Trend Montessori školek a škol, aneb, co můžete od Montessori očekávat oproti klasické škole

Jde v montessori školách o chaotické skupiny nic nedělajících dětí, nebo prostředí, které podporuje samostatné myslící a vyrovnané osobnosti? Co čekat v Montessori třídě?

clanek-2_zaklady-montessori_pav_0503-uprav-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: inzerce

Pokračujeme v našem seriálu o mýtech a faktech o montessori pedagogice. Protože mnohé z vás zajímalo, jaké jsou rozdíly ve výuce mezi klasickou a montessori školou, rozhodli jsme se vám ukázat, jaké jsou hlavní odlišnosti.

V montessori školách je učení založeno na přirozené touze dítěte učit se, poznávat a objevovat. Učitelé jsou „průvodci“, a proto pozorují, co zrovna dítě potřebuje a zajímá a hledají cesty, jak tento zájem rozvíjet a potřebu naplňovat. Chybu netrestají, protože chybu chápou jako  nástroj zpětné vazby a rozvoje, prostředek pro sebehodnocení a učení.

Prostředí – Děti různého věku mají rozdílné fyzické, psychické i sociální potřeby, proto je prostředí montessori mateřských a základních škol připraveno tak, aby jim odpovídalo a nabízelo podněty, které děti toho věku budou zajímat.

Dospělý – Úkolem dospělého v montessori škole je znát zákonitosti vývoje dítěte a být dítěti průvodcem napomáhajícím v hledání vlastní přirozené cesty poznáváním. Učitel inspiruje, podporuje, propojuje dítě s podněty.

Svoboda – Dítě si svobodně vybírá práci. Dělá to, co ho zajímá a baví. Jeho svoboda však pevně souvisí s disciplínou. Tu dítě zvnitřňuje díky životu ve společenství třídy, která má jasně stanovená pravidla. Svoboda a disciplína jsou dvě strany téže mince.

Skupina – Děti se v montessori třídách rozvíjí ve věkově smíšených skupinách, což odpovídá nastavení ve skutečném životě. Takové prostředí podporuje rozvoj spolupráce a sociálních dovedností. Mladší děti se učí od starších. Starší děti získávají cenné dovednosti tím, že mladším předávají, co již umí.

Podívejte se na video, jak Montessori pedagogika funguje:

Skutečný rozdíl

Utváření základních schopností dětí je nejvíce důležité během prvních let jejich života – není to jen akademické vzdělávání, ale i schopnost se soustředit, vytrvat a myslet sám za sebe, stejně jako schopnost dobré interakce s ostatními. „Děti, které dostaly správný druh podpory v těchto letech formování osobnosti, dospějí do lidí, kteří mají vnitřní motivaci a rádi se učí, umí myslet flexibilně a tvořivě a kteří si jsou nejen vědomi potřeb druhých, ale ve svém životě se snaží i o harmonii,“ doplňuje Miroslava Vlčková z Montessori Institutu Praha.


Nahlédněte Montessori pod pokličku a přijďte v sobotu 29. července do pražského Kongresového centra na Family market. Dozvíte se něco o léty prověřených postupech nejrozšířenější pedagogiky na světě a pobavíte se s celou rodinou. Vstup na akci je zdarma, na workshopy se registrujte online na adrese www.familymarket2017.cz.


14.7.2017 6:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist