Budu umět pečovat o své miminko?

Každé budoucí mamince prolétne hlavou myšlenka, jestli zvládne péči o svůj poklad, který si přivezla z porodnice. Tam je s radou a pomocí k dispozici dětská sestra 24 hodin denně. Teprve po návratu domů čekají na maminku i tatínka nové rituály.

Ženy, které nikdy neměly možnost pečovat o malé miminko, by určitě měly navštěvovat kurzy předporodní přípravy, jejichž součástí je i povídání o péči o novorozené děťátko. Zde se naučí základní dovednosti manipulace s novorozencem a dozví se, co a v jakém množství nezbytně potřebují mít nachystáno doma a co si případně mají vzít již do porodnice.

Výživa

Pro novorozené miminko je nejvhodnější potravou mateřské mléko. Děťátko je potřeba kojit 7–10x za 24 hodin, přičemž doba kojení je závislá na tom, jaký je miminko „jedlík“, obvykle trvá 20–30 minut. Jestliže maminka z nejrůznějších důvodů kojit nemůže, dostává dítě speciálně upravené kravské mléko. Po každém naplnění bříška by mělo děťátko ve vhodné poloze odříhnout. Některé děti v prvních 2–3 měsících po jídle ublinkávají a téměř všechny mají několikrát za den škytavku.

Vyměšování a přebalování

Novorozené miminko by mělo mít 6–8 počuraných plen denně, abychom měli jistotu, že dostává dostatek tekutin. Kojení novorozenci mají stoličku několikrát denně (3–8x), děti na umělé výživě jednou až třikrát. Přebalovat by se mělo miminko 6–8x za 24 hodin. Pravidelné mytí a ošetřování zadečku a jeho okolí by mělo být samozřejmostí při každém přebalování.

Péče o kůži a koupání

Před koupáním vždy dobře ohřejte místnost. Většina dětí je při koupání velmi spokojená, když je v koupelně teplo, nemají zrovna hlad a ve vaně je dostatečné množství vody. Děťátko není potřeba umývat každý den, obden úplně postačí. Je potřeba umýt kožní záhyby za ušima, na krku, v podpaží a tříslech, mýdlo stačí použít 1–2x týdně. Po koupeli dobře vysušte ouška a všechny kožní záhyby. Budete-li kůži miminka ošetřovat oleji a krémy, vybírejte zaručeně rostlinné a ekologické výrobky, abyste na začátku života malé tělíčko nezatěžovali chemikáliemi (konzervanty, parfemacemi). Do 6 měsíců věku dítěte si vystačíte s olejem (slunečnicový, olivový, meruňkový, makový) a krémem na ošetřování zadečku (rybí mast).

Spánek

Potřeba spánku se u různých dětí velmi liší. Některé prospí období od kojení ke kojení a jiné jakoby stále poplakává a vrtí se. Je důležité naučit se děťátku a jeho potřebám porozumět. Neklidní novorozenci nejsou zcela určitě rozmazlení! Jestliže malé miminko pláče a kroutí se, jistě ho něco trápí (tlačí ho vzduch v žaludku či střevech, peristaltika, málo se najedlo, mlíčko ze žaludku mu šplíchá při trávení do jícnu apod.) Novorozence nenechávejte nikdy dlouho (více než 10 minut) plačícího v postýlce. V náručí se jistě brzy zklidní. Polohu miminka měňte, může spát nějaký čas na levém či pravém boku, je-li po jídle odříhnuté, může ležet na zádech. V poslední době se nedoporučuje dávat spát dítě do polohy na bříšku, což ovšem neznamená, že by dítě nemělo na bříšku být vůbec! Alespoň 2x denně by mělo ležet v období bdění pod dozorem rodiče na bříšku, protože v této poloze posiluje zádové a šíjové svaly.

Nebojte se projevovat dítěti lásku, zpívejte mu, povídejte si s ním, chovejte ho a motivujte a budete překvapeni, jaké pokroky v jeho vývoji zaznamenáte.

 

4.1.2013 3:08 | autor: Eva Barešová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist