Mateřství je změna

Založit si rodinu je jedno z nejdůležitějších životních rozhodnutí. Děti vám postaví život vzhůru nohama, už nikdy to nebude takové jako předtím. Někdy jsou totiž chvíle, kdy s vámi ten malý uzlíček hlásící se dost vehementně o svoje potřeby a na kterého se do kočárku všichni uculují, pěkně mává. A smůla, že vás na to nikdo nedokáže připravit. Porodem totiž jednoduše řečeno vstupujete do neznámých vod.

„Mateřství mi život změnilo od základu,“ svěřila se mi svého času Bára Nesvadbová, maminka dnes už sedmileté Bibiany. „Přiznávám, že dříve mě toto téma nijak neoslovovalo a v parku jsem se místo za dětmi ohlížela za psy. Pak ale nastal zlom a ze mě se stala matka medvědice, která se svým miminkem chtěla být čtyřiadvacet hodin denně a to pro každou ženu znamená změnu radikální. Najednou nic neděláte pro sebe a už nikdy nejste sama. Svým způsobem to je závislost, ale závislost v dobrém slova smyslu. A zřejmě to tak má být. Poselství matek je se svým dětem obětovat. A kdo jiný by měl svému dítěti dát lásku než právě máma?“ pokládá řečnickou otázku Bára.

„Mateřství je velká změna,“ přidává se Eva Hradiláková, dnes maminka sedmnáctiletého Ondřeje, čtrnáctiletého Filipa a desetileté Nely. „S příchodem prvního dítěte do rodiny se vám ze dne na den změní úplně všechno. Najednou máte jiné priority, nejste svobodní a nemůžete dělat všechno, co byste chtěli. Ve vašem životě se objeví malý bezbranný človíček, kterému mnohé obětujete. Ale na druhou stranu jste odměněni,“ nezapomene dodat Eva. Mateřství je bezpochyby krásná věc, ale i velmi náročná a za tu krásu je třeba zaplatit, a to nejenom mnohdy poklesem životní úrovně a způsobem nakládání s volným časem, ale třeba i hodně velkým vyčerpáním.

„Nejnáročnější na prvním roce života s miminkem a s nedonošeným, což byl můj případ, obzvlášť, je bezpochyby nedostatek spánku,“ připojuje své zkušenosti Eva Zmrhalová, maminka sedmiletého Adama. „Ta obrovská únava a pocit, že to nemůžete dospat, protože se musíte starat o dítě. Já osobně jsem se nevyspala patnáct měsíců. Za celý rok jsem si nepřečetla jedny noviny, neměla jsem ponětí, co se událo ve světě. To bylo totální zatmění, jen jsem přebalovala, převlékala, kojila a cvičila Vojtovu metodu. Byly chvíle, kdy jsem byla naprosto zoufalá, ale zároveň jsem v sobě měla jakýsi motor, že musím. Pokud by se mě tedy někdo zeptal, jestli mít děti či ne, odpověděla bych: Pokud se dokážete smířit s tím, že se třeba rok nevyspíte, tak ano. Pokud jste ale trošku labilní, tak to vzdejte. To ale neznamená, že toho lituji. Jako každá žena své dítě miluji a nedokážu si bez něj představit život.“

Jsou ovšem ženy, které i takovouto změnu přijímají s plnou náručí, plni elánu a optimismu. „Já si mateřství vždy užívala a stále užívám,“ řekla mi například Sára Saudková. „Můj život se změnil snad jen v tom, že se nafoukl o čtyři další tvorečky, a volný čas, který bych věnovala sobě, věnuji jim. Jinak si myslím, že jsem ta samá Sára, co jsem bývala předtím. Žádnou velkou změnu ve svém životě nezaznamenávám.“

Čtěte také:

Mateřství nastartovalo můj byznys

Mateřství však dokáže život změnit i po jiných stránkách. Je mnoho žen, které právě během mateřské „dovolené“ (je to opravdu dovolená?) nastartovaly svůj vlastní byznys. Já si třeba během mateřské otevřela fotografické studio zaměřené na focení těhulek, novorozenců a dětí. Začalo to už v mém těhotenství, když jsem si samospouští začala fotografovat a mapovat své narůstající bříško. A po narození Aničky jsem hledáček fotoaparátu začala zaměřovat jen a pouze na ni a první rok ji fotografovala téměř pořád. Začala jsem v porodnici asi hodinu po porodu a fotím ji dodnes. A spolu s ní i jiné děti, novorozence, batolata, ale i děti z mateřských center a školek. Je to kouzelná práce, s dětmi si hraju a při tom je fotím.

A podobné pohnutky dohnaly i Veroniku Hrmovou, která na mateřské dovolené začala pořádat kurzy a zajímavé aktivity, které by mohly ostatním maminkám zpříjemnit rodičovství. Veronika je mimo jiné lektorkou kurzů Masáže dětí a kojenců, základů aromaterapie a nezávislou certifikovanou instruktorkou Znakové řeči pro batolata, což je snadný a přirozený způsob, jak se dorozumět s dítětem ještě předtím, než je schopné mluvit.

A firmu dnes již světového formátu se svého času mamince na mateřské dovolené podařilo založit paní Mahuleně Pertlové, zakladatelce, spolumajitelce a vedoucí designu a výroby české pletařské firmy, která v současné době patří mezi přední výrobce pletených sportovních čepic, čelenek, kukel, šál, rukavic a svetrů. Stalo se to sice už rok před revolucí, ale to, že i na mateřské se dají dělat velké věci, tento příběh rozhodně dokládá. Vše přitom začalo velmi nevinně. Mladá maminka nebyla spokojená s tehdejší nabídkou ještě socialistického trhu a chtěla svým malým dětem na starém pletacím stroji uplést nějaké veselejší čepičky. A ty se velmi zalíbily. Nejprve Mahulena pletla pro kamarádky a známé a dnes jimi zásobuje celý svět.

Takže, mile dámy, vidíte, že na mateřské se dají dělat i velké věci. Jde o to jen se jich nebát.

30.4.2015 12:33 | autor: Jana Abelson Tržilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist