidnilo, ho vybídneme, aby se dívalo na přesýpací hodiny a přitom zhluboka dýchalo s rukou na břiše. Uklidní ho to a taky si lépe uvědomuje čas. U těch nejmenších má stejný efekt pírko, které jim dáme pod nos, aby mohli pozorovat, jak se při výdechu rozechvívá.

  1. Zavítal k nám cirkus

Ukliď si pokoj, běž dělat úkoly. Dítě je v zajetí pokynů a příkazů a za čas už na ně neslyší. Než abychom zvyšovali hlas, zkusíme ho přelstít hrou. Třeba při čištění zubů si zahrajeme na to, že k nám přijel cirkus. „Dámy a pánové, máte jedinečnou příležitost uvidět našeho malého, ale světoznámého akrobata, který nám předvede vrcholně nebezpečné číslo – čištění zubů.“  Klekneme si, dítě si nás vyleze, musí balancovat a přitom si čistit zuby. Svůj úkol splní a ještě si užijete legrace.

  1. Přijít na chuť kráse

Pěkný obraz, květina, hudba. Je dobré upozorňovat děti na krásné věci kolem nás. Naučí se vnímat krásu a bude je to obohacovat.

  1. Balon zlosti

Dítě se vzteká, válí se po zemi, slova na něj neplatí. Zatáhneme ho do hry. Řekneme, aby si představilo, jak všechnu svou zlost vyfoukne do balonku. Až bude plný, tak ho pomyslně zaváže a vypustí k obloze. Toto cvičení se hodí pro děti od dvou let.

  1. Přivoláme si potěšení

K zahánění smutku a nepohody slouží vizualizace. Dítě si zavře oči a představí si něco velmi příjemného, třeba čokoládu, velkou pusu od mámy atd. Chmury přejdou a společně se zasmějeme.

28.12.2018 11:22 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist