Co NENÍ kontaktní rodičovství

Kontaktní rodičovství je v módě. Co si pod ním ale rozhodně nepředstavovat?

kontaktni-rodicovstvi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Poslední dobou by se mohlo zdát, že vychovávat děti kontaktně je nejnovější trend. Ale kontaktní rodičovství je jen jiný název pro odvěký způsob chování k dětem, který lidstvo jen na „pár let“ pozapomnělo. Takže je to trend znovuobjevený.

U našich rodičů a prarodičů jsme se s ním většinou nepotkali, takže mnohdy nevíme, co všechno obnáší. A občas kolem kontaktního rodičovství kolují mýty a omyly z nepochopení:

Kontaktní rodičovství není volná výchova

To, co bývá kontaktnímu rodičovství (a respektující výchově) nejčastěji vytýkáno, je největší omyl – kontaktní/respektující rodiče nedávají dětem bezbřehou volnost. Naopak je učí respektu k ostatním.

Kontaktní rodičovství nestaví děti na první místo

Naopak, jedním z klíčových znaků kontaktního rodičovství je rovnováha v rodině. To znamená, že matky se nemají sebeobětovat ve prospěch dětí, ale učit je sebelásce vlastním příkladem. Někdy to učení probíhá spíš opačně, protože maminky, obzvláště ty české, jsou mistryně v posluhování, které mají ze svých rodin hluboko zapsané.

Kontaktní rodičovství nestojí a nepadá na kojení

Kojení je důležitou součástí kontaktního rodičovství, ale pokud maminka nekojí, nebrání jí to se v ostatních oblastech chovat kontaktně. I krmení umělým mlékem může být láskyplné a pro dítě psychicky naplňující. Stačí se pro to rozhodnout a vědomě intimitu při kojení nahrazovat jinými způsoby.

Kontaktní rodičovství neznamená mít dítě namotané nonstop v šátku

I kontaktní rodiče používají kočárky. V určitých obdobích děti častější nošení potřebují (růst zoubků, poporodní adaptace, období separační úzkosti…), ale je i spousta chvil, kdy naopak v šátku nebo nosítku být nechtějí. Kontaktní rodiče tyhle potřeby dětí vnímají a přizpůsobují se jim.

Kontaktní rodičovství není výmysl matek prahnoucích po dotyku

Blahodárné účinky častého fyzického kontaktu na děti byly potvrzeny vědeckými studiemi. Mazlené a nošené děti se nejen lépe adaptují na okolní svět, ale také bývají inteligentnější, vyrovnanější, vnímavější k potřebám ostatních lidí i k vlastnímu tělu.

Kontaktní rodičovství není bláznivá alternativa

Občas se budoucí rodiče zaleknou principů kontaktního rodičovství – třeba bezplenkové komunikační metody, společného spaní nebo šátkování. A získají dojem, že se jedná o výchovný styl, který je vhodný tak akorát pro lesany a ezomuže.

Když ale pochopí, z čeho zmíněné principy vycházejí, zjistí, že to nemá s ezoteričnem moc co do činění – ty věci dávají i velmi racionálním lidem smysl. Stačí se oprostit od představy, že správné je to, co dělají všichni, a více poslouchat své miminko a vlastní mateřské instinkty.

A především:

Kontaktní rodičovství není dogma

Kolik je rodičů, tolik je variant kontaktního rodičovství. Každý si ho může uzpůsobit podle sebe – využít třeba jen dva tři principy nebo svůj přístup k dětem v čase upravovat.

Respektujte své potřeby a pocity stejně, jako respektujete pocity a potřeby dítěte.

31.10.2019 1:33 | autor: Lucie Machutová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist