Rodinná dovolená na Pálavě

Ještě jste letos dovolenou nestihli? Máte malé děti a nechcete jet nikam daleko? Nepotřebujete jet k moři, ale chcete se s dětmi koupat? Moravské moře je pro vás ideální cíl. Tak se říká Pálavě. Respektive Novomlýnským nádržím na Pálavě. Byli jsme tam s celou rodinou a tady je řada tipů, co všechno se tam dá podniknout.

Pálavu přejdete pěšky za den, autem ji přejedete za hodinu. Přesto nabízí hodně a nuda tu nehrozí. Přímo v Novomlýnských nádržích jsme koupání neotestovali, byl tam špatný přístup do vody, ale skvěle jsme se vycachtali v Pasohlávkách. To je obří camp u vody. Krásné písečné pláže, klouzačky, půjčovna loděk, surfů. Jsou tu i vleky na kiteboarding.

Camp Merkur v Pasohlávkách

V Pasohlávkách jsme bydleli. Jsou tu chatky, bungalovy, můžete si tu postavit stan nebo zaparkovat svůj karavan. Restaurace jsou na každém rohu a v případě špatného počasí je přímo vedle areálu obrovský aquapark, který jsme za jednoho deštivého dne využili i my.

Co vše si můžete v campu půjčit a vyzkoušet:

 • sportovní trampolíny
 • stolní tenis
 • tenis
 • minigolf
 • projížďky lodí
 • aquazorbing
 • kolo, koloběžky, elektrokola
 • beachvolejbal
 • paintball
 • letní kino
 • diskotéka
 • aquapark Aqualand Moravia

Pálava je kraj vinařů. Je tu teplo a slunce svítí víc než jinde. I proto se tu daří vínu. Místní odrůda zvaná jak jinak než Pálava je nasládlé bílé víno. Pálava je už od roku 1976 také chráněná krajinná oblast o rozloze 83 km². Ohraničená je obcemi Perná, Dolní Věstonice, Pavlov, Bulhary, Sedlec a městem Mikulov. CHKO ochraňuje všechno možné od zvířat, rostlin, stepí, doubrav, lesů či vrchů.

Přímo z campu vede cyklostezka, která je součástí stezky od Baltu k Jadranu. Vede po rovině kolem vodních nádrží a je to poklidná lázeň pro oko a zvládnou to i nejmenší na odrážedlech. Milovníci hradů a zámků mohou vyrazit do tzv. zahrady Evropy. Lednicko-valtického areálu. Nebo také na zříceninu hradu zvaného Sirotčí hrádek.

Sirotčí hrádek

Sirotčí hrádek je zřícenina hradu a nejvýznamnější památka střední Pálavy. Pochází z přelomu 13. a 14. století a byl postaven na dvou skalních útesech vysoko nad obcí Klentnice. Výšlap z vesnice a procházka kolem hradu zabere asi 2 hodiny. Odměnou za šlapání je výhled do krásné krajiny. Proč se to tu jmenuje Sirotčí hrádek? Majitel panství měl jít do křižácké války, ale nechtěl tu nechat manželku a syna. Za neposlušnost přišel o hlavu, ženě z toho puklo srdce a ze syna se stal sirotek.

Věstonická Venuše

Kousek od campu jsou Věstonice, vesnička, kde byla nalezena nejstarší hliněná soška člověka na světě. Vlastně je na Pálavě hned několik vzácných archeologických nalezišť. Mnohá z nich bohužel navždy zatopila voda z Novomlýnských nádrží. Kromě Venuše tu archeologové našli i 30 000 let starý trojhrob lovců mamutů. Je tu i 5 km dlouhá naučná archeostezka. Prezentuje nejen dobu lovců mamutů, ale i památky z doby římské a z raného středověku.

Čtěte také:

Mikulov

Mikulov je kouzelné město připomínající Český Krumlov či Telč. Na náměstí jsou renesanční a barokní domy, je tu hrobka Dietrichštejnů v kostele sv. Anny, 90 domů ze starého židovského ghetta, stará synagoga z roku 1555 a veliký hřbitov ze 17.–20.století. Na severním okraji je vápencový vrch Turold s jeskyněmi s jezírky a unikátní výzdobou. Velkým lákadlem Mikulova je též zámek postavený na místě gotického hradu. Můžete navštívit Regionální muzeum s několika trasami, jedna je zaměřená na víno, je tu největší vinný sud na světě, pochází z roku 1643. Kdysi v něm dokonce hrála zámecká kapela.

Nad městem je Svatý kopeček, k němuž vede křížová cesta. Z vrchu je nádherný výhled na celé město i Pálavu. Na křížové cestě je 14 zastavení. Je to nejstarší křížová cesta v českých zemích. Byla postavena v roce 1622 jako vyjádření vděku Bohu, že místní přežili morovou epidemii.

Mají tu speciální mikulovskou Černou madonu loretánskou. Od roku 1865 se tu pořádají tradiční mariánské poutě, při nichž je tato černá madona vynášena nahoru na Svatý kopeček. Ten je součástí Svatojakubské cesty.

10.7.2018 9:11 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist