Péče o nedonošence

Těhotenství trvá 280 dní. Většina dětí se narodí zralých, v termínu, tj. mezi 38. – 40. týdnem gravidity s porodní váhou vyšší než 2500 g. Dítě, které se narodí s porodní váhou nižší než 2500 g, je buď narozeno předčasně, před 37. týdnem těhotenství, a je tedy nezralé, nebo v děloze strádalo, ačkoli je věkem zralé. Takových dětí se u nás rodí kolem 5 – 6 %.

Potíže

U nedonošených dětí se častěji vyskytují různé potíže, protože jejich organizmus není připraven na život mimo dělohu. Jsou to většinou potíže s dýcháním, s udržením tělesné teploty a s příjmem stravy. Nedonošené děti jsou také více vnímavé k infekcím.

Perinatologické centrum

Očekává-li se, že těhotenství nebude možné udržet a porod proběhne předčasně, zejména před 32. týdnem, převádí se zpravidla těhotná matka do perinatologického centra.

Nejvíce dětí s nízkou porodní hmotností jsou děti mezi 1500 – 2000 g. Jsou to obvykle děti narozené po 34. týdnu těhotenství. Některé z nich mohou být s určitou opatrností ošetřovány na novorozeneckém oddělení spolu s ostatními.  Jejich pobyt na oddělení však trvá déle.

Kojení

I když je narození nezralého dítěte pro celou rodinu těžkou zkouškou, jediná cesta, jak překonat všechna úskalí, je být mu co nejblíže.

Většina nezralých dětí může být dříve nebo později kojena. V mateřském mléce dostává novorozenec od matky důležité složky imunitního systému, které jsou pro nezralé dítě, téměř bezbranné vůči infekci, zvlášť cenným darem.

Zvláštní péče

Nezralé dítě vyžaduje po propuštění z porodnice zvláštní péči po různě dlouhou dobu. Závisí to na stupni jeho nezralosti či postižení.

Krajně nezralé děti, narozené ve 32. týdnu těhotenství nebo dříve, ale i některé s menším stupněm nezralosti vyšetřuje pravidelně, minimálně po dobu 1 – 2 let dětský neurolog. Koriguje také plán cvičení a rehabilitace. Nedonošené děti také sleduje oční lékař. Všem dětem s velmi nízkou porodní váhou (pod 1500 g) se později provádí i vyšetření sluchu.

Čtěte také:

Jaké léky nedonošené dítě užívá?

Většina nedonošených dětí užívá kromě vitamínu D a K, které dostává po určitou dobu každý novorozenec, také železo. Další speciální léky se jim podávají podle jejich potíží a nemocí.

Kdy to nedonošený novorozenec „dožene“?

Předčasně narozené dítě potřebuje různě dlouhou dobu k tomu, aby bylo stejně šikovné jako jeho donošení vrstevníci. Týdny, o které se dítě narodilo dříve, je nutné v prvním až druhém roce života od kalendářního věku odečítat. Je to tzv. korigovaný věk nedonošeného dítěte. Když se tedy dítě narodilo například čtyři měsíce před plánovaným termínem a nyní mu je půl roku, odpovídá jeho vývoj dvouměsíčnímu donošenému kojenci.

31.3.2017 1:33 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist