Menstruační kalíšek: vše o kalíšku na jednom místě

Jak se při menstruaci nejlépe a také co možná nejzdravěji ochránit, abyste mohla normálně fungovat, dělat vše, co potřebujete, a přitom nemít obavy o protečení menstruační krve na spodní prádlo a další oblečení?

menstruacni_kalisek-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Menstruační kalíšek není žádnou novinkou, i když si u nás v Česku stále hledá své místo. Možná vás překvapí, že úplně první zmínky o něm mají datum již okolo roku 1867. Tehdy byla vyrobena kaučuková obdoba dnešního menstruačního kalíšku. Moderní kalíšek ale vznikl mnohem později, a to z ruky americké výtvarnice Leony Chalmers roku 1937.

Chalmers měla na svůj produkt i patent. Bohužel se její kalíšek nesetkal s moc velkou odezvou a využívalo jej jen málo žen.

Až po půl století byl její kalíšek inovován – přepracován a vyroben z latexu. Bohužel latex nebyl dobrou volbou, protože alergické reakce odsoudily menstruační latexový kalíšek do zapomnění. Proto se na dnešní kalíšky používá antialergenní silikon nebo termoplast, a je to OK.

Když se řekne menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je druh dámské hygienické pomůcky pro období menzes. Je ekologický, má tudíž vícenásobné a opakované použití (po vyvaření), čímž šetříte nejen svoji peněženku, ale i životní prostředí a ve finále také své zdraví, protože používáním kalíšku eliminujete gynekologické záněty a mykózy.

Kalíšek se používá v průběhu menstruace a po zavedení do pochvy (obdobně jako tampon), kde sbírá odtékající menstruační krev. Aktuálně je k mání v celé škále značek i velikostí, a ta správná velikost je podstatná pro funkční využití kalíšku.

Jak se zavádí, používá a udržuje?

Samotný kalíšek má tvar ne nepodobný zvonku, vyroben je, jak již bylo zmíněno z měkkého antialergenního silikonu, termoplastu nebo latexu. Nejlepší jsou díky své antialergičnosti kalíšky ze silikonu, druhý materiál, který silikonu dýchá zdárně na záda je termoplast. Ten patří k docela novým materiálům, a protože je atestován, jeví se podobně vhodný jako silikon, a navíc je oproti němu levnější. Latex moc nedoporučujeme.

Po zavedení do pochvy kalíšek těsně přilne k její stěně a krev tak stéká pouze tam kam má – do kalíšku. Kalíšek pojme cca 30 ml krve a má konzistenci podobnou tak trochu dětskému dudlíku – je ohebný, hladký a měkký.

Menstruační kalíšky ze silikonu a termoplastu neobsahují žádné ftaláty, barviva, bělidla, jsou netoxické a neparfemované. Odolávají UV záření a mají tepelnou odolnost od -50 °C do +240 °C. Mají hladký povrch, a tak je zamezeno množení bakterií.

Nenarušují tudíž zdravou poševní mikroflóru, a naopak spíše snižují záněty a mykózy. Jsou vhodné i pro citlivou pokožku a sliznici. Stačí při manipulaci s kalíškem dodržovat základní hygienická pravidla – používat vždy jen čistý a vyvařený (10 minut) menstruační kalíšek a zavádět jej čistýma rukama.

Zavedený kalíšek vám vydrží sloužit cca 5 až 8 hodin (dle studií je to až 10 hodin), délka využití jednoho kalíšku je dána silou vaší menstruace. Pro usnadnění můžete využít místo vyvářky desinfekci tabletami Milton nebo prášku Magic Touch.

Pokud musíte zavádět další kalíšek v práci či mimo domov, můžete také použít antibakteriální intimní gel, který využijete před a po zavedení kalíšku na ruce a okolí pochvy. Tím vyčistíte i právě vyjmutý kalíšek. Kalíšky je ideální skladovat v pytlíčku, které jsou k mání stejně jako kalíšky v mnoha prodejnách drogerie, na online portálech, někde i v lékárnách a na četných specializovaných webech.

První použití kalíšku

Ideální je vyzkoušet zavedení kalíšku úplně poprvé ještě před menstruací. Zavedete jej obdobně jako klasický tampon jen s tím rozdílem, že jej stisknete prsty a přeložíte. Pak vložíte do pochvy, tam se sám rozbalí a přilne vlivem podtlaku k poševní stěně. Můžete si při zavádění pomoci lubrigačním gelem na bázi vody.

Čtěte také:

Jak poznat že je kalíšek správně zaveden?

Přejeďte prstem po obvodu kalíšku. Jestliže necítíte žádné záhyby, je vše v pořádku. Správné zavedený kalíšek se jen tak sám neuvolní ani nevysune, vyjmutí provedete stisknutím spodní části kalíšku. Pro znovuzavedení využijte další kalíšek, ideálně vyvařený.

Můžete také kombinovat – v práci a venku používat kalíšek a doma vložky či tampón, tak vám postačí kalíšek jeden. Když si ale propočtete, na kolik vás vyjdou vložky a tampony za měsíc, náklady na dva menstruační kalíšky se vám bohatě vrátí, jelikož jeden menstruační kalíšek vám vydrží 5 až 10 let.

Pro koho je kalíšek vhodný?  

Menstruační kalíšky se vyrábí v několika velikostech, přičemž jsou k mání i ve velmi malých velikostech pro teenagerky a mladé dívky a ženy. Prvotně tedy musíte vyzkoušet, jaká velikost vám sedne. Nechte si doporučit velikost gynekologem a poradit může i pracovnice drogerie nebo jiné specializované prodejny. Některé značky nabízejí set dvou kalíšků – menšího a většího a vy tak snadno zjistíte svoji velikost, a to za zvýhodněnou cenu.

Malá velikost

Dle výrobce je označována různě (č.0, 1, s, m, A) a je vhodná pro

  • mladé dívky a teenagerky
  • pro sportovně aktivní ženy
  • pro ty se slabou a běžně silnou menzes

Větší velikost

Je označována č.2, m, B, L, XL a hodí se pro

  • ženy po porodu
  • ženy středního a zralého věku
  • ženy se sedavým zaměstnáním
  • ženy a dívky se silnější menzes

Těm, které mají sklon k mykózám a zánětům, kalíšek jednoznačně doporučujeme, jelikož je hygieničtější než vložka nebo tampon. Ty vydávají nepříjemný zápach, když jsou nasáklé krví a snadno se v nich tvoří bakterie.  I ty z vás, co mají citlivou pokožku, mohou kalíšek využívat díky antialergičnosti materiálu.

Kdy jej lze využít?

Menstruační kalíšek můžete používat jak ve dne, tak v noci, při všemožných sportovních a outdoorových aktivitách, včetně koupání a vodních sportů. Jsou ideální volbou i při cestování, kde se vyhnete balení zásob vložek a tampónů na cesty. A navíc netvoříte zbytečný odpad a šetříte tak životní prostředí.

 

19.10.2023 5:00 | autor: Pavla Košík Jelínková | zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruan_kalek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist