Přerušení kojení na několik dní

VÁŠ DOTAZ Když musím přerušit kojení na 3 až 5 dní, jaká z toho plynou rizika? Je možné, že by miminko zapomnělo sát z prsu? Že by si zvyklo za tu dobu na láhev a pak prso odmítalo? A co má dělat maminka? Má odstříkávat mléko v těch intervalech obvyklého kojení nebo raději spíše méně, aby se mléka pak nedělalo zase naopak víc? Děkuji, Iva

Názor odborníka:

Maminka by měla odstříkávat po dobu oddělení od dítěte alespoň každé 3 hodiny. Jinak tvorba mateřského mléka (MM) klesne. Dítě by se mělo v nepřítomnost matky dokrmovat alternativním způsobem, ne lahví.

Pokud maminka plánuje 3-5 denní odloučení, již předtím by si měla odstříkat MM do zásoby, aby ho pak ten, kdo se o dítě stará, mohl použít ke krmení dítěte. Odstříkané mléko lze skladovat po 48 hodin v ledničce (ale ne ve dvířkách ledničky), či v mrazáku.

Pokud je matka od dítěte odloučená 8 či více hodin, měla by odstříkávat alespoň co 3 hodiny pro udržení laktace mléko po odstříkání uložit v lednici a pak přenést na místo určení v mrazící tašce.


Odpověděla: MUDr. Anna Mydlilová z Laktační ligy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist