Trauma z porodu – jak ho řešit?

Pro některé maminky je tento výraz naprosto neznámý, ale některé maminky bohužel traumatem z porodu trpí. Co takové trauma dokáže zapříčinit a jak se ho efektivně zbavit?

po-porodu-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pocity beznaděje, neschopnosti, selhání. Přesně tyto emoce charakterizují trauma z porodu. Každá budoucí maminka má o svém porodu jakousi představu.

Pokud se tato představa nenaplní a porod proběhne například kvůli komplikacím jinak, maminky mají tendenci si to vyčítat, jako kdyby to byla jejich chyba. Poporodní trauma není něco, čím by se většina maminek chlubila, proto je to ve společnosti celkem tabu.

Traumatem z porodu trpí především maminky, které toužily rodit přirozenou cestou, ale bohužel byl nutný akutní císařský řez. Není to však jediná věc, která poporodní trauma dokáže vyvolat. Existuje spousta dalších faktorů, o kterých se v následujícím článku dozvíte.

Nečekaná vlna bolesti

Tento bod se týká hlavně prvorodiček. O porodu slyšely spoustu historek, jak dobrých, tak i těch zlých. Samozřejmě je ženy v jejich okolí připravovaly i na to, že porod bolí. Prvorodičky proto bývají často zmatené a netuší, co si o porodu vlastně myslet. Věří ale tomu, že když to zvládlo tolik žen před nimi, zvládnou to i ony.

Avšak když nastane den D, všechny rady a připomínky jako kdyby se najednou z hlavy vykouřily. Nečekaný nával bolesti je většinou velmi překvapí. Některé ženy na bolest z porodu časem zapomenou, hlavně po tom, co dostanou do náručí zdravé dítě. Pro některé ženy byla však bolest tak silná, že na porod nemohou zapomenout.

Neplánovaný císařský řez

Dostáváme se k již zmiňovanému císařskému řezu. Většina maminek touží porodit své dítě přirozenou cestou. Celý život jim je totiž do paměti vštěpováno, že jsou ženy a že to zkrátka musí zvládnout. Pokud však během porodu nastanou nečekané komplikace, císařský řez je někdy jedinou nadějí.

Maminky mají po tomto zákroku pocit, že jako ženy selhaly, protože nezvládly porodit své miminko přirozenou cestou. Avšak za způsobené komplikace nemůžou, někdy se zkrátka jejich dítě rozhodne přijít na svět jinou cestou.

V tomto případě je potřeba si uvědomit, že císařský řez byla v tu chvíli jediná možnost, jak dítě na svět přivést. Naopak by maminky měly cítit hrdost za to, jak statečné byly.

Neochotný personál

Možná se to nezdá, ale prostředí, ve kterém žena rodí, má na její porod velký vliv. Když se proto rodička dostaví do nemocnice, kde se nachází neochotný personál, může to její porod traumatizovat.

Rodička je na lékaře v podstatě odkázaná a měla by v nich cítit důvěru a podporu. Rozhodně by neměla mít pocit, že v nemocnici otravuje nebo že je navíc.

Bohužel i takové případy existují. Lékaři denně odrodí stovky žen a pro ně je porod vlastně denní rutina. Někdy to bohužel dávají až příliš najevo, ale přitom pro prvorodičky i vícerodičky je porod zkrátka pokaždé ohromná událost.

V takovém případě se bohužel nedá vrátit čas a změnit porodnici, je proto potřeba na neochotný personál zapomenout a nekazit si tím takový životní zážitek.

Jak trauma řešit?

Existuje spousta dalších faktorů, které dokáží trauma z porodu vyvolat. Například trauma z předchozího těhotenství, špatná péče o těhotnou ženu a mnoho dalšího. Avšak teď je důležité si položit otázku – jak se traumatu zbavit, jak s ním bojovat?

Pokud máte pocit, že ani po několika měsících či letech se vaše trauma nezmírnilo, měla byste zvážit odbornou pomoc. Vyhledejte speciálního psychologa, kterému se budete moct vyzpovídat, a on vám se vším pomůže. Je však potřeba zahodit stud a být připravená o problému mluvit, jinak se bohužel sám nevyřeší.

Věříme, že každá maminka v sobě najde odvahu své trauma efektivně řešit. Není přeci nic důležitějšího než zdraví ať už to fyzické, tak i duševní. Za pár měsíců bude vaše trauma pryč a vy navíc budete znovu o něco silnější.

9.1.2020 4:00 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist