Nedejte bacilům šanci aneb Jak podpořit dětskou imunitu

Právě v těchto sychravých dnech bychom neměli zapomínat na imunitní systém, který bude muset vydržet nápor viróz a nachlazení. Zatěžkávací zkouškou potom prochází dětský organismus – v kolektivu dětí ve školách a školkách, kde je prostředí pro šíření viróz a nemocí z nachlazení ideální. Jak tedy imunitu dětí podpořit?

Imunitní systém člověka se nejvíce rozvíjí v kojeneckém, batolecím, předškolním a školním věku. Každé toto období má své zvláštnosti, a to i v náchylnosti k určitým nemocem. Jak bude imunitní systém dítěte fungovat, je z veliké míry dáno geneticky, zásadní roli ale hraje i způsob života. „Základem pro dobře pracující imunitní systém je výživa, pozorná, ale současně nepříliš přehnaná hygiena v rodině i v kolektivech, v nichž se dítě pohybuje, a také dostatečná fyzická aktivita a psychická pohoda dítěte,“ říká MUDr. Peter Mikolášek, lékař kliniky dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno.

Zdravá střevní mikroflóra = správně fungující imunitní systém

Jakkoliv se to může zdát nepravděpodobné, jedním z nejdůležitějších orgánů pro budování imunity je střevo. „Střevní mikroflóra má zásadní význam pro rozvoj imunitního systému dítěte. K prvnímu osídlení dochází bezprostředně po porodu. Složení naší mikroflóry je ovlivněno kojením a následnou stravou, ve které by neměla chybět prebiotika v podobě vlákniny a probiotika – takzvané hodné bakterie. Ta optimalizují složení střevní mikroflóry a přispívají tak k obranyschopnosti organizmu, a to zejména při zátěži. Současně mohou probiotika pomoci v prevenci průjmu, jenž může děti při změnách prostředí a ve větších kolektivech častěji postihnout,“ vysvětluje MUDr. Mikolášek.

Přirozené probiotické bakterie jsou obsaženy v kysaných mléčných výrobcích či nepasterizovaných ovocných šťávách. Při nedostatečném příjmu z těchto zdrojů je mohou rodiče dětem dodat prostřednictvím doplňků stravy. „Při výběru přípravku je třeba dbát na množství kultur a vhodnou formu podle věku dítěte. Výhodná je kombinace s prebiotiky zajišťujícími optimální prostředí pro růst probiotických kultur,“ dodává MUDr. Mikolášek.

Když nestačí ovoce, pomůžou vitaminové doplňky

Rodiče by měli svým dětem zařazovat do jídelníčku pravidelně také ovoce a zeleninu – potraviny bohaté na vlákninu, vitaminy a stopové prvky, které přispívají ke správnému fungování imunitního systému. Pro spoustu rodičů je však často velký problém přesvědčit děti, aby jedly ovoce a zeleninu každý den. V období zvýšeného výskytu infekčních nemocí je to ale obzvláště důležité. „Vhodnou alternativou jsou multivitaminové doplňky pro posílení akutní imunity. Výhodné je, když obsahují složky přírodního původu, jako jsou například extrakty z černého bezu nebo šípku. S velmi dobrými výsledky byly na podporu imunity zkoumány také účinky betaglukanů,“ říká MUDr. Norbert Král.

Hlavně pořádně doléčit

Často se také stává, že jakmile je dítěti po nemoci lépe, rodiče ho dají hned zpátky do školky nebo školy, protože sami už musí do práce. Nedoléčené dítě ale mnohdy opět brzy onemocní a celá rodina se tak dostává do začarovaného kruhu. „Rodiče by měli pamatovat na to, že je lepší vydržet s dítětem doma o něco déle, až bude zcela zdravé a v plné síle, než celé martyrium absolvovat za několik dní znovu a mnohdy v intenzivnější podobě,“ dodává MUDr. Král.

U dětí, které jsou nemocné více jak 6–8× za rok, je již vhodné vyhledat radu imunologa. Ten prověří, zdali se nejedná o vážnější poruchu funkce imunitního systému a případně navrhne další postup.

Čtěte také:

U dětí, které navštěvují kolektiv, je vhodné podpořit imunitu i podáváním homeopatik

Oscillococcinum – preventivní dávkování je 1x týdně 1 tuba. U dětí, které trpí častěji na nachlazení se osvědčilo preventivní dávkování zvýšit na 2x týdně (například v pondělí a ve čtvrtek).

Echinacea 5 C – užívat 5 granulí 1x denně po dobu 7 dnů, pak týden pauzy, znovu 7 dnů a týden pauzy… Takto pokračovat během celého zimního období. Tento lék je vhodný v kombinaci s Oscillem a Siliceou nebo konstitučním lékem dítěte.

Silicea 15 C – 10 granulí 1x týdně během zimního období (lék je vhodný pro všechny děti, které začaly navštěvovat kolektiv).

Thymuline 9 C – tento lék je na individuální dovoz na lékařský předpis. 5 granulí 1x denně 1x za týden, celkem 4 týdny po sobě. Následně stačí 1 dávka á 2 týdny během celého zimního období. Lék má silný imunostimulační účinek jak v dětském, tak v dospělém věku.

Aviaire 15 C – tento lék je na individuální dovoz na lékařský předpis. Vhodný u dětí, které trpí na časté záněty středního ucha. 5 granulí 1x denně 1x za týden, celkem 4 týdny po sobě. Poté stačí 1 dávka á 2 týdny během celého zimního období.

Nicméně v homeopatii neexistuje paušální návod. Homeopatie je léčba individuální a pro daného pacienta může na stejný problém existovat jiný lék. Proto je zejména u dětí se sníženou imunitou nutné konzultovat stav dítěte s lékařem, odborníkem v homeopatii.


Odborný garant textu: www.svethomeopatie.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist