Co stojí za vysokým počtem císařských řezů?

Císařský řez je v současnosti nejčastěji prováděnou porodnickou operací a pravděpodobně je i nejčastější břišní operací vůbec. Vypátrali jsme důvody, proč počet sekcí tolik narostl.

shutterstock_568597738-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Porod císařským řezem není žádnou novinkou. Provádí se už několik stovek let. Nicméně v minulosti měl pro rodičku často fatální následky.

V posledních desetiletích ale počet císařských řezů dramaticky narostl. Zeptali jsme se proto, co za vysokými počty sekcí stojí.

Proč je tak velký počet císařských řezů?

I když se tradují pověsti o císařském řezu tzv. na přání, je v naprosté většině za provedenou sekcí lékařská indikace. Toto jsou nejčastější důvody:

  • Opakovaný řez. Narůstá podíl žen, které rodí opakovaně císařským řezem, a pouze 10 % žen po císařském řezu rodí spontánně.
  • Věk těhotných. Neustále narůstá věk rodiček v kategoriích nad 30, 35 a 40 let. Čím je žena starší při prvním porodu, tím je vyšší riziko, že bude rodit císařským řezem.
  • Asistovaná reprodukce. Neustále se zhoršuje plodnost populace a tím narůstá podíl dětí koncipovaných mimotělně – „ve zkumavce“. Takto počaté děti častěji přicházejí na svět císařským řezem.
  • Konec pánevní. Více než 3 % všech gravidit je v období porodu v poloze podélné koncem pánevním. Téměř 90 % všech konců pánevních je porozeno císařským řezem.
  • Předčasně narozené děti. Zlepšení perinatálního výsledku u extrémně nezralých a rizikových gravidit. Císařský řez je uplatňován u novorozenců velmi nízkých hmotnostních kategorií.
  • Hypoxie. Přibližně 15 % císařských řezů je provedeno pro hrozící hypoxii plodu v průběhu porodu. S monitorováním porodů je podíl takto ohrožených novorozenců vyšší.
  • Forensní rizika. Porodníci jsou vystaveni velkému společenskému a forensnímu tlaku. Plánovaný císařský řez má předvídatelná rizika, často je doporučen jako prevence hrozících komplikací, frustrace rodičky a soudního dopadu na lékaře.

Čtěte také:

Jak císařský řez probíhá?

Operace je prováděna v celkové anestesii nebo stále častěji v tzv. epidurální anestesii (anestetikum je injikováno do páteřního kanálu a zajistí znecitlivění dolní poloviny těla). Pak je břišní dutina otevřena příčným řezem. Děloha je otevřena též horizontálním řezem v oblasti dolního děložního segmentu.

Primární incise je tupě rozšířena prsty operatéra. Řez na děloze je nazýván hysterotomií a musí být dostatečně velký pro bezpečné vyjmutí plodu z dutiny děložní. Po vybavení plodu je vyjmuta i placenta a rána na děloze je sešita vstřebatelnými stehy.

Následuje uzavření břišní dutiny v anatomických vrstvách. Významným pomocníkem při hojení rány po císařském řezu jsou enzymy, které obsahuje například lék Wobenzym.

Omezují vznik otoků a urychlují jejich vstřebávání, zmírňují bolest a zkracují dobu hojení. Tyto enzymy také snižují výskyt pooperačních komplikací. A co je pro ženy důležité – pomáhají zajistit tvorbu menší jizvy.

9.3.2023 4:28 | autor: MUDr. Petr Křepelka | zdroj: Český statistický úřad - Porodnost, Článek byl napsán na základě klinický zkušeností a odborných znalostí MUDr. Petra Křepelky., https://www.wikiskripta.eu/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist