Zakázané ovoce chutná i v těhotenství

„Mám toho po krk,“ řekne si ta ráznější budoucí maminka, když začne váznout v síti těhotenských zákazů, příkazů a varování. Slabší povaha se naopak sesype třeba jen z toho, že si přisedla na lavičku k ženě s cigaretou a tím ublížila svému dítěti. Jak má žena prožívat těhotenství v pohodě, když všude na ni číhají nebezpečí?

Proč má být ze mě jeptiška?

„Žádný sex, konec s mou oblíbenou barvou na vlasy, do krvavého bifteku se nesmím zakousnout a ještě k tomu jsem musela dát pryč svoji kočku. Co je to za život? To se mám stát jeptiškou?“ postěžovala si na Facebooku Laura.

Těhotenství spíš než radost jí přišlo jako svaté poslání, při kterém musí přestat vést normální život a je odsouzená k jakémusi přežívání. Není to jen její individuální pocit. Masáž zákazů a varování týkajících se těhotných žen jde ruku v ruce s rozvojem vědy. Ve své knize „Le Conflit“ (česky Tudy cesta nevede), francouzská socioložka Elisabeth Badinterová poukazuje na to, že bezstarostnost 70. let minulého století nahradil dnes nesnesitelný tlak a nároky na těhotné, který autorka přirovnává až k zákeřné tyranii.

I z americké strany se ozývají hlasy, že čeho je moc, toho je příliš. Ekonomka Emily Osterová ve své knize „Očekávejte lépe“ boří různá těhotenská tabu. Radí matkám, aby víc důvěřovaly sobě a svému tělu než paušalizovaným lékařským příkazům. Zachovat se tak, aby žena neohrozila sebe a své dítě a zároveň neprožila devět měsíců ve stresu z toho, co všechno by se mohlo stát, není snadné. Ale také to není nemožné.

Nekojíš – jsi špatná matka!

Pokroku ve vědě a medicíně se sluší zatleskat. Záplavě informací, v níž se topí budoucí maminky, už méně, protože mnohdy si je nedokážou samy zpracovat, porozumět jim. Samozřejmě za to nemůžou informace jako takové, ale způsob jejich šíření a „dávkování“.

„V poslední době vidím čím dál víc vyděšených pacientek,“ říká gynekolog a porodník Philippe Deruelle, přední činitel francouzské gynekologické a porodnické společnosti. „Nedávno jsem zažil strašně vystrašenou ženu s gestační cukrovkou, které všichni tvrdili, že má příliš velké břicho. Přitom výška fundu byla v pořádku. Dneska je zkrátka všude plno informací, pravdivých i nepravdivých, a často šířených i ze samotného lékařského prostředí,“ podotýká.

S tím souhlasí i psychiatrička Myriam Szejerová. „Zákazy se sypou odevšad, od lékařů, ze společnosti, z rodiny. Kampaně na propagaci kojení patří k těm nejagresivnějším. Vedou někdy pak i k tomu, že manželé se dívají na své ženy jako na špatné matky, protože nekojí.“

Babičky si s tím hlavu nedělaly

Ve své psychiatrické praxi Szejerová vidí dopady toho, když se nějaká neřest, jako je třeba kouření v těhotenství, veřejně pranýřuje. „Ženy, kterým se během těhotenství nepodaří přestat kouřit, jsou svým okolím podrobené kritice, což vede k sebeobviňování, psychické nepohodě až ke stresu. A protože žena je informovaná o tom, že její psychický stav má vliv na plod, propadne samozřejmě obavám o jeho osud a dostává se do začarovaného kruhu.“

Nakonec taková situace může vyústit i v přesvědčení, že je svým nenarozeným dítětem tyranizovaná. A na problém ve vztahu matka-dítě je zaděláno.

Jsou ale i ženy, které si nějaké zákazy vůbec nepřipouštějí. Zdůvodňují to tím, že především psychická pohoda je to nejdůležitější pro jejich dítě. „Moje matka kouřila krabičku cigaret denně během každého svého těhotenství a já i moji tři sourozenci jsme zdraví,“ brání se jedna z kuřaček.

Čtěte také:

Alkohol, tabák a spol.

Co je tedy pro těhotnou ženu skutečnou hrozbou? Především alkohol, a to v celém těhotenství. Má dopad na vývoj plodu, ale nutno říct, že musí jít o konzumaci nestřídmou. Nedávné studie ukázaly, že sklenka nebo dvě vína týdně nemají žádný zásadně negativní vliv. Ovšem ještě nejsou k dispozici výsledky nějakých dlouhodobých průzkumů, navíc je třeba vzít v úvahu i genetický potenciál.

„Můžeme uklidnit těhotnou ženu, která nevěděla, že je těhotná, a pila alkohol. Ale nemůžeme zaručit, že alkohol nemá žádný dopad, i když je jen v malém množství,“ tvrdí Philipe Deruelle.

Při kouření má na zárodek fatální vliv oxid uhelnatý, potažmo nedostatečný přísun kyslíku. Děti kuřaček mají nižší porodní váhu, menší obvod lebky a hrozí jim, že se narodí předčasně. Nikotin není tak závažný, proto budoucí maminky mohou zkusit substituci ve formě nikotinových žvýkaček nebo náplastí.

U konopí je také hrozba oxidu uhelnatého jako u tabáku (jeden joint se v tomto případě rovná pěti až sedmi cigaretám), může však také ovlivnit vývoj mozku plodu. Tvrdé drogy jsou po právu zakázané.

Léčivý dialog konkuruje vědě

„Vyvážená strava a pohyb, to hraje hlavní roli v tom, aby budoucí maminka nenabrala přebytečná kila,“ tvrdí doktor Deruelle. Těhotným se doporučuje vyloučit z jídelníčku třeba různé zrající sýry kvůli riziku listeriózy či syrové maso kvůli toxoplazmóze. Ovšem riziko nákazy je velmi nízké.

Stejně je to i s kočkou, z níž mají panickou hrůzu některé těhotné, jež neprodělaly toxoplazmózu. Důležité je při kontaktu s ní si dobře umýt ruce a nechat vynášet kočičí záchod jinému členu rodiny. A taky dobře omývat zeleninu, která může být kontaminovaná. Ale to už nepatří do rejstříku nějakých striktních a zastrašujících „bezpečnostních“ opatření, ale k běžným hygienickým úkonům.

Jak tedy zařídit, aby omezení v těhotenství ženy přijaly bez odporu a beze strachu? „Leitmotivem je podávat jim tyto informace i s náležitým vysvětlením. Dialog s pacientkou je někdy důležitější než gynekologické vyšetření. A rozhodně by se ženy neměly pranýřovat, pokud dělají to, co by neměly,“ podotýká doktor Deruelle.

24.1.2017 12:45 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist