Císařský řez

Podívejte se, jak vypadá porod císařským řezem. Uvidíte detailní průběh celé operace, kterou porod císařským řezem bezesporu je.

shutterstock_1510591322-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Císařský řez je jedním z operačních porodů. Jeho primárním cílem je rychlá pomoc rodičce nebo plodu v případě jejich ohrožení zdraví či dokonce života.

Jak se rodí „císařem“

Pokud se jedná o nekomplikovaný porod císařským řezem, budoucí maminka většinou dostane na výběr způsob anestezie. Volí tak mezi lokální, ta může být epidurální, spinální nebo kombinace těchto dvou a celkovou anestezií. Ženy častěji volí první možnost, aby byly přítomné okamžikům narození svého děťátka.

Důležité je, aby žena od půlnoci před operací nejedla a nepila. Po příchodu ženy do porodnice se provádí monitorizace děložní aktivity, proběhne i pohovor s anesteziologem. Pokud žena svolí k anestezii místní, přichází na sál s předstihem, neboť léky začnou působit asi po dvaceti minutách. Po této době rodička necítí oblast od bránice směrem dolů.

Průběh operace

Na operačním sále následně dochází k dezinfikaci a zarouškování operačního pole. Je-li jisté, že anestezie funguje, jak má, operatér provede pod stydkou sponou příčný řez. Tímto řezem překonává hned sedm vrstev – kůži, podkoží, blány pokrývající svaly, svaly, pobřišnici a dělohu.

Miminko se dostane z dělohy tak, že lékař silně zatlačí na horní část břicha. S vyndáním miminka operace ale nekončí. Operatér se musí postarat o placentu a děložní dutinu. Následuje šití. První část operace trvá asi tak patnáct minut, druhá část už je delší, zabere přibližně půl hodiny.

Po operaci je maminka převezena na jednotku intenzivní péče, kde je sledován její tlak, srdeční tep a okysličení krve. Zde se také matka poprvé setká se svým miminkem.

Kdy lékař zvolí porod císařským řezem

Počty císařských řezů narůstají. Mohou za to různé faktory. Narůstá věk rodiček, pokročily metody IVF, které pomáhají mnoha jinak neplodným párům, ale také je zde faktor strachu z porodu nebo pocit, že je císařský řez jednodušším způsobem porodu.

Samozřejmě jsou tady také medicínské důvody, kdy je indikace k císařskému řezu jasná. I když ne každá komplikace při porodu musí nutně vést k císařskému řezu.

Rizika císařského řezu

Porod císařským řezem by měl být pouze medicínským řešením komplikací při porodu. Je to vážná operace, a i když může na první pohled vypadat lákavě, má dalekosáhlé důsledky. Je to velká břišní operace a má vážná rizika, která mohou být špatně informovanými pacientkami podceňována. Při operaci vzniká velká jizva, hrozí komplikace při anestezii i samotném průběhu sekce. Pooperační stav vyžaduje delší zotavení a celková léčba trvá i několik týdnů.

Čtěte dále:

Císařský řez a kojení

Ani sekce však nemusí být překážkou kojení miminka. Základem je podpora bondingu, neboli navázání rané vazby po císaři. Blízký kontakt mezi matkou a dítětem co nejdříve po sekci napomáhá tvorbě mléka, ale i propojení matky a dítěte.

Jak probíhá zotavení z císařského řezu

Císařský řez je vážná operace a zároveň je to jiné ukončení těhotenství, než si většinou přestavujeme. Zotavování tak probíhá ve dvou liniích.  Hojí se psychika i tělo. Jizva a břicho po císařském řezu potřebují speciální péči. Součástí je hygiena jizvy, postupné zapojení jemných masáží i cvičení. 

1.2.2023 8:04 | autor: Redakce | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s gynekologky porodníky.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist