V budoucnu se bude rodit téměř pouze císařským řezem

O porodu císařským řezem i současné situaci v porodnictví jsme se povídali s primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Oblastní nemocnice Jičín, MUDr. Lubomírem Voltrem.

pregnancy-gc2e76055f_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Generace prvorodiček stárne

Jak si vysvětlujete narůstající problémy s početím?
Lidé jsou méně fyzicky a psychicky zdatní, což je dáno blahobytem. Přibývá obézních žen a navíc se rozhodují pro těhotenství až na „stará kolena“.

Nedávno jsem měl v ordinaci zdravou, krásně rostlou ženu ve věku 37 let. Podniká, cestuje po světě, a ač je deset let vdaná, na děti ale ještě nemá myšlenky. Možná ještě stokrát obletí zeměkouli, aby ve čtyřiceti zjistila, že děti už mít nemůže. To je daň za naši civilizaci.

Potřeba mít děti

Proč vlastně lidé chtějí děti?
Tak samozřejmě tu vždy byl geneticky zakódovaný rozmnožovací pud. Od těchto hodnot se lidé odklánějí a dostávají se do úplně jiné polohy. Nevědí, jak se svými možnostmi naložit. Ještě pořád máme celkem kladný vztah k sexu – ale k dětem? Někdy ani lidé nevědí, jestli vůbec má cenu zakládat rodinu.

A není ta otázka tak trochu oprávněná?
Ale ano, je. Myslím, že to je velký problém, na který v současnosti nikdo nezná odpověď. A je otázka, jestli opravdu je potřeba „mít děti“. Lidí je na světě skutečně dostatek a otázka pokračuje tím, jestli do rozmnožování každý musí jít jen proto, aby uspokojil svůj genetický program.

Miliony let jsme takto žili, ale posledních pár let se žije úplně jinak. Zakódované hodnoty se bortí, instinkty slábnou. Antikoncepce odsunula obavu z nežádoucího těhotenství stranou – bez ní by vše běželo více ve starých kolejích. Je to důsledek civilizace, který nás posouvá někam jinam.

Model rodiny je v současnosti narušen, procento rozvodovosti je vysoké a děti si pořizují nesezdaní partneři.

Porody v jičínské nemocnici

A teď zase z jiné strany: Je v jičínské porodnici porod spíše v rukou porodní asistentky nebo lékaře?
Doba je natolik náročná, že si málokdo z nás po přijetí rodičky do péče dovolí nechat u porodu jen asistentku. I při normálním porodu může během minuty nastat patologická situace, kdy je ohroženo zdraví i život matky či dítěte. Proto musí být lékař vždy na dosah. Asistentka musí hlavně stoprocentně poznat, kdy je potřeba přivolat lékaře.

Nízký počet císařských řezů

Je ale potěšující, že vaše porodnice má malé procento císařských řezů.
Malý počet císařských řezů? To je minulost. Dnes jich hodně přibývá. Je to nevyhnutelný trend doby, podívejte se třeba na americké statistiky, kde již před 20 lety měli 25 % porodů císařským řezem a k tomu se dnes blížíme i my.

Porodnictví je dnes skutečně zejména forenzní záležitost. Lidé mají málo dětí, nevědí, jestli si je vůbec pořizovat a když už ano, chtějí mít stoprocentní miminko, nejlépe geniální a přeje si to celá široká rodina. To už je velká skupina lidí, která je na porod zaměřena a lékaře mají pod nekompromisním drobnohledem.

Vystupňovaná pozornost vůči porodníkům, jak víte, je u mediálních hvězd. Když rodí topmodelka nebo herečka, je to skoro vždy císařským řezem. Porodníci chtějí mít jistotu, být z obliga. Při sebemenším zádrhelu se porod řeší právě císařským řezem. Lidé to pak ale berou jako normu.

Společnost císařské řezy stále více toleruje. Navíc ve srovnání s cizinou je prenatální péče v ČR postavena na velice vysoké úrovni. Počet vyšetření v běžné prenatální poradně je u nás často vyšší než v Kanadě, USA, Německu…

Porod císařským řezem – video

Císařský řez je velice diskutované téma. A nelze se tomu divit. Unikátní video z porodu císařským řezem ukazuje náročnost celé operace.

Čtěte dále:

Lze odhadnout, jak se bude rodit v budoucnosti?
Skoro si myslím, že v budoucnu se bude rodit téměř pouze císařským řezem. Je otázka, zda genetická výbava dětí bude vycházet jen z rodičů, či zda do všeho budou vstupovat genoví inženýři, kteří vám „naprogramují“ vaše dítě dle přání. Snažíme se čím dál více zahnat přírodu do kouta, ale ta podle mě stejně vždy bude mít navrch a věřím, že ví, co dělá.

Jak vy sám vnímáte samotný obor porodnictví?
Porodnictví je nesmírně krásný a emocemi nabitý obor, ve kterém jste svědkem zrození nového života. Dříve byla gynekologie-porodnictví oborem pro lékaře atraktivním a prestižním, dnes se z něho bohužel stává obor velmi stresující a mnoho erudovaných porodníků raději odchází do soukromých gynekologických ambulancí.

Mladí absolventi lékařských fakult tento obor nevyhledávají. Je to dáno, jak jsem již řekl, forenzním a mediálním tlakem veřejnosti.

5.5.2010 9:47 | autor: Magdalena Holancová | zdroj: ČLánek vznikl na základě rozhovoru s MUDr. Lubomírem Voltrem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist