Příušnice

Jednou z nemocí, které mohou malé dítě potrápit, jsou příušnice. Jejích výskyt omezilo preventivní očkování. Přesto se čas od času objeví. Podívejte se, jak probíhají, i jak je včas rozpoznáte.

shutterstock_450568075-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Příušnice

Příušnice jsou onemocněním slinných žláz příušních, podčelistních a podjazykových. Onemocnění je způsobeno virem patřícím do skupiny tzv.paramyxovirů.

Jak se šíří

Nemoc se šíří vzdušnou cestou drobnými kapénkami od nemocných osob. Vstupní branou infekce jsou horní dýchací cesty.

Součaný výskyt

Původně onemocnění dětského věku se vlivem promořování populace změnilo i na nemoc mladistvých a dospělých. Kojenci jsou chránění mateřskými protilátkami přibližně šest měsíců. Onemocnění se vyskytuje po celý rok, vyjma letních období.

Příznaky

Za 2 – 3 týdny od nákazy dochází k napětí v oblasti příušních slinných žláz, horečce, únavě, bolestem hlavy. Poté dochází ke zduření a otoku příušních žláz.

Zpočátku bývá postižena jedna strana. Po 2 – 3 dnech zánět obvykle přechází na stranu druhou. U nekomplikovaného onemocnění všechny příznaky odezní zpravidla do týdne.

Možné komplikace

U dospívajících chlapců nebo mladých mužů mohou příušnice způsobit zánět varlat s dočasnou sterilitou. Výjimečně mohou příušnice vést k nehnisavému zánětu mozkových blan.

Čtěte dále:

Léčba

Nekomplikovaný průběh příušnic lze zvládnout doma v klidu na lůžku s podáním léků ke snížení horečky. Vhodné jsou obklady na zduřelou bolestivou příušní žlázu.

Komplikovaný průběh příušnic (zánět mozkových blan, zánět varlat) vyžaduje obvykle hospitalizaci.

Prevence

Spočívá v očkování, které se provádí kombinovanou vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Jak je možné, že se nemoc u nás stále objevuje i přes očkování?

Po očkování nebo po prodělání příušnic by si tělo mělo vytvořit dostatek protilátek, které ho budou chránit před touto nemocí. Ne vždy ale vznikne po očkování dostatečná dlouhodobá ochrana organizmu.

Skutečnost, že se příušnice dosud vyskytují relativně často, pramení také z toho, že se celoplošné očkování proti příušnicím provádí teprve několik let a ne všichni lidé byli očkováni nebo tuto infekční chorobu prodělali.

Zejména pro mladé muže, kteří dosud nebyli, v dětství příušnice neměli, nebo u nich nedošlo k vytvoření celoživotní imunitní ochrany, tak vzniká reálné riziko nákazy v dospělosti.

Rizikové skupiny obyvatel je možno očkovat znovu. Nicméně o tom, že je očkování velmi účinné, není pochyb. Před lety, kdy se proti příušnicím neočkovalo, bylo hlášeno průměrně 4000 případů onemocnění ročně. Nyní to jsou maximálně stovky případů.

2.2.2023 5:01 | autor: MUDr. Martin Gregora | zdroj: Čláenk byl spracován ve spolupráci s MUDr. Martinem Gregorou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist