Neuvěřitelné schopnosti novorozenců

Narodí-li se donošené dítě přirozenou cestou a bez použití sedativ, můžeme u něj během prvních devadesáti minut po porodu pozorovat schopnosti, které se po této krátké době ztrácejí. Některé zmizí nadobro, jiné se ukáží znovu až ve chvíli, kdy na ně nastane vývojově ten pravý čas.

Už po porodu umí „chodit“

Jedním z nejdůležitějších reflexů zdravého novorozence je „chůze“, kterou si dítě koneckonců nacvičuje již v děloze. Tyto „kroky“ jsou dobře vidět, když se dítě chytí za ručičky a uvede do vzpřímené polohy – tehdy začne střídavě zvedat nohy a „chodit“.

Skutečný význam tohoto pohybu je však jiný a má svůj smysl. Když se nahé (avšak osušené nebo přikryté) dítě přiloží mamince po porodu na nahé tělo, začne se velmi účinně odrážet nohama a plazit se tak po břiše k bradavce. Tento cílený pohyb zároveň funguje jako masáž maminčina břicha a pomáhá vypuzovat placentu z dělohy (tzv. třetí doba porodní).

Úžasný pohled z očí do očí

Pokud to podmínky umožňují a donošené zdravé dítě může strávit oněch prvních devadesát minut svého života v kontaktu s matčinou kůží, málokdy ho uslyšíte plakat. Dítě je totiž za těchto podmínek ve stavu klidné bdělosti, kdy má doširoka otevřené oči a pohybuje se jen málo nebo pomalu. (Klidnou bdělost odlišujeme od aktivní bdělosti, pláče, dřímoty, lehkého spánku a hlubokého spánku.)

Naopak miminka položená do postýlky vedle matky proplakají v první hodině a půl svého života asi půl minuty každých pět minut.

Co je na této klidné bdělosti zvláštního?

Výjimečná je v tuto chvíli schopnost novorozence vydržet v klidném stavu téměř hodinu a půl, což je v porovnání s chováním starších novorozenců neobvykle dlouho. Proč to dítě dělá? V tomto stavu je uvolněné a soustředěné a, má-li tu možnost, vyhledává pohled z očí do očí. To je pro maminku i dítě nezapomenutelný citový zážitek a mamince pomáhá doslova se do dítěte zamilovat, posílit šanci dítěte na dobrý život.

Stav klidné bdělosti je i u starších miminek nesmírně důležitý a rodiče by se ho měli naučit rozeznávat, protože dítě je v tu chvíli soustředěné a otevřené novým podnětům a komunikaci. Starší novorozenci však vydrží vždy pouze asi 10 % bdělého stavu denně a jen v krátkých časových úsecích.

Může se stát, že dítě zaujaté seznamováním se s maminkou začne projevovat zájem o prs až třeba za půl hodiny. Je to v pořádku, má zkrátka zrovna jiné starosti. Důležité je být trpělivá a v těchto prvních chvílích nic neuspěchat, dát dítěti čas vše prožít v jeho tempu.

Když během prvních devadesáti minut po porodu miminko pláče, je možné ho utišit a uvést do stavu klidné bdělosti tím, že ho zvedneme a přivineme k sobě.

Zajímavý je také reflex, kdy dítě otevírá pusu poté, co se mu stiskne dlaň.

Pozná svou maminku

Kromě těchto reflexů můžete již čtyři hodiny po porodu pozorovat reakce dítěte, které znamenají již opravdovou komunikaci. Pokud dítě prožije během prvních deseti až patnácti minut svého života pohled z očí do očí se svou maminkou, je schopno ji za čtyři hodiny již rozeznat od obličejů jiných žen. Všeobecně také platí, že již v této chvíli upřednostňuje miminko obrázek normálního obličeje před pouhou čmáranicí.

Čtěte také:

Pozná i hlas

Krátce po porodu už dítě rozeznává hlas svých rodičů. Za experimentálních podmínek bylo zjištěno, že hlas matky rozezná od hlasu cizí ženy v 95 %, hlas otce rozezná v 80 %. Novorozenec má také vyvinuté schopnosti, které jdou napříč různými smysly. Například dudlík, který cítí v puse, fixuje očima na obrázku.

Dítě prokazuje schopnost imitace (k té se ale nesmí nutit, musí se čekat na správný okamžik, protože ke hře tu vyzývá dítě) – v dítěti jsou „přednastaveny“ všechny lidské emoce – umí je napodobovat, respektive je v sobě objevovat pomocí druhých lidí. Protože velmi záleží na tom, jakou náladu má matka po porodu, co dělat proto, aby ji měla v rámci možností co nejlepší, tedy jak důležitá je pro matku kolem porodu emoční podpora.

Důležitá je péče o maminku

Aby se vašemu novorozenému děťátku v životě co nejlépe dařilo, je velice důležité, abyste s ním mohli strávit ihned po porodu co nejvíce času a navázali tak vzájemný citový vztah.

Porodnický personál napomáhá vzniku tohoto krásného pouta tím, že vám během porodu poskytuje průběžnou a ohleduplnou péči a také tím, že vám dovolí mít ihned po porodu miminko na svém nahém břiše a hrudníku až do chvíle, kdy dítě projeví zájem přisát se k prsu.


Zdroje:

Klaus M., Klaus P. (1999): Your Amazing Newborn

http://www3.interscience.wiley.com/journal/119920166/abstract

15.10.2015 12:22 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist