Obyčejná cibule je zázrak

I obyčejná cibule dokáže zázraky, tak co umí ostatní bylinky? Vydejte se proto spolu s námi za tajemstvím bylinek a jejich „kouzel“. My vám povíme, jak na to. Mateřství je k tomu čas jako stvořený…

CIBULE KUCHYŇSKÁ (Allium cepa)

Co se sbírá
Cibule (srpen – září)

Léčivé účinky
Cibule obsahuje silici účinkující výrazně dezinfekčně, dále fosfor, vápník, fluor, vitamíny C, B, E, A a mnoho dalších látek. Má dráždivý vliv na játra a slinivku břišní, po jejím požití vylučují více šťáv. Upravuje střevní mikroflóru, povzbuzuje k činnosti žlučník a trávení, má močopudný účinek, vliv na srdeční činnost-snižuje krevní tlak, uklidňuje nervy, ovlivňuje příznivě činnost štítné žlázy, působí proti nachlazení, proti hlístům a dalším střevním parazitům. Cibule je rovněž účinným prostředkem proti kašli, zahlenění, chrapotu, zánětu průdušek a angíně, při bakteriálních nebo plísňových onemocněních dýchacích cest, protože prchavé účinné desinfekční látky se vylučují také plícemi. Dále snižuje hladinu krevního cukru i cholesterolu a krevní srážlivost. Při rýmě se její šťáva vkapává do nosu, při bolestech ucha se jí vykapává ucho. Kolečka syrové cibule se přikládají na zasažené místo po bodnutí hmyzem a snížíme tak bolestivost. Cibulovou šťávu můžeme použít na špatně se hojící rány a vředy.

Jak se používá
K léčivým účelům se podává ve formě šťávy, která se přidává do čaje, nebo se jí syrová v různé úpravě (každý od své maminky nebo babičky jistě zná např. cibuli nakrájenou na malé kostičky a smíchanou s medem).

FENYKL OBECNÝ (Foeniculum vulgare)

Co se sbírá
Vyzrálé plody (srpen – září)

Léčivé účinky
Fenyklový plod obsahuje mimo jiné velmi silnou fenyklovou silici, která má protikřečové účinky na střeva, podporuje činnost střev a má VLIV NA SEKRECI MLÉKA. Usnadňuje rovněž odkašlávání, podporuje zažívání, zabraňuje tvorbě plynů a má též dezinfekční účinky proti kožním plísním. Používá se hlavně jako PROSTŘEDEK PROTI DĚTSKÉ PLYNATOSTI, při onemocnění dýchacích cest, bronchiálním kataru a při léčbě očních zánětů. DĚTEM se odedávna podával fenyklový odvar PŘI BOLESTECH BŘICHA, střevní kolice, chrapotu, kašli, nechutenství a zácpě. Staří si ho zase chválili na slezinu a játra a proti obtížnému močení. KOJÍCÍM MATKÁM se ještě dnes doporučuje pít fenyklový odvar, neboť účinné látky přecházejí do mléka a dítě pak netrpí plynatostí, nepláče a klidně spí. Ve stáří je prospěšné ráno a večer zapít půl lžičky drceného fenyklového semene skleničkou bílého vína. Doporučuje se rovněž denně přidat do jídla špetku fenyklu na pročištění jater a ledvin.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ (Hypericum perforatum)

Co se sbírá
Kvetoucí nať v délce 20 cm (červenec – srpen)

Léčivé účinky
Droga působí na látkovou výměnu a vylučování žluči, snižuje nervovou podrážděnost a má hojivý protizánětlivý účinek. Vnitřně se užívá třezalkový čaj na posílení nervů, při žaludečním a střevním kataru, hemeroidech, na pročištění krve, při jaterních a žlučníkových chorobách a onemocnění slinivky, dále proti nespavosti, bolestem hlavy a na úpravu krevního tlaku. Působí sedativně, takže se osvědčila při léčbě úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panice, depresi apod. Při dlouhodobém podávání má příznivé účinky při roztroušené skleróze. Zevně se užívá třezalka nejčastěji jako olej, dobře hojí popáleniny, ekzémy, kůži spálenou sluncem, nežity a špatně se hojící rány, pohmožděniny. Při revmatizmu, ischiasu a neuralgiích (například zánětu trojklanného nervu), hemeroidech, bolestech svalových, v zádech a podobně jej vtíráme hluboko do kůže.

Jak se používá
Nejčastěji se podává ve formě nálevu, který se pije 2x až 4x denně po 125 ml. Nejúčinnější formou je však tinktura, osvědčil se i lihovodný roztok nebo vinný odvar, macerací v olivovém nebo slunečnicovém oleji se získá velmi dobrý masážní olej. Třezalka by neměla být podávána lidem, kteří trpí těžkou cukrovkou, alergií na pyl, velmi nízkým tlakem a těm, u nichž byl zjištěn metastazující nádor. Nežádoucím účinkem může být přecitlivělost na sluneční záření, která se projevuje záněty zejména na nepigmentovaných místech kůže.

VŘES OBECNÝ (Calluna vulgaris)

Co se sbírá
Kvetoucí nať (červenec – září)

Léčivé účinky
Působí protizánětlivě, podporuje vylučování moči a potu a má svíravé účinky. Doporučuje se při ischiasu, zánětu mezižeberního nervu, při bolestech hlavy, při revmatizmu a dně, při zánětu močového měchýře i ve spojení se zvětšením předstojné žlázy, při ledvinových chorobách a močových kaméncích. Schopnost odvodňování se uplatní při otocích. Vřes dále uklidňuje, prohlubuje spánek a reguluje trávení Zevně se používá odvar k omývání ekzémů a vymývání ran. Z natě nebo květu je možno připravovat jarní čajový nápoj, který má příjemnou chuť a na rozdíl od jiných čajů se může pít denně a stále, aniž by působil nějaké potíže.

Jak se používá
Podává se nejčastěji ve formě nálevu (3 čajové lžičky drogy na 2 šálky vody). Droga nemá nežádoucích účinků a proto ji lze užívat i dlouhodobě.

YZOP LÉKAŘSKÝ (Hyssopus officinalis)

Co se sbírá
Kvetoucí nať (červenec – srpen)

Léčivé účinky
Působí podobně jako šalvěj, má protibakteriální účinky, podporuje trávení, lehce projímá a působí močopudně. Obsahuje vitamin C. Yzop patří mezi prastaré léčivé byliny a v minulosti byl doporučován zejména starým lidem jako prostředek, který posiluje zrak mírní bolesti žaludku a který stimuluje organismus (nedoporučuje se však při stavech předrážděnosti a nervozity). Dnes se doporučuje hlavně proti nadměrnému pocení, bolestivé menstruaci, proti parazitům, dále pak při chronickém bronchiálním kataru, astmatu, kašli, nadýmání, chronickém střevním kataru a k povzbuzení chuti k jídlu. Za studena podávaný zabraňuje pocení, hlavně nočnímu a klimakterickému. Zevně se užívá v nálevu jako kloktadla při zánětu hrtanu a mandlí. V arabském světě se kvašením yzopových lístků získává mírně alkoholický občerstvující nápoj – šerbet. Yzopové víno údajně působí jako afrodisiakum.Také se používá v kuchyni jako koření, především na úpravu masových pokrmů.

NEUŽÍVAT V TĚHOTENSTVÍ – ve vyšších dávkách může způsobit křeče.

13.8.2009 1:54 | autor: Alena Kratochvílová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist