Monika ve 26. tt: Předporodní kurz je nutnost nebo zbytečnost?

TĚHULKA LIVE! MONIKA Předporodní kurz je kapitola sama o sobě. Některé kamarádky mě od něj zrazovaly, jiné říkaly, že bez něj nemám do porodnice ani chodit. Jeden předporodní kurz máme za sebou a musím říct, že to není špatná věc.

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Záleží na tom, jaký předporodní kurz si vyberete. Když jsem hledala, kam bychom zašli s manželem pro rady, měli jsme na výběr dvě kategorie možností. Soukromý kurz v námi zvolený den a čas, nebo kurzy od porodnice. Oboje má něco do sebe. Kurz od porodnice je levnější a určitě se člověk dozví víc informací, jen ale bývá třeba každé pondělí ve dvě hodiny. Vzhledem k tomu, že stále pracuji, tak soukromý rychlokurz mi přišel jako lepší varianta pro nás oba. Navíc jsem chtěla, aby manžel také věděl, že to nebude žádné: Odvezu tě do porodnice a za osm hodin se přijdu podívat na miminko.

Kurz trval skoro tři hodiny a základy jsme se dozvěděli. Byla to teda nalejvárna, ale jsem zastáncem toho, že čím víc informací, tím víc stresu. Dozvěděli jsme se, co je dobré připravit si do porodnice, jak vše probíhá při příjmu, jaké jsou porodní doby a co se zhruba bude dít. Zkusili jsme si i jak správně uchopit miminko a co by měla obsahovat první lékárnička či výbavička. Nejvtipnější na tom bylo, že i když vše bude na mně, vyděšený a nemluvný byl po kurzu manžel. Ach ti chlapi. : -) No, snad to nějak zvládneme. Ještě si rozmyslím, jestli přeci jen na nějaký další kurz sama nezajdu.

Bolístky, o kterých se nemluví

Bříško už mám větší a větší. Když vám někdo bude na začátku nebo i v půlce těhotenství říkat, že nemáte žádné břicho, buďte jedině ráda. Najednou to vyskočí a ze dne na den je z člověka velrybka. Teda aspoň ze mě. Tuhle jsem v obchodě jen tak letmo přejela pohledem zrcadlo a napadlo mě: „Ty jo, ta je taky těhotná a jaký má už břicho a stejný šaty jako já…“ Došlo mi to relativně rychle, že ta mamina jsem já. Ale je hlavní, že je Piškotek v pořádku a hubnout se začne až po šestinedělí.

Jinak jak Piškotek roste, víc tlačí na orgány a bolístky na sebe nenechávají dlouho čekat. Naštěstí to není nic hrozného, ale občasné kopnutí do močového měchýře nebo do nějakého orgánu mě rozhodně probere.

Před těhotenstvím jsem nevěděla, co je pálení žáhy. Teď třeba vypití třech deci džusu bývá po zásluze potrestáno. Holt se člověk pořád učí, co je dobrý nápad a co je lepší už nikdy neopakovat. Minimálně do konce těhotenství.

Také mi začalo lehce tvrdnout bříško, sice jen občas a maximálně tak dvakrát za den, ale raději už každé ráno zobu hořčík. Stále beru vitaminy Femibion a musím říct, že mě to zachránilo od nachlazení, které měl nedávno každý kolem mě. Je to rozhodně moc dobrý doplněk stravy, a když někdy nejím zrovna podle výživové poradkyně, mám lepší pocit, že Piškotkovi dávám, co potřebuje.

Čtěte také:

Blbost týdne

Poslední dobou říkám, že mám tzv. chlapské myšlení. Nedokážu dělat víc věci najednou, a když vařím, nezvládám u toho mluvit, což je u mě co říct. Jen si sama polohlasem odříkávám, co už jsem třeba do karbanátků dala a co musím ještě udělat. Když jsem včera dávala do trouby plech s hranolky, přilepila se mi zespoda část plastového pytlíku. Sice jsem asi po deseti minutách cítila, že se něco pálí, ale říkala jsem si, že to je z venku nebo že už mám i nějaký divný čich.

„Za chvíli se tam podívám, až dostrouhám okurku do salátu,“ pomyslela jsem si. Jenže, jak předpokládáte, to už bylo pozdě. Výsledkem byla začouzená trouba, ulepená mřížka z trouby od plastu a pochybně vonící hranolky. Tím, že udělám hranolky, jsem si chtěla ušetřit práci, což se ani z daleka nepovedlo. Vydrhnout plech, troubu a vymyslet jinou přílohu, mi zabralo víc času, než kdybych ke kuřecímu masu s omáčkou udělala třeba karlovarský knedlík.


 

Monika právě prožila 26. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476608196706096.jpg

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist