Předčasné narození miminka je velká zátěž. Tipy pro komunikaci rodičů

Téměř sedm procent ze všech dětí, které se narodí v Česku, přijde na svět předčasně. Narození „nedonošeňátka“ je pro rodiče velká psychická zátěž. Jak to zvládnout?

profimedia-0041308386-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

„Zhruba 1300–1500 dětí za rok se narodí s porodní hmotností nižší než 1500 gramů a kolem 700–800 za rok má porodní hmotnost pod 1000 gramů. Procento nezralých dětí za 15 let narostlo z 5,5 procent na 7 procent, a to ve všech hmotnostních kategoriích a stupních nezralosti,“ uvádí statistiku primář neonatologického oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesor MUDr. Richard Plavka, CSc.

Pokud se miminko narodí předčasně a má nízkou porodní hmotnost, potřebuje čas. Pobyt v porodnici a na neonatologickém oddělení je proto u předčasně narozených dětí delší, než je tomu u dětí narozených v řádném termínu porodu. Někdy je delší o dny, jindy o týdny, někdy jde až o měsíce. Tato doba se odvíjí od vyzrálosti, hmotnosti a celkového zdravotního stavu miminka.

Velká zkouška pro oba rodiče

Narození miminka s nízkou porodní hmotností je velkou zkouškou pevnosti partnerských a rodinných vztahů.

„Předčasné narození dítěte, hrozba, trvalých následků či dokonce úmrtí dítě je bezesporu jednou z nejtěžších zátěží v partnerském vztahu. Právě v tuto chvíli se oba partneři navzájem potřebují, baží po vzájemné podpoře a vzájemné blízkosti, porozumění a semknutí, které pomůže překonat všechny hrozby,“ říká psycholožka docentka PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc. z Institutu partnerských vztahů.

Přestože partneři touží po vzájemné blízkosti, může dojít k problému v komunikaci. To je způsobeno šokem a posttraumatickým stavem spojeným s předčasným porodem ženy a strachem o dítě.

„V matkách vládne nejistota a zmatek. Mají sklon k popírání vzniklé situace a mohou až bagatelizovat daný stav věci. Mohou mít ale i tendenci se litovat či se sebeobviňovat. U části žen se může objevit zlost až agrese,“ doplňuje Janáčková.

Čtěte také:

5 TIPů, jak vše zvládnout

Pokud chcete zvládnout tuto nelehkou situaci v klidu a s úspěchem, držte se následujících rad. Pět tipů Laury Janáčkové, jak by spolu měli partneři komunikovat:

  1. Pokud žena od manžela potřebuje pomoc, měla by ji jasně definovat

Muži obvykle neumí zachytit a správně interpretovat signály, které mu žena vysílá. Muži potřebují věci slyšet jasně. Pokud žena po muži něco konkrétního chce, musí mu to jasně říct, například – je potřeba ve školce u starší Aničky zaplatit obědy a ty se platí vždy třináctého v měsíci. Zadej si to prosím do diáře. Nebo – moc mi pomůže, když mi každý večer zavoláš a budeš mi vyprávět, co děláte doma.

  1. Pokud žena nechce o problému mluvit, respektujte to

Opakované otázky na hmotnost dítěte, jeho zdravotní stav a to, jak prospívá, mohou ženu frustrovat. Stav miminka se nezlepší z hodiny na hodinu, chce to trpělivost a čas. Jen je dobré se předem domluvit, že v případě zhoršení situace a v případě komplikací maminka dá rodině, hlavně manželovi, vědět sama. I otec dítěte má právo na to být včas informován o stavu věci, zejména, pokud se děje něco překotného a nepředvídatelného.

  1. Podporujete se navzájem

Partneři v těžké životní situaci by měli vnímat vzájemnou podporu. Měli by dát například průchod svým hlubokým citům a měli by si navzájem vyslovit lásku a úctu. Dobrou podporou je i komunikace v množném čísle. Věty typu nám se narodilo nedonošené miminko a my to společně zvládneme, jsou velmi dobrou možností, jak v dané chvíli posílit vztah.

  1. K inkubátoru choďte společně

Dítě je součástí vás obou, a to, že jeho příchod na svět ideální, stresuje oba rodiče stejně. Strach i radost ze všech pokroků tak prožívají oba rodiče. Vnímejte intenzitu pocitů sounáležitosti a péče o miminko společně. Prožívejte ve vzájemné blízkosti chvíle klokánkování, koupání či krmení. Posílíte váš vztah a psychická pohodu vnímá pozitivně i váš společný potomek.

  1. Nehledejte viníka

Ke zdárnému průběhu pobytu v porodnici a na oddělení neonatologie, přispěje, když si uvědomíte, že viník vzniklé situace s největší pravděpodobností není. Ani matka, ani otec, ani lékaři či kdokoli další si nepřál, aby se vaše dítě narodilo předčasně. Není to ničí vina ani chyba. Je to zkrátka situace, která vznikla na základě shody okolností či náhod. Je tak zbytečné hledat viníka či se navzájem obviňovat.

Tip na závěr – i muži potřebují někdy pomoct

Většina mužů v době po narození miminka a jeho pobytu v inkubátoru, mívá starostí nad hlavu. Musí zvládat chodit do práce, starat se o sebe a o domácnost, případně se musí postarat o starší děti a ještě k tomu chce jít do nemocnice za ženou. To na něj může být skutečně moc. Pokud muž cítí, že by mu mohla třeba pomoci jedna z babiček, musí si o pomoc říct. Nelze předpokládat, že si okolí jeho vytíženosti všimne samo. V takovém případě je třeba, aby hrdost šla stranou.

Pomocnou ruku muži v tomto směru může podat jeho manželka. Pokud ona vidí, že muž vše nezvládá, může taktně požádat svou nebo jeho maminku, zda by mu po přechodnou dobu, co ona je v nemocnici, s domácností nepomohla.

Podpora pro rodiče nedonošených dětí

  • Nadační fond „N“: Vznikl v roce 1999 a jeho posláním je rozvíjet a zlepšovat neonatologickou péči ve FN Motol. Zdejší pracoviště poskytuje vysoce specializovanou komplexní péči zejména těžce nezralým a kriticky nemocným novorozencům. Patronem fondu se stal herec Martin Kraus.
  • Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny: Založen byl v roce 2013 a za cíl si klade pomoc rodinám předčasně narozených dětí, které se tak ocitly v těžké životní situaci. Nadační fond pomáhá vždy konkrétní rodině s konkrétní potřebou a je podporován například Ústavem pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí či společností Mattel.
  • Nedoklubko: Rodičovská organizace, která vznikla v roce 2002, pomáhá maminkám a celým rodinám předčasně narozených dětí. Sdružuje rodiče, podporuje vzájemná setkávání a informuje také širokou veřejnost. Rodiče mohou získat cenné informace i prostřednictvím knížky Vítej, kulíšku (2014).

Světový den předčasně narozených dětí

17. listopad byl v roce 2010 prohlášen za Světový den předčasně narozených dětí. Jeho symbolem purpurová barva. Pro připomenutí tohoto dne se po celém světě rozsvítí hlavní památky, důležité budovy i divy přírody touto barvou. Například v Praze se rozzáří Palác Žofín, v Brně pak hrad Špilberk.

6.6.2023 4:02 | autor: Redakce Babywebu.cz | zdroj: Článek byl zpracován na základě klinické praxe profesor MUDr. Richard Plavka, CSc. z Institutu partnerských vztahů, CSc.., Doporučení dala psycholožka docentka PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, https://www.czso.cz/csu/czso/podil-predcasne-narozenych-deti-klesa

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist