Katka v 29. tt: Bylo, nebylo…

TĚHULKA LIVE! KATKA Po většinu časů takto začínal děj nějaké pěkné pohádky pro děti. Já si úvodní slova vypůjčím pro svůj záměr. Začínám psát v řadě již dvacátý článek, v němž budu bilancovat dobré a špatné druhého trimestru. Jeho blížící se konec jsem pociťovala již dávno před 28. týdnem, ale až nyní jsem si jistá, že naprosto odezněl. Sbohem a šáteček sladké období těhotenské řehole, budu na tebe vzpomínat.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Poslední větou opět zbytečně přeháním. Druhý trimestr je sice tím sladkým bonbonkem, který by si měly všechny těhotné ženy naplno užít, nicméně každé těhotenství je originálem, u kterého nemůžeme očekávat opakování. Tak jak jsem se na začátku léta těšila na týdny plné obžerství, tak stejnou měrou jsem byla zklamána. Druhé miminko můj apetit k jídlu už nenastartovalo natolik jako Ondrášek. Ale smutná být rozhodně nemusím. Po porodu si opět začnu vychutnávat věci jako dříve a menší chuť k jídlu mi zaručí, že příbytek na váze nebude do porodu tak ohromný jako s Ondrou.

Už v minulých dílech jsem se zmínila, že kromě velkého bříška a prsou jsou ostatní části těla relativně v normě. Když jsem počítala faktický nárůst váhy, jsem nahoře prozatím jen o celých 6 kg. Krásné! 🙂 Svůj lví podíl na mojí relativně štíhlé postavě má Ondrášek. Dítě s jeho výdrží a režimem mi prostě nedalo moc prostoru k sezení a odpočívání. Někdy to bylo náročné, někdy jsem si říkala, že už padnu doslova na hu… pusu.

S odstupem času ale musím přiznat, že jsem ráda, protože nikdy nebylo tak hrozně, že bych nebyla schopná jakéhokoliv pohybu a činnosti. Rodič se musí umět překonávat (i těhulka), protože od jisté doby už nejde primárně o jeho potřeby a bolístky. Když jsem na sobě cítila, že už mi opravdu není dobře a jde do tuhého, dopřála jsem si chviličku drahocenného odpočinku. Ondráška jsem si naučila na pravidelné sedací dýchánky na gauči, kdy oba jen sedíme a koukáme po krátký čas na televizi nebo listujeme knížkou. V souhrnu tedy můžu druhý trimestr popsat jako pohodový.

Spánek byl po většinu času sladký a „ničím“ nerušený (Ondrovo výpadky klidného spaní lze shrnout jako víceméně málo významné). Bříško bylo už poznatelné, ale pořád „cestovní velikosti“, takže jsem se cítila příjemně a pohyblivě. Přes léto jsem ho mohla ukazovat… a pyšně ukazovat. Zároveň bylo celé léto teplotně přijatelné (oproti loňskému), což ocenila snad každá těhotná žena (a nejen ony).

Abych druhý trimestr jenom nevynášela do nebes… V průběhu léta se u mě projevila genetická predispozice pro křečové žíly. Bohužel se jedná o ten typ, který není vidět, ale nepříjemně bolí. Jelikož mě nečekají moc hezké vyhlídky, požádám gynekoložku při příští návštěvě o medikament přímo na tento problém. A po porodu mě pravděpodobně čeká chirurgický zákrok.

Dalším nedostatkem druhého trimestru shledávám krátkost jeho trvání. Zejména pro mě, jelikož mi skončilo toto příjemné období snad už 25. týdnem (nejsem schopna určit přesně). Z počátku jsem z toho byla nešťastná, smutná a otrávená. Během pár týdnů jsem se z negativního naladění dostala a přijala úděl trimestru posledního. Už se u mne začíná projevovat syndrom „hnízdění“, takže již teď mám v rohu ložnice připravenou tašku do porodnice. Možná, že jde pouze o důsledek mé systematické povahy, která nemá ráda věci uložené na více místech v různých místnostech. Prozatím se v tašce nachází porodnické vložky, kalhotky a vložky do podprsenky. Důslednost mé přípravy se projevuje i v elektronickém seznamu s názvem výbavička, který mám ještě po Ondráškovi a pilně ho aktualizuji. Jeho služeb už úspěšně využily dohromady tři těhotné, z čehož mám víc než dětskou radost.

Čtěte také:

Dorazila mi také část výbavy ze Špuntíka. Jako bonus a omluvu za delší čekání jsem dostala hromadu dárečků. Krém na Ondráškův ekzém (děkuji paní asistentce, která si pamatovala jeho název :-)), lahvička, dudlíčky, krémy na opalování aj. Je to velice příjemné překvapení. Začínám objednávat i věci do lékárničky, věci do bytu v Praze, šiji plenky a mantinely… No prostě už začínám finiš se vší parádou.

Mám před sebou ještě relativně dost času, ale já jsem člověk, který je rád připraven dopředu (prostě jsem blázen, co musí mít ve všem systém :-)). A právě díky celé téhle přípravě a mánii mi nepřijde třetí trimestr zatím tak náročný, jak se mi jevil zpočátku. Když budu zaměstnaná, tak mi to závěrečné období alespoň rychleji uteče. A právě to potřebuji – nesedět a nečekat někde na gauči. Snad budu podobně psát i v posledních týdnech těhotenství a ne tzv. s jazykem na vestě. 🙂

Uplynulý týden jsem kromě bilancování strávila i přemýšlením nad znovu-kojením Ondráška. Jelikož se toto témata již do článku nevejde (nerada bych vás utahala dlouhými referáty), schovám si jej pro příště. Snad vám taky napíši více k mé absenci u zátěžového testu na cukrovku. Už nyní se máte na co těšit, takže budu moc ráda, když se ke čtení mých článků i příští týden vrátíte a já se vynasnažím vás upoutat jejich obsahem.

Vaše závěrečně těhotná Katka


Katka právě prožívá 29. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476598316866011.jpg

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist