Belly Mapping – namalujte si miminko na břicho

Na obrázky z ultrazvuku se budoucí maminky moc těší. Není totiž snadné si představit, jak jejich miminko v děloze vypadá. Ještě mnohem názornější je si nakreslit miminko přímo na břicho. Nejde jen o nějaké výtvarné hrátky, znázornit polohu a postavení plodu je přínosné i pro užší kontakt matky s dítětem.

shutterstock_125414285-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

„Neměla jsme ani páru o tom, jak je moje první dítě, Griffin, poskládaný v mém břiše. Jen jsem věděla, že musí být hlavičkou dolů. Neznamenalo to, že bych těhotenství a porod podceňovala. Chodila jsem i na různá doporučená vyšetření, cvičila, žila zdravě. Pak přišel porod – 27 hodin hrůzy. Příšerně mě bolelo v zádech. Griffin se zasekl, trvalo to čtyři hodiny, než ho dostali ven. Nic takového už jsem nechtěla nikdy zažít. Proto jsme se začala zajímat o to, jaká je ideální pozice dítěte v matčině břiše a co vše se pro to dá udělat. A při té příležitosti jsme narazila na Belly Mapping,“ svěřila se na svých stránkách Mama Natural Genevieve Howland.

Podélná záhlavím, je málo

Průkopnicí metody Belly Mapping je Američanka Gail Tully. Doporučuje maminkám nejen zmapovat si v závěru těhotenství, jak spočívá jejich miminko v děloze, ale také nabízí sérii cvičení, kterými se dá miminku pomoct, aby zaujalo ideální polohu a postavení. V 95 procentech případů je plod v poloze podélné záhlavím, tedy vhodné pro přirozený porod. Avšak hodně záleží i na tom, jak je v děloze natočený.

Může být zády k matčině páteři a tváří směřovat k břichu (postavení zadní, tedy posteriorní), nebo je miminko čelem k matčiným zádům (postavení přední, anteriorní).

Přední postavení je optimální, tedy úplně nejideálnější je levé přední, které se vyskytuje v 60 až 65 procentech těhotenství. Záda miminka směřují k levé přední straně dělohy, přirozený porod probíhá bez komplikací a bývá nejméně bolestivý. Hlavička prochází nejsnadněji porodními cestami.

Zadní postavení působí při porodu problémy. Porod bývá obvykle delší, doprovázený hlavně bolestmi v kříži. Proto je důležité, aby žena v první a druhé době porodní dokázala pomoct svému tělu, ulevit si od bolesti třeba na všech čtyřech, případně kroužením v bocích či na balonu.

Malujte prsty i fixem

V Americe existují kreativní dílny, kde pod vedením duly nebo porodní asistentky se ženy učí zmapovat polohu obyvatele svého břicha napřed pohmatem a pak výsledek zakreslit. Belly Mapping je ale možný i doma, chce to jen si bedlivě všímat toho, jak se miminko projevuje. Pusťte se do toho tak v sedmém, osmém měsíci těhotenství.

Ideální je po 30. týdnu a záhy po lékařské prohlídce, kdy se dozvíte, kde má dítě hlavičku. Budete potřebovat: Netoxický tlustý fix nebo prstové barvy, nějakou hračku, nejlépe pannu nebo loutku odpovídající velikosti, jejíž tělo se dá tvarovat, abychom mohly zkoušet různé polohy. Tvořte nejlépe v tureckém sedu, ale pro propátrání břicha si však občas musíte lehnout.

Jak na to

  1. Pátrejte po hlavičce

Napřed si na břiše nakreslete dvě na sebe kolmé čáry, které se protnou nad pupíkem. Pak si prohmatejte pánevní oblast – nejlépe vleže. Snažte se najít hlavičku. Na pohmat připomíná malou kouli s pravidelnými konturami. Pokud se miminko ještě neotočilo hlavou dolů nebo je třeba koncem pánevním, tak při pohmatu nejsou kontury hlavičky tak zřetelné. Hlavičku pak zakreslete jako bod.

  1. Se srdíčkem pomůže odborník

K lokalizování srdíčka plodu je nejlepší klasický stetoskop nebo fonendoskop. Když je miminko v předním postavení, ozvy jsou nejlépe slyšet na jeho zádech, na křivce páteře miminka, v úrovni kousek pod maminčiným pupíkem. Páteř miminka se dá snadno nahmatat, tedy pokud je jí otočené ven. Jestliže ji nenahmatáte, miminko je pravděpodobně páteří obrácené dovnitř matčina břicha. Maminka cítí pod prsty měkké nezřetelné tvary, třeba končetiny, případně bok dítěte. Srdce zakreslete jako bod na křivku páteře dítěte.

  1. Kde jen je zadeček?

Pořád je těžké si pozici miminka představit. K tomu poslouží právě hračka. Upravte ji do pozice, v níž dítě pravděpodobně je, podle toho, kde jste lokalizovali hlavičku a páteř. Pomůže to představivosti a také při hledání dalšího důležitého bodu – zadečku. Je oblý a kulatý, na pohmat může připomínat hlavičku. Namalujte si ho jako bod na břicho.

  1. Nohy a ruce usilovně pracují

Miminko má obvykle ruce i nohy blízko hlavičky, jako by si chtělo cucat prsty. Pokud se pozorně „zaposloucháte“ do svého těla, ucítíte v oblasti pánve jemné pohyby rukou miminka, jakési mírné vlnění. Pohyby nohou jsou znatelnější. Miminko dokáže pořádně kopnout, cítíme i jeho kolena. Samozřejmě neopakuje pohyby strojově, pohybuje se různě, ale po jisté době, a když se soustředíte, v tom lze najít určitý řád a souvislosti.

Pokud cítíte malé údery směřující dopředu a po obou stranách břicha, miminko nejspíš bude v zadním postavení. Jestliže pociťujete, že směřují spíš dovnitř, jakoby pod žebra a více do strany, jde zřejmě o přední postavení – miminko je ideálně zády k matčině vyklenutému břichu. I nohy nakreslete na svou mapu. Nyní znovu použijte panenku. Přiložte ji k břichu a podle ní si pozici miminka zakreslete.

Ještě jasnější vám to bude po zhlédnutí videa:

Některé výtvarně zdatné ženy mohou dokonce stvořit originální obrázek. Většinou se ženy shodují na tom, že když si miminko na břicho nakreslí, a tedy se ně něj mohou dívat, je jim zase o něco bližší.

 

4.9.2019 2:15 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist