Syn se ode mě nehne

DOTAZ TÝDNE Jak mám svému 3,5letému synovi zvyšovat sebevědomí? Je na mě dost závislý, i když nástup do školky, sice s potížemi, jsme zvládli. Příklad: byli jsme spolu na výletě a viděli jsme, že se tam dá projet v kočáře taženém koňmi a protože samozřejmě vím, že má obavu z cizích lidí, tak se ho ptám, zda pojede okruh sám s dětmi anebo mám jet s ním. Samozřejmě jsem ho ujistila, že tam na něho počkám. Řekl, že pojede sám, tak nastoupil a když se kočár rozjel, tak si stoupl a plakal, takže jsem naskakovala za jízdy, aby ho nenapadlo vystupovat. V rodině žádné problémy nemáme. David je jedináček. Pavlína

Psycholožka PhDr. Markéta Kavale odpovídá:

V tomto případě se nejedná o sebevědomí, ale o pocit větší potřeby bezpečí a jistoty, kterou si dítě v tomto věku vytváří. U dětí – jedináčků je často patrné, že se trochu později oddělují od svých rodičů.

Neznamená to rozhodně, že by bezpečí cítili méně. Spíše opak je pravdou. Svého rodiče berou jako velkou jistotu, která, jakmile se rodič vzdálí, někdy na dítě působí jako nezvládnutelný problém.

Rada je v tomto směru velice jednoduchá: jde o vývojovou záležitost. Buďte si jista, že se vše s věkem změní. Synka podporujte a chvalte za každý úspěch samostatnosti. Ale to vy jistě stále děláte.

 

25.11.2014 12:42 | autor: Redakce Babywebu
Více o tématu: Markétarodič

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist