Péče o nedonošence

Děti, které se narodí předčasně, potřebují speciální péči, mateřskou lásku a hodně trpělivosti. Zeptali jsme se MUDr. Martina Gregora, jak péče o takové děti vypadá.

shutterstock_396467251-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nedonošené děti

Těhotenství trvá 280 dní. Většina dětí se narodí zralých, v termínu, tj. mezi 38. – 40. týdnem gravidity s porodní váhou vyšší než 2500 g. Dítě, které se narodí s porodní váhou nižší než 2500 g, je buď narozeno předčasně, před 37. týdnem těhotenství, a je tedy nezralé, nebo v děloze strádalo, ačkoli je věkem zralé. Takových dětí se u nás rodí kolem 5 – 6 %.

Potíže

U nedonošených dětí se častěji vyskytují různé potíže, protože jejich organizmus není připraven na život mimo dělohu. Jsou to většinou potíže s dýcháním, s udržením tělesné teploty a s příjmem stravy. Nedonošené děti jsou také více vnímavé k infekcím.

Perinatologické centrum

Očekává-li se, že těhotenství nebude možné udržet a porod proběhne předčasně, zejména před 32. týdnem, převádí se zpravidla těhotná matka do perinatologického centra.

Nejvíce dětí s nízkou porodní hmotností jsou děti mezi 1500 – 2000 g. Jsou to obvykle děti narozené po 34. týdnu těhotenství. Některé z nich mohou být s určitou opatrností ošetřovány na novorozeneckém oddělení spolu s ostatními.  Jejich pobyt na oddělení však trvá déle.

Kojení nedonošených dětí

I když je narození nezralého dítěte pro celou rodinu těžkou zkouškou, jediná cesta, jak překonat všechna úskalí, je být mu co nejblíže.

Většina nezralých dětí může být dříve nebo později kojena. V mateřském mléce dostává novorozenec od matky důležité složky imunitního systému, které jsou pro nezralé dítě, téměř bezbranné vůči infekci, zvlášť cenným darem.

Zvláštní péče pro předčasně narozené děti

Nezralé dítě vyžaduje po propuštění z porodnice zvláštní péči po různě dlouhou dobu. Závisí to na stupni jeho nezralosti či postižení.

Krajně nezralé děti, narozené ve 32. týdnu těhotenství nebo dříve, ale i některé s menším stupněm nezralosti vyšetřuje pravidelně, minimálně po dobu 1 – 2 let dětský neurolog. Koriguje také plán cvičení a rehabilitace. Nedonošené děti také sleduje oční lékař. Všem dětem s velmi nízkou porodní váhou (pod 1500 g) se později provádí i vyšetření sluchu.

Čtěte také:

Jaké léky nedonošené dítě užívá?

Většina nedonošených dětí užívá kromě vitamínu D a K, které dostává po určitou dobu každý novorozenec, také železo. Další speciální léky se jim podávají podle jejich potíží a nemocí.

Kdy to nedonošený novorozenec „dožene“?

Předčasně narozené dítě potřebuje různě dlouhou dobu k tomu, aby bylo stejně šikovné jako jeho donošení vrstevníci. Týdny, o které se dítě narodilo dříve, je nutné v prvním až druhém roce života od kalendářního věku odečítat. Je to tzv. korigovaný věk nedonošeného dítěte. Když se tedy dítě narodilo například čtyři měsíce před plánovaným termínem a nyní mu je půl roku, odpovídá jeho vývoj dvouměsíčnímu donošenému kojenci.

1.6.2023 5:33 | autor: MUDr. Martin Gregora | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s MUDr. Martinem Gregorou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist