Nekřič na své dítě, radši dýchej

Tím, že negativní pocity prodýcháme a věnujeme jim pozornost, výrazně zkrátíme dobu, po kterou nás ovlivňují. Máme tak šanci omezit jejich následky.

profimedia-0358240546-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

„Od té doby, co jsem máma, se snažím být trpělivější. Když jsem ale nevyspalá a unavená, necítím se dobře nebo mám PMS, vybuchnu raz dva a pak křičím a ječím. Nic hezkého to není. Samozřejmě mě to pak mrzí, ale už to nejde vzít zpět,“ svěřila se máma dvou dětí Kristýna.

Pochopí to asi každá máma. Výchova dětí je krásná, ale občas dost vyčerpávající. O stresující situace není každý den nouze, a pokud si máma nedá pozor, může ji vztek, stres či hněv ovládnout. Pak své dítě plácne, křičí na něj nebo obojí najednou. Nejenže takové jednání v kritické situaci nepomůže, ono ji ještě zhorší. Potomek se rozpláče ještě víc a už vůbec tak nemůže udělat, co po něm jeho máma chtěla. Řešení má v ruce matka – musí se ovládnout a situaci zvládnout s chladnou hlavou.

Zvládání emocí má ještě jednu výhodu. Dítě se učí nápodobou a je na rodičích, aby mu ukázali, jak zvládnout emoce jako vztek a zlost konstruktivně. Protože pokud se dospělí emocím poddají a vybuchnout jako sopka, jejich děti příště udělají to samé.

Dusit v sobě není řešení

Smutek, vztek, zuřivost či strach jsou emoce, které mají negativní vliv na lidské zdraví, protože jejich prožívání má přímý vliv na strukturu buněk a poškozuje ji. Cílem ovšem není se negativních emocí zbavit, protože do života neodmyslitelně patří. Bez nich bychom nevěděli, co je radost a štěstí, neposoudili bychom, co je pro nás špatné, a nedokázali bychom v životě růst.

Jde o to naučit se je prožít tak, aby co nejméně ublížily vám i vašemu okolí. Když totiž negativní emoce vytěsňujeme, nedovolíme si je prožít, jejich negativní energie se v nás usazuje a jednoho dne se může projevit závažnou nemocí.

Dejte tak smutku, vzteku či strachu průchod. „Věnujte emoci pozornost a ona proběhne. Je to jednoduché, soustředíte se na svůj dech a tím vlastně věnujete pozornost emoci. Zkuste se na své prožívání podívat z odstupu a sledujte, co to s vámi dělá. Tepe vám hlava? Bolí žaludek? Fajn, jakmile si to uvědomíte, máte možnost s tím něco udělat,“ říká meditátor Michal Večeřa, jehož meditace najdete na portále gymbee.cz.

Ten pomáhá lidem negativní emoce prožít pomocí SOS meditací. Tříminutových cvičení, které lze cvičit kdykoliv – v kanceláři, v koloně i v kuchyni s ječícími dětmi za zády. Jeho příjemný, hluboký hlas v kombinaci s dechovým cvičením zapůsobí lépe než prášky na uklidnění. SOS meditace pomohou s pocitem zahlcenosti, kdy nevíte, který problém máte řešit dřív, pomohou zvládnout vztek, aniž bychom pocity museli potlačit, anebo zabojovat s roztěkaností, kdy nás trápí tak velké množství úkolů, že nedokážeme dobře dělat ani jeden z nich.

Nejlepší je, že krátkou meditaci můžete provést téměř kdekoliv a kdykoliv. Úlevu od problémů tak máte vždy s sebou. „Stačí si párkrát zacvičit podle videa, meditaci si zapamatujete a příště už budete vědět, co dělat,“ radí Večeřa.

9.7.2019 9:12 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist