Jak se rodí v Brazílii: Na porod šetří rodina měsíce

Když top modelka brazilského původu Gisele Bündchenová prozradila, že rodila doma, přirozenou cestou a bez epidurálu, byla většina Brazilek v šoku. Takhle by snad žádná z nich rodit nechtěla.

profimedia-0006807946-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

V Brazílii je přirozený porod něco neobvyklého. Panuje tam totiž obecné povědomí, že je to nesnesitelně bolestivá záležitost. Navíc si ženy myslí, že by tím mohly ublížit své fyzické přitažlivosti, a přejí si, aby jejich vagína zůstala intaktní, v čemž s nimi vřele souhlasí i jejich partneři. A tak když se dvojice rozhodne přivést na svět dítě, musí se zapojit do porodnického byznysu. Znamená to včas si objednat místo na klinice a zamluvit datum porodu. Rodina musí mít dost našetřeno, aby mohla zaplatit porodníka. Těhotenství v Brazílii je však nejen nákladnou záležitostí, ale i velkým rodinným svátkem.

Ne každé těhotenství je radost

Těhotná žena je takovou malou bohyní. Čím víc se zakulacuje, tím víc jí podle místních měřítek přibývá na kráse. Je samozřejmé, že si zajde ke švadleně nechat si ušít nové šaty.

Brazílie je však zemí velkých kontrastů. Interrupce je zakázaná, provádí se ilegálně, movitější ženy chodí na soukromé kliniky, ty chudší, hlavně mladé dívky, postupují riziko neodborných potratů. Úmrtnost je při nich veliká. Zhruba devět měsíců po slavném karnevalu v Riu se také prudce zvyšuje počet odložených novorozenců.

Královská oslava očekávaného andílka

I v Brazílii se pořádají oslavy očekávaného miminka ve stylu americké party zvané Baby shower. „Zpočátku šlo o to darovat nastávající mamince věci, které by se jí a jejímu miminku mohly hodit, časem ale tahle oslava přerostla svůj civilní a praktický rámec,“ říká Diana, původem z Brazílie, která nyní žije ve Francii. Lidé si najímají obrovské sály, zvou hromadu hostů a objednávají velkolepé pohoštění, třeba dort, který by mohl směle konkurovat tomu svatebnímu.

I pozvaní se chtějí blýsknout, přinášejí nákladné dary. Pro budoucí holčičku to jsou obvykle náušnice. Ostatně už v porodnici nechávají maminky svým dcerkám propíchnout uši. Brazilky jsou velké parádnice od mala a holčičky se rády krášlí jako dospělé ženy. Takže v některých školkách existuje nařízení, že tam dívenky nesmějí chodit namalované a s nalakovanými nehty. Maminky také pořizují pro své ratolesti už od narození krásné zdobné oblečky, několikrát denně miminka koupou a převlékají.

Čtěte také:

Tatínka odsunou na vedlejší kolej

Diana se svěřila, že poté, co porodila ve Francii svého syna Arthura, denně jí z Brazílie příbuzní volali a nabádali ji, aby hlavně doma nic nedělala, aby se šetřila. V její rodné zemi je běžné, že po narození dítěte se k novopečeným rodičům nastěhuje jedna nebo druhá babička a setrvá tam po celé šestinedělí maminky. Ta se totiž podle tamních zvyklostí nesmí hnout z postele, kromě okamžiku, kdy si potřebuje odskočit a umýt se.

Matka či tchyně ji obskakuje, vaří jí masové vývary, aby se brzy zotavila z porodu a aby se jí nijak nepřitížilo. I o dítě se stará babička, koupe ho, mění plenky. Tatínka k něčemu takovému vůbec nepustí. „Kdyby u nás doma věděli, že jsem už čtvrtý den po porodu luxovala, tak by se asi zbláznili,“ svěřila se Diana. Nestěžovala si, že rodila daleko od svých, bez jejich pomoci. Jen jí v západoevropské zemi chyběla atmosféra, jež obklopuje nastávající maminku v Brazílii. Respekt a radost z mateřství, které jí dává najevo její okolí.

3.10.2017 4:54 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist