Volná menstruace: Zapomeňte na vložky, tampony i kalíšek

Zpomalení a soustředění se na své tělo – to jsou podle propagátorek volné menstruace hlavní výhody tohoto přístupu.

profimedia-0206842618-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

„Po druhém porodu jsem se dostala do situace, která pro mne byla úplně nová. Když se mi vrátila menstruace, nedokázala jsem používat dříve pro mne běžné menstruační pomůcky, jako jsou tampony a menstruační kalíšek. Bylo to velmi nepříjemné, bolestivé, ale hlavně se mi to příčilo,“ vybavuje si maminka dvouletého Dominika Jana Máchová. Ta se tedy nejdříve vrátila ke klasickým jednorázovým vložkám, které následně vyměnila za ekologičtější látkovou variantu.

Pořád ale nebyla spokojená. „Pátrala jsem tedy na internetu, protože jsem věřila, že v tomhle trápení nejsem sama. A narazila jsem na volnou (nebo taky svobodnou) menstruaci. Po pročtení jednoduchého návodu jsem si řekla, že to hned v dalším cyklu vyzkouším,“ popisuje Jana. Pokud si někdo představuje, že Jana od té doby chodí s krví na kalhotách a nijak svou menstruaci neřeší, musíme ho vyvést z omylu. O tom rozhodně volná menstruace není.

Bezvložková metoda, jak se tomuto přístupu k menstruaci také říká, má mnoho společného s bezplenkovou komunikační metodou, která řeší velkou i malou potřebu miminek. Tady také rodiče nechávali své děti se kdekoliv volně vyprazdňovat. Naopak – věnují jim pozornost, poznají, kdy dítě potřebuje, a poté ho dají na nočníček. Tato metoda funguje i u novorozenců, kteří se nad nočníčkem přidržují v klubíčku.

Menstruační krev nevytéká stále stejně

I při menstruaci se uplatňuje přístup vědomého vyprazdňování. Neoplodněné vajíčko odchází z těla společně s malým množstvím krve a děložní výstelky. Pravděpodobně už jste si všimli, že menstruační krev vytéká v jakýchsi vlnách, nejde o stále stejně silný proud. To proto, že menstruační krev se nejprve shromažďuje v děloze, kde ji zadržuje děložní čípek. Jakmile je děloha plná, čípek povolí a děloha pomocí drobných stahů vypudí krev ven.

„Když cítím tlak na děložní čípek, poznám, že je děloha plná krve a je třeba ji pustit, což udělám na toaletě. Podobá se to cvičení na pánevní dno, prostě vědomě uvolňuji a později i zatínám svaly pánevního dna, a tak všechnu krev nechám odejít,“ líčí Jana. Podle ní ale existují situace, v nichž je třeba být opatrnější a pro jistotu zatnout svěrače. Zatnout svaly je potřeba ráno, když vstáváte po dlouhé noci, po dlouhém sezení, nebo když cítíte, že už by bylo potřeba si odskočit, ale zrovna nemůžete.

Pokud se tuto metodu rozhodnete vyzkoušet, doporučujeme použít jako pojistku vložku a je jedno, zda látkovou či jednorázovou. Budete tak mnohem klidnější a nebudete se bát nehody. Volná menstruace se dá prý zvládnout i v noci, kdy vytrénované ženy vzbudí tlak stejně jako při potřebě odskočit si na malou.

Tato metoda má mnoho výhod. Rozhodně je to nejekonomičtější a nejekologičtější způsob menstruace, ale také donutí ženu během periody zpomalit a soustředit se na své tělo. A to je cesta, jak žít šťastnějším a zdravějším životem.

Čtěte také:

Zkušenosti dalších žen

V internetových diskuzích je volná menstruace probíraná poměrně hojně. Některé ženy se obávají, že nepoznají okamžik, kdy je třeba na záchod dojít. Rada je jednoduchá – prostě cíleně vypusťte menstruační krev vždy, kdy jste na toaletě. V prvních dnech periody je třeba chodit častěji než na jejím konci.

Další obava se týká oslabeného pánevního dna, s nímž se po porodu potýká mnoho žen. „Tuto metodu jsem dříve zavrhla, protože po dvou porodech nemám svaly pánevního dna zrovna ve skvělé kondici. Mylně jsem se domnívala, že právě svaly pánevního dna jsou to jediné kouzlo ke spokojenému fungování volné menstruace. Ale jak jsem si ověřila, nejsou. Samozřejmě s posílenými svaly může jít praktikování snadněji, ale není to nezbytně nutné. Určitě je musíte umět uvolňovat. Zadržovat se je můžete učit postupně,“ vyjádřila se k tématu volné menstruace na svém webu i Lucie Harnošová, lektorka kontaktního rodičovství, bezplenkové komunikační metody a zdravého přebalování.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist