Miminko odmítá kojení

VÁŠ DOTAZ Mám čtyřměsíčního syna. Stále plně kojím, ale během posledního týdne, když ho přiložím k prsu, přisaje se, ale po chviličce se odtrhává, máchá ručičkama, rozčiluje se. Myslela jsem, že mám málo mléka, ale když si po kojení zmáčknu bradavky, mléko z nich teče.

Babyweb odpovídá:

Váš chlapeček, jak se zdá, bojkotuje kojení, protože něco není, jak byl zvyklý. Nepíšete, zda se miminko odtrhává jen u jednoho prsu, nebo se rozčiluje, ať je přiložíte ke kterémukoli z nich. Je možné, že mléko z prsu málo teče (ačkoli ho máte dostatek), tedy můžete zkusit prs před kojením nahřát, provést lehkou masáž dvorce a dát si teplý nápoj, nejlépe čaj podporující kojení.

Důležité je mít syna stále u sebe, a pokud se rozpláče, nejprve ho ukonejšit a pak mu prs nabídnout znovu. Myslete i na to, že dítě by nemělo být při kojení rušeno hlukem, klidná a pohodová atmosféra má při kojení své nezastupitelné místo. Ani vy byste se neměla cítit ve stresu, protože to by mohlo mít za následek zablokování vypuzovacího reflexu.

Popsaný stav může být také spojen se střevními kolikami (bolestmi bříška) nebo se začínajícím růstem zoubků. Poradit se můžete nejlépe s dětským pediatrem, vyzkoušet lze probiotické kapky (na bolavé bříško), případně gel na rostoucí dentici (pokud by šlo o růst zubů). Budou-li potíže s kojením přetrvávat, neváhejte kontaktovat laktační poradkyni, jistě vám pomůže.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist